0 Compare Samsung C27G75T vs Asus ROG Swift OLED PG27AQDM - DisplayDB
Comparison between Samsung C27G75T vs Asus ROG Swift OLED PG27AQDM
General Info
Model Number Samsung C27G75T Asus ROG Swift OLED PG27AQDM
Price
Type Monitor Monitor
Year 2020 2023
Brand Samsung Asus
Model Series Odyssey G7 ROG Swift
Model Number C27G75T ROG Swift OLED PG27AQDM
Alias C27G74T
LC27G75T
LC27G74T
Display
Screen Size Class 27" (inches) 27" (inches)
Diagonal Size 26.96 in
68.5 cm
684.667 mm
2.25 ft
26.7 in
67.8 cm
678.2 mm
2.23 ft
Screen Width 23.49 in
59.7 cm
596.736 mm
1.96 ft
23.24 in
59 cm
590.42 mm
1.94 ft
Screen Height 13.22 in
33.6 cm
335.664 mm
1.1 ft
13.14 in
33.4 cm
333.72 mm
1.09 ft
Display Curvature 1000
Display Manufacturer Samsung AU Optronics
Display Type SVA OLED
Display Bit Depth 10 bits (8 bits + FRC) 10 bits
Frame Rate Control Yes No
Screen Pixel Pitch 0.233 mm 0.229 mm
Screen Pixel Density 109 ppi 110 ppi
Screen-to-Body Ratio 85.14 % 92.79 %
Backlight Source W-LED
DCI P3 95% 99%
sRGB 125 %
Screen Brightness 350 cd/m² 450 cd/m²
Max Screen Brightness 600 cd/m² 1000 cd/m²
Static Screen Contrast 2500 : 1 1500000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Display Minimum Response Time 0.03 ms
Display Coating Anti-glare/Matte Anti-glare/Matte
HDR DisplayHDR 600 HDR10
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 6.73 in
17.1 cm
171 mm
0.56 ft
1.97 in
5 cm
50 mm
0.16 ft
Case Weight 5.5 kg
12 lbs
2.8 kg
6 lbs
Case Width with Stand 24.2 in
61.5 cm
614.6 mm
2.02 ft
23.82 in
60.5 cm
605 mm
1.98 ft
Case Height with Stand 17.95 in
45.6 cm
456 mm
1.5 ft
17.24 in
43.8 cm
438 mm
1.44 ft
Case Depth with Stand 12.04 in
30.6 cm
305.9 mm
1 ft
10.79 in
27.4 cm
274 mm
0.9 ft
Case Weight with Stand 7.2 kg
16 lbs
6.9 kg
15 lbs
Case Color Black Black
Hardware
Built-in Camera No No
Connectivity 2 x DisplayPort 1.4
1 x 3.5 mm Audio Out
2 x USB 3.0
1 x HDMI 2.0
2 x HDMI 2.0
1 x DisplayPort 1.4
1 x 3.5 mm Audio Out
2 x USB 3.2 (Type-A; Gen 1; 5 Gbps; downstream)
1 x USB 3.2 (Type-B; Gen 1; upstream)
Audio
Features
Cool Features Core lighting design
Super Arena Gaming UX
Smart Eco Saving
Flicker-free technology
Off Timer Plus
Eco Saving Plus
Low Input Lag Mode
Quantum Dot Color
Picture-by-Picture
Low Blue Light
Game Mode
MD FreeSync Premium Pro
Picture-in-Picture
Mega Dynamic Contrast
Black Equalizer
NVIDIA G-Sync Compatible
Customized heatsink
Intelligent voltage optimization
Shadow Boost
Flicker-free technology
GameVisual
Trace Free Technology
GamePlus (Crosshair/Timer/FPS Counter/Display Alignment)
Display Widget
Asus Aura Sync Lighting
VESA AdaptiveSync Display
Low Blue Light
AMD FreeSync Premium
NVIDIA G-Sync Compatible
Extra Features Anti-theft stand lock slot - Kensington
Ergonomics
Case Width 24.2 in
61.5 cm
614.6 mm
2.02 ft
23.82 in
60.5 cm
605 mm
1.98 ft
Case Height 15.07 in
38.3 cm
382.8 mm
1.26 ft
13.82 in
35.1 cm
351 mm
1.15 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 100 x 100 100 x 100
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment Yes Yes
Height Adjustment Range 120 mm
12 cm
4.7244 in
0.3937 ft
110 mm
11 cm
4.3307 in
0.3609 ft
Landscape or Portrait Pivot Support Yes Yes
Left Pivot 0 ° 90 °
Right Pivot 90 ° 90 °
Left or Right Swivel Support Yes Yes
Left Swivel 15 ° 30 °
Right Swivel 15 ° 30 °
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 9 ° 5 °
Backward Tilt 13 ° 20 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 60 Hz - 240 Hz 40 Hz - 240 Hz
Horizontal Digital Frequency 30 kHz - 390 kHz
Screen Interpolation Measurement Unit NULL NULL
Accessories
Extras DisplayPort cable
USB 3.0 cable
Color pre-calibration report
DisplayPort cable
HDMI cable
USB 3.2 cable
ROG pouch
ROG sticker
Certificates and Standards
Licenses TÜV Rheinland Flicker-free Certified
TÜV Rheinland Low Blue Light Certified
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 10 °C - 40 °C
50 °F - 104 °F
0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 10 % - 80 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C