0 Compare Samsung S34A650U vs Samsung S49A950U - DisplayDB
Comparison between Samsung S34A650U vs Samsung S49A950U
General Info
Model Number Samsung S34A650U Samsung S49A950U
Price
Type Monitor Monitor
Year 2021 2021
Brand Samsung Samsung
Model Series S65UA
Model Number S34A650U S49A950U
Alias LS34A650U LS49A950U
Display
Screen Size Class 34" (inches) 49" (inches)
Diagonal Size 34 in
86.4 cm
863.6 mm
2.83 ft
48.82 in
124 cm
1240 mm
4.07 ft
Screen Width 31.39 in
79.7 cm
797.22 mm
2.62 ft
47.08 in
119.6 cm
1195.78 mm
3.92 ft
Screen Height 13.14 in
33.4 cm
333.72 mm
1.09 ft
13.24 in
33.6 cm
336.31 mm
1.1 ft
Display Curvature 1000 1800
Display Manufacturer Samsung Samsung
Display Type VA SVA
Display Bit Depth 10 bits (8 bits + FRC) 10 bits (8 bits + FRC)
Frame Rate Control Yes Yes
Screen Pixel Pitch 0.232 mm 0.234 mm
Screen Pixel Density 109 ppi 108 ppi
Screen-to-Body Ratio 89.29 % 90.76 %
Backlight Source W-LED W-LED
DCI P3 95%
sRGB 125 %
Adobe RGB 1998 92 %
NTSC 1953 88 %
Screen Brightness 300 cd/m² 350 cd/m²
Max Screen Brightness 400 cd/m²
Static Screen Contrast 4000 : 1 3000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Display Minimum Response Time 5 ms 4 ms
Display Coating Anti-glare/Matte Anti-glare/Matte
HDR HDR10 HDR10+
HDR
DisplayHDR 400
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 5.04 in
12.8 cm
128.1 mm
0.42 ft
7.63 in
19.4 cm
193.7 mm
0.64 ft
Case Weight 5.1 kg
11 lbs
11.6 kg
26 lbs
Case Width with Stand 31.76 in
80.7 cm
806.6 mm
2.65 ft
47.22 in
120 cm
1199.5 mm
3.94 ft
Case Height with Stand 17.06 in
43.3 cm
433.3 mm
1.42 ft
15.87 in
40.3 cm
403.1 mm
1.32 ft
Case Depth with Stand 9.25 in
23.5 cm
234.9 mm
0.77 ft
13.77 in
35 cm
349.7 mm
1.15 ft
Case Weight with Stand 7.6 kg
17 lbs
14.6 kg
32 lbs
Case Color Black Black
Hardware
Built-in Camera No No
Network LAN LAN
Connectivity 1 x Ethernet RJ45
1 x HDMI 2.0
1 x 3.5 mm Audio Out
1 x DisplayPort 1.4
1 x USB (Type-C; upstream; 90W; DP Alt Mode; LAN)
1 x USB 3.0 (Type-A; downstream)
1 x Ethernet RJ45
2 x HDMI 2.0
2 x 3.5 mm Audio Out
1 x DisplayPort 1.4
1 x USB (Type-C; upstream; 90W; DP Alt Mode)
3 x USB 3.0 (Type-A; downstream)
Audio
Audio Speakers 2 x 2W
Features
Cool Features Flicker-free technology
Eco Light Sensor
Game Mode
Off Timer Plus
Low Blue Light
Eco Saving Plus
Adaptive Picture
Picture-by-Picture
AMD FreeSync technology
Shape-in-Shape
Flicker-free technology
Eco Saving Plus
Picture-by-Picture
Eye Saver Mode
Low Blue Light
Quantum Dot Color
Refresh Rate Optimizor
KVM Switch
Eye Comfort Technology
Auto Source Switch
Screen Size Optimizer
Low Input Lag Mode
Black Equalizer
Off Timer Plus
Ergonomics
Case Width 31.76 in
80.7 cm
806.6 mm
2.65 ft
47.22 in
120 cm
1199.5 mm
3.94 ft
Case Height 14.54 in
36.9 cm
369.4 mm
1.21 ft
14.54 in
36.9 cm
369.4 mm
1.21 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 100 x 100 100 x 100
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment Yes Yes
Height Adjustment Range 120 mm
12 cm
4.7244 in
0.3937 ft
120 mm
12 cm
4.7244 in
0.3937 ft
Landscape or Portrait Pivot Support No No
Left or Right Swivel Support Yes Yes
Left Swivel 30 ° 15 °
Right Swivel 30 ° 15 °
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 2 ° 2 °
Backward Tilt 25 ° 15 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 48 Hz - 100 Hz 60 Hz - 120 Hz
Screen Interpolation Measurement Unit NULL NULL
Accessories
Extras HDMI cable
USB Type-C cable
HDMI cable
USB 3.0 cable
Certificates and Standards
Licenses Energy Star
TUV Smart Eye Protection Certification
Windows 10
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 10 °C - 40 °C
50 °F - 104 °F
10 °C - 40 °C
50 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 10 % - 80 % 10 % - 80 %