0 Compare Samsung S27AG500 vs Philips 32M1N5500VS - DisplayDB
Comparison between Samsung S27AG500 vs Philips 32M1N5500VS
General Info
Model Number Samsung S27AG500 Philips 32M1N5500VS
Price
Type Monitor Monitor
Year 2021 2021
Brand Samsung Philips
Model Series Odyssey G5 Momentum
Model Number S27AG500 32M1N5500VS
Alias LS27AG500 Momentum 32M1N5500VS
32M1N5500VS/00
32M1N5500VS/01
Display
Screen Size Class 27" (inches) 32" (inches)
Diagonal Size 27 in
68.6 cm
685.8 mm
2.25 ft
31.54 in
80.1 cm
801 mm
2.63 ft
Screen Width 23.49 in
59.7 cm
596.736 mm
1.96 ft
27.45 in
69.7 cm
697.344 mm
2.29 ft
Screen Height 13.22 in
33.6 cm
335.664 mm
1.1 ft
15.44 in
39.2 cm
392.234 mm
1.29 ft
Display Curvature 1000
Display Type IPS VA
Display Bit Depth 10 bits (8 bits + FRC) 8 bits
Frame Rate Control Yes No
Screen Pixel Pitch 0.233 mm 0.272 mm
Screen Pixel Density 109 ppi 93 ppi
Screen-to-Body Ratio 86.97 % 91.08 %
Backlight Source W-LED W-LED
sRGB 99 % 120.6 %
Adobe RGB 1998 89.9 %
NTSC 1953 100.8 %
Screen Brightness 350 cd/m²
Max Screen Brightness 550 cd/m²
Static Screen Contrast 1000 : 1 3000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Display Minimum Response Time 4 ms
Display Coating Anti-glare/Matte Anti-glare/Matte (3H)
HDR HDR10 DisplayHDR 400
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 3.6 in
9.2 cm
91.5 mm
0.3 ft
2.36 in
6 cm
60 mm
0.2 ft
Case Weight 4.4 kg
10 lbs
7.2 kg
16 lbs
Case Width with Stand 24.16 in
61.4 cm
613.7 mm
2.01 ft
28.15 in
71.5 cm
715 mm
2.35 ft
Case Height with Stand 17.74 in
45.1 cm
450.5 mm
1.48 ft
25.16 in
63.9 cm
639 mm
2.1 ft
Case Depth with Stand 9.72 in
24.7 cm
247 mm
0.81 ft
11.69 in
29.7 cm
297 mm
0.97 ft
Case Weight with Stand 6.1 kg
13 lbs
8.65 kg
19 lbs
Case Color Black Black
Hardware
Built-in Camera No No
Connectivity 1 x 3.5 mm Audio Out
1 x HDMI 2.0
1 x DisplayPort 1.2
2 x HDMI 2.0
2 x DisplayPort 1.4
1 x 3.5 mm Audio Out
4 x USB 3.2 (Type-A; Gen 1; downstream)
1 x USB 3.2 (Type-B; upstream)
Audio
Audio Speakers 2 x 5W
Features
Cool Features Flicker-free technology
Game Mode
Screen Size Optimizer
Low Blue Light
NVIDIA G-Sync Compatible
Wide Viewing Angle
Super Arena Gaming UX
Low Input Lag Mode
Eco Saving Plus
AMD FreeSync Premium Pro
Ultrawide Game View
Off Timer Plus
Black Equalizer
Refresh Rate Optimizer
EasySelect
Flicker-free technology
Ultra Wide-Color technology
Low Input Lag
Separate Sync
Mega Infinity DCR
Low Blue Light
Adaptive-Sync Technology
SmartImage
EasyRead
SmartUniformity
Extra Features Anti-theft stand lock slot - Kensington
Ergonomics
Case Width 24.16 in
61.4 cm
613.7 mm
2.01 ft
28.15 in
71.5 cm
715 mm
2.35 ft
Case Height 14.78 in
37.5 cm
375.3 mm
1.23 ft
16.54 in
42 cm
420 mm
1.38 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 100 x 100 100 x 100
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment Yes No
Height Adjustment Range 120 mm
12 cm
4.7244 in
0.3937 ft
Landscape or Portrait Pivot Support Yes No
Left Pivot 0 °
Right Pivot 90 °
Left or Right Swivel Support Yes No
Left Swivel 30 °
Right Swivel 30 °
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 5 °
Backward Tilt 22 ° 20 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 48 Hz - 165 Hz 48 Hz - 165 Hz
Horizontal Digital Frequency 30 kHz - 230 kHz
Screen Interpolation Measurement Unit NULL NULL
Accessories
Extras DisplayPort cable DisplayPort cable (optional)
HDMI cable (optional)
USB Type-B cable (optional)
Certificates and Standards
Licenses CB
CE
CU-EAC
FCC
RoHS
TUV-BAUART
TUV/ISO9241-307
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 10 °C - 40 °C
50 °F - 104 °F
0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 10 % - 80 % 20 % - 80 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
Internal Storage Humidity 10 % - 90 %