0 Compare Samsung S27AG500 vs LG 27GP83B - DisplayDB
Comparison between Samsung S27AG500 vs LG 27GP83B
General Info
Model Number Samsung S27AG500 LG 27GP83B
Price
Type Monitor Monitor
Year 2021 2021
Brand Samsung LG
Model Series Odyssey G5 UltraGear
Model Number S27AG500 27GP83B
Alias LS27AG500 UltraGear 27GP83B
Display
Screen Size Class 27" (inches) 27" (inches)
Diagonal Size 27 in
68.6 cm
685.8 mm
2.25 ft
26.96 in
68.5 cm
684.667 mm
2.25 ft
Screen Width 23.49 in
59.7 cm
596.736 mm
1.96 ft
23.53 in
59.8 cm
597.73 mm
1.96 ft
Screen Height 13.22 in
33.6 cm
335.664 mm
1.1 ft
13.24 in
33.6 cm
336.22 mm
1.1 ft
Display Curvature 1000
Display Type IPS IPS
Display Bit Depth 10 bits (8 bits + FRC) 10 bits (8 bits + FRC)
Frame Rate Control Yes Yes
Screen Pixel Pitch 0.233 mm 0.233 mm
Screen Pixel Density 109 ppi 108 ppi
Screen-to-Body Ratio 86.97 % 89.69 %
Backlight Source W-LED W-LED
DCI P3 98%
sRGB 99 % 135 %
Adobe RGB 1998 85 %
Screen Brightness 350 cd/m² 400 cd/m²
Max Screen Brightness 480 cd/m²
Static Screen Contrast 1000 : 1 1000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 °
Screen Input Lag 4 ms
Display Minimum Response Time 1 ms
Display Average Response Time 3.5 ms
Display Maximum Response Time 6 ms
Display Coating Anti-glare/Matte Anti-glare/Matte (3H)
HDR HDR10 HDR10
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 3.6 in
9.2 cm
91.5 mm
0.3 ft
2.04 in
5.2 cm
51.7 mm
0.17 ft
Case Weight 4.4 kg
10 lbs
4.2 kg
9 lbs
Case Width with Stand 24.16 in
61.4 cm
613.7 mm
2.01 ft
24.18 in
61.4 cm
614.2 mm
2.02 ft
Case Height with Stand 17.74 in
45.1 cm
450.5 mm
1.48 ft
18.34 in
46.6 cm
465.9 mm
1.53 ft
Case Depth with Stand 9.72 in
24.7 cm
247 mm
0.81 ft
11.46 in
29.1 cm
291.2 mm
0.96 ft
Case Weight with Stand 6.1 kg
13 lbs
6.3 kg
14 lbs
Case Color Black Black
Hardware
Built-in Camera No No
Connectivity 1 x 3.5 mm Audio Out
1 x HDMI 2.0
1 x DisplayPort 1.2
1 x 3.5 mm Audio Out
2 x HDMI 2.0
1 x DisplayPort 1.4
Audio
Features
Cool Features Flicker-free technology
Game Mode
Screen Size Optimizer
Low Blue Light
NVIDIA G-Sync Compatible
Wide Viewing Angle
Super Arena Gaming UX
Low Input Lag Mode
Eco Saving Plus
AMD FreeSync Premium Pro
Ultrawide Game View
Off Timer Plus
Black Equalizer
Refresh Rate Optimizer
Black Stabilizer
Color Calibrated
NVIDIA G-Sync Compatible
Dynamic Action Sync
HDR Effect
Wide Color Gamut
Reader Mode
Flicker-free technology
Crosshair
3-Side Virtually Borderless Design
Smart Energy Saving
Low Blue Light
AMD FreeSync Premium
Nano IPS
Extra Features Anti-theft stand lock slot - Kensington
Ergonomics
Case Width 24.16 in
613.7 mm
2.01 ft
24.18 in
614.2 mm
2.02 ft
Case Height 14.78 in
37.5 cm
375.3 mm
1.23 ft
14.36 in
36.5 cm
364.8 mm
1.2 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 100 x 100 100 x 100
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment Yes Yes
Height Adjustment Range 120 mm
12 cm
4.7244 in
0.3937 ft
110 mm
11 cm
4.3307 in
0.3609 ft
Landscape or Portrait Pivot Support Yes Yes
Left Pivot 0 ° 0 °
Right Pivot 90 ° 90 °
Left or Right Swivel Support Yes No
Left Swivel 30 °
Right Swivel 30 °
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 5 °
Backward Tilt 22 ° 15 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 48 Hz - 165 Hz 48 Hz - 165 Hz
Screen Interpolation Measurement Unit NULL NULL
Accessories
Extras DisplayPort cable
Certificates and Standards
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 10 °C - 40 °C
50 °F - 104 °F
0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 10 % - 80 % 0 % - 80 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
Internal Storage Humidity 0 % - 85 %