0 Compare Samsung S24R350 vs Samsung S24H650FDU - DisplayDB
Comparison between Samsung S24R350 vs Samsung S24H650FDU
General Info
Model Number Samsung S24R350 Samsung S24H650FDU
Price
Type Monitor Monitor
Year 2020 2017
Brand Samsung Samsung
Model Series SR35
Model Number S24R350 S24H650FDU
Alias S24R350FHC
S24R350FHE
LS24R350FHCXXF
LS24F350FHEXXM
LS24H650FDUXEN
Display
Screen Size Class 24" (inches) 24" (inches)
Diagonal Size 23.78 in
60.4 cm
604 mm
1.98 ft
23.78 in
60.4 cm
604 mm
1.98 ft
Screen Width 20.75 in
52.7 cm
527.04 mm
1.73 ft
20.75 in
52.7 cm
527.04 mm
1.73 ft
Screen Height 11.67 in
29.6 cm
296.46 mm
0.97 ft
11.67 in
29.6 cm
296.46 mm
0.97 ft
Display Manufacturer Samsung
Display Type IPS PLS
Display Bit Depth 8 bits 8 bits
Frame Rate Control No No
Screen Pixel Pitch 0.275 mm 0.275 mm
Screen Pixel Density 92 ppi 92 ppi
Screen-to-Body Ratio 90.1 % 85.05 %
Backlight Source W-LED W-LED
NTSC 1953 72 %
Screen Brightness 250 cd/m² 250 cd/m²
Static Screen Contrast 1000 : 1 1000 : 1
Dynamic Screen Contrast 1000000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Display Minimum Response Time 5 ms 5 ms
Display Coating Anti-glare/Matte (3H) Anti-glare/Matte
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 1.96 in
5 cm
49.9 mm
0.16 ft
3.02 in
7.7 cm
76.7 mm
0.25 ft
Case Weight 2.8 kg
6 lbs
3.9 kg
9 lbs
Case Width with Stand 21.25 in
54 cm
539.7 mm
1.77 ft
21.9 in
55.6 cm
556.2 mm
1.82 ft
Case Height with Stand 16.75 in
42.5 cm
425.4 mm
1.4 ft
15.36 in
39 cm
390.2 mm
1.28 ft
Case Depth with Stand 9.31 in
23.6 cm
236.4 mm
0.78 ft
9.29 in
23.6 cm
236 mm
0.77 ft
Case Weight with Stand 3.4 kg
7 lbs
6.1 kg
13 lbs
Case Color Gray Black
Hardware
Built-in Camera No No
Connectivity 1 x HDMI 1.4
1 x D-sub
1 x DisplayPort 1.2
1 x D-sub
1 x 3.5 mm Audio Out
2 x USB (downstream)
1 x HDMI 1.4
Audio
Features
Cool Features Eco Saving Plus
Eye Saver Mode
Image Size
Mega Contrast
Flicker-free technology
Game Mode
3-sided Bezelless Design
Samsung MagicBright
AMD FreeSync technology
Low Blue Light
Samsung MagicBright
Samsung MagicUpscale
Eye Saver Mode
Flicker-free technology
Ergonomics
Case Width 21.25 in
54 cm
539.7 mm
1.77 ft
21.9 in
55.6 cm
556.2 mm
1.82 ft
Case Height 12.65 in
32.1 cm
321.3 mm
1.05 ft
13 in
33 cm
330.3 mm
1.08 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 75 x 75 100 x 100
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment No Yes
Height Adjustment Range 135 mm
13.5 cm
5.315 in
0.4429 ft
Landscape or Portrait Pivot Support No Yes
Left Pivot 0 °
Right Pivot 90 °
Left or Right Swivel Support No Yes
Left Swivel 45 °
Right Swivel 45 °
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 2 ° 5 °
Backward Tilt 22 ° 24 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 48 Hz - 75 Hz 50 Hz - 75 Hz
Horizontal Digital Frequency 30 kHz - 81 kHz
Accessories
Extras HDMI cable D-sub cable
HDMI cable
Certificates and Standards
Licenses Windows 10 Certification
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 10 °C - 40 °C
50 °F - 104 °F
10 °C - 40 °C
50 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 10 % - 80 % 10 % - 80 %