0 Compare Samsung CRG9 49 vs Hisense 43A7500F - DisplayDB
Comparison between Samsung CRG9 49 vs Hisense 43A7500F
General Info
Model Number Samsung CRG9 49 Hisense 43A7500F
Price
Type Monitor TV
Year 2019 2020
Brand Samsung Hisense
Model Series CRG9 A7500F
Model Number CRG9 49 43A7500F
Display
Screen Size Class 49" (inches) 43" (inches)
Diagonal Size 49 in
124.5 cm
1244.6 mm
4.08 ft
42.52 in
108 cm
1080 mm
3.54 ft
Screen Width 47.17 in
119.8 cm
1198.08 mm
3.93 ft
37.05 in
94.1 cm
941.184 mm
3.09 ft
Screen Height 13.27 in
33.7 cm
336.96 mm
1.11 ft
20.84 in
52.9 cm
529.416 mm
1.74 ft
Display Curvature 1800
Display Manufacturer Samsung
Display Type SVA VA
Display Bit Depth 10 bits 10 bits (8 bits + FRC)
Frame Rate Control Yes
Screen Pixel Pitch 0.234 mm 0.245 mm
Screen Pixel Density 108 ppi 103 ppi
Screen-to-Body Ratio 92.95 %
Backlight Source W-LED Direct LED
DCI P3 90%
Rec.2020 72
Screen Brightness 350 cd/m²
Max Screen Brightness 1000 cd/m²
Static Screen Contrast 3000 : 1 4000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Input Lag 20 ms
Display Minimum Response Time 4 ms
Display Coating Anti-glare/Matte (3H)
HDR HDR10 HDR10
HLG (Hybrid Log Gamma)
Dolby Vision
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 2.91 in
7.4 cm
74 mm
0.24 ft
Case Weight 8.3 kg
18 lbs
Case Width with Stand 37.76 in
95.9 cm
959 mm
3.15 ft
Case Height with Stand 24.21 in
61.5 cm
615 mm
2.02 ft
Case Depth with Stand 7.64 in
19.4 cm
194 mm
0.64 ft
Case Weight with Stand 8.9 kg
20 lbs
Case Color Black Gray
Hardware
System on Chip or SoC MStar MSD6886
CPU Cores 4
TV Tuner Analog (NTSC/PAL/SECAM)
DVB-T
DVB-T2
DVB-C
DVB-S2
DVB-S
Built-in Camera No No
Network LAN
Wi-Fi
802.11a (IEEE 802.11a-1999)
802.11b (IEEE 802.11b-1999)
802.11g (IEEE 802.11g-2003)
802.11n (IEEE 802.11n-2009)
802.11n 5GHz
802.11ac (IEEE 802.11ac)
Bluetooth
Wi-Fi Direct
Connectivity 1 x HDMI 2.0
2 x DisplayPort 1.4
3 x HDMI 2.0 (ARC; CEC)
1 x Satellite In (Main; F-type female)
1 x Optical Audio Out
1 x Antenna (RF) (female)
1 x 3.5 mm Audio Out
1 x AV Composite In (Video + L/R)
2 x USB 2.0 (max 0.5 A)
1 x CI+ 1.4
1 x Ethernet RJ45
Audio
Audio Speakers 2 x 7W
Features
OS VIDAA U4.0
Cool Features Eye Saver Mode
Flicker-free technology
Picture-by-Picture
Samsung MagicBright
Quantum Dot Display
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection)
AMD FreeSync 2 technology
Samsung MagicUpscale
Eco Saving Plus
Anyview Cast
Unibody Design
Ultra Dimming
VEWD Internet browser
Anyview Stream
PVR
HbbTV 2.0.2
Motion Picture Enhancer
Ultra Color Enhancer
Super Contrast
YouTube
MEMC
Depth Enhancer
4K Upscaling
Wide Color Gamut
Netflix
Amazon Prime Video
Noise Reduction
Ergonomics
Case Width 37.76 in
95.9 cm
959 mm
3.15 ft
Case Height 22.01 in
55.9 cm
559 mm
1.83 ft
Vesa Mount Support Yes
VESA Interface Standard Size 200 x 200
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment No No
Landscape or Portrait Pivot Support No No
Left or Right Swivel Support No No
Forward and Backward Tilt Support Yes No
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 120 Hz 50 Hz / 60 Hz
Screen Interpolation Technology Picture Criteria Index
Screen Interpolation Value 2000
Screen Interpolation Measurement Unit PCI
Accessories
Extras HDMI cable
Certificates and Standards
Licenses CE
FCC class B
ISO9241-307
RoHS
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 10 °C - 40 °C
50 °F - 104 °F
5 °C - 35 °C
41 °F - 95 °F
Safe Operating Humidity Level 10 % - 80 % 20 % - 80 %