| Model Number | MSI Pro MP271P | LG 27MP37HQ |
| Price | ||
| Type | Monitor | Monitor |
| Year | 2021 | 2015 |
| Brand | MSI | LG |
| Model Series | Pro | |
| Model Number | Pro MP271P | 27MP37HQ |
| Display | ||
| Screen Size Class | 27" (inches) | 27" (inches) |
| Diagonal Size | 27 in 68.6 cm 685.8 mm 2.25 ft |
27 in 68.6 cm 685.8 mm 2.25 ft |
| Screen Width | 23.54 in 59.8 cm 597.888 mm 1.96 ft |
23.54 in 59.8 cm 597.888 mm 1.96 ft |
| Screen Height | 13.24 in 33.6 cm 336.312 mm 1.1 ft |
13.24 in 33.6 cm 336.312 mm 1.1 ft |
| Display Type | IPS | IPS |
| Display Bit Depth | 8 bits (6 bits + FRC) | 8 bits |
| Frame Rate Control | Yes | |
| Screen Pixel Pitch | 0.311 mm | 0.311 mm |
| Screen Pixel Density | 81 ppi | 81 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 80.02 % | |
| Backlight Source | W-LED | W-LED |
| sRGB | 93.1 % | |
| NTSC 1953 | 72 % | |
| Screen Brightness | 250 cd/m² | 200 cd/m² |
| Static Screen Contrast | 1000 : 1 | 1000 : 1 |
| Dynamic Screen Contrast | 1000000 : 1 | |
| Screen Horizontal Viewing Angle | 178 ° | 178 ° |
| Screen Vertical Viewing Angle | 178 ° | 178 ° |
| Display Minimum Response Time | 5 ms | 5 ms |
| Display Average Response Time | 14 ms | |
| Display Coating | Anti-glare/Matte | Anti-glare/Matte (3H) |
| 3D | No | No |
| Size, weight, color | ||
| Case Depth | 1.85 in 4.7 cm 47 mm 0.15 ft |
| Case Weight | 4.5 kg 10 lbs |
| Case Width with Stand | 24.12 in 61.3 cm 612.6 mm 2.01 ft |
25.24 in 64.1 cm 641 mm 2.1 ft |
| Case Height with Stand | 15.96 in 40.5 cm 405.4 mm 1.33 ft |
19.21 in 48.8 cm 488 mm 1.6 ft |
| Case Depth with Stand | 9.01 in 22.9 cm 228.9 mm 0.75 ft |
8.35 in 21.2 cm 212 mm 0.7 ft |
| Case Weight with Stand | 5.3 kg 12 lbs |
4.8 kg 11 lbs |
| Case Color | Black | Black |
| Hardware | ||
| Built-in Camera | No | No |
| Connectivity | 1 x 3.5 mm Audio Out 1 x HDMI 1.4 1 x D-sub |
1 x 3.5 mm Audio Out 1 x HDMI 1.4 1 x D-sub |
| Audio | ||
| Audio Speakers | 2 x 2W | |
| Features | ||
| Cool Features | Low Blue Light Display Kit App Flicker-free technology |
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection) DDC/CI Flicker-free technology |
| Extra Features | Anti-theft stand lock slot - Kensington | |
| Ergonomics | ||
| Case Width | 24.12 in 61.3 cm 612.6 mm 2.01 ft |
| Case Height | 15.43 in 39.2 cm 392 mm 1.29 ft |
| Vesa Mount Support | Yes | Yes |
| VESA Interface Standard Size | 100 x 100 | 100 x 100 |
| Removable VESA Stand | Yes | Yes |
| Height Adjustment | Yes | No |
| Height Adjustment Range | 120 mm 12 cm 4.7244 in 0.3937 ft |
| Landscape or Portrait Pivot Support | Yes | No |
| Left Pivot | 90 ° | |
| Right Pivot | 90 ° | |
| Left or Right Swivel Support | Yes | No |
| Left Swivel | 30 ° | |
| Right Swivel | 30 ° | |
| Forward and Backward Tilt Support | Yes | No |
| Forward Tilt | 8 ° | |
| Backward Tilt | 20 ° | |
| Frequency and Interpolation | ||
| Vertical Digital Frequency | 60 Hz | 56 Hz - 75 Hz |
| Horizontal Digital Frequency | 30 kHz - 83 kHz | |
| Screen Interpolation Measurement Unit | NULL | |
| Accessories | ||
| Extras | HDMI cable | D-sub cable |
| Certificates and Standards | ||
CE cTick ENERGY STAR 6.0 FCC Class B UL/cUL |
| Usage and Storage Requirements | ||
| Safe Operating Temperature Level | 0 °C - 40 °C 32 °F - 104 °F |
0 °C - 40 °C 32 °F - 104 °F |
| Safe Operating Humidity Level | 10 % - 85 % | 10 % - 80 % |
| Internal Storage Temperature | -20 °C - 600 °C -4 °F - 1112 °F |
-20 °C - 60 °C -4 °F - 140 °F |
| Internal Storage Humidity | 10 % - 90 % | 5 % - 85 % |