0 Compare LG 32UN880 vs Samsung S32D850T - DisplayDB
Comparison between LG 32UN880 vs Samsung S32D850T
General Info
Model Number LG 32UN880 Samsung S32D850T
Price
Type Monitor Monitor
Year 2020 2014
Brand LG Samsung
Model Number 32UN880 S32D850T
LS32D85KTSR/ZA
LS32D85KTSN/ZC
Display
Screen Size Class 32" (inches) 32" (inches)
Diagonal Size 31.54 in
80.1 cm
801 mm
2.63 ft
32 in
81.3 cm
812.8 mm
2.67 ft
Screen Width 27.45 in
69.7 cm
697.344 mm
2.29 ft
27.89 in
70.8 cm
708.4 mm
2.32 ft
Screen Height 15.44 in
39.2 cm
392.256 mm
1.29 ft
15.69 in
39.8 cm
398.4 mm
1.31 ft
Display Manufacturer AU Optronics
Display Type IPS AMVA
Display Bit Depth 10 bits (8 bits + FRC) 10 bits (8 bits + FRC)
Frame Rate Control Yes Yes
Screen Pixel Pitch 0.182 mm 0.277 mm
Screen Pixel Density 140 ppi 91 ppi
Screen-to-Body Ratio 91.22 % 86.33 %
Backlight Source W-LED W-LED
DCI P3 95%
sRGB 100 %
Adobe RGB 1998 70 %
Screen Brightness 350 cd/m² 300 cd/m²
Static Screen Contrast 1000 : 1 3000 : 1
Dynamic Screen Contrast 28000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Input Lag 16 ms
Display Minimum Response Time 5 ms 5 ms
Display Average Response Time 10 ms
Display Coating Anti-glare/Matte (3H) Anti-glare/Matte (3H)
HDR HDR10 HDR10
HLG (Hybrid Log Gamma)
Dolby Vision
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 1.81 in
4.6 cm
46 mm
0.15 ft
2.7 in
6.9 cm
68.5 mm
0.22 ft
Case Weight 6.3 kg
14 lbs
9.4 kg
21 lbs
Case Width with Stand 28.11 in
71.4 cm
714 mm
2.34 ft
29.19 in
74.1 cm
741.3 mm
2.43 ft
Case Height with Stand 20.16 in
51.2 cm
512 mm
1.68 ft
24.8 in
63 cm
630 mm
2.07 ft
Case Depth with Stand 8.23 in
20.9 cm
209 mm
0.69 ft
11.02 in
28 cm
280 mm
0.92 ft
Case Weight with Stand 7.2 kg
16 lbs
12.2 kg
27 lbs
Case Color Black Black
Hardware
TV Tuner Analog (NTSC/PAL/SECAM)
DVB-T2
DVB-S2
DVB-C
DVB-T
DVB-S
DVB-T2 HD
Built-in Camera No No
Network LAN
Wi-Fi
802.11a (IEEE 802.11a-1999)
802.11b (IEEE 802.11b-1999)
802.11g (IEEE 802.11g-2003)
802.11n (IEEE 802.11n-2009)
Bluetooth
Wi-Fi Direct
Connectivity 2 x HDMI 1.4
1 x DisplayPort 1.2
1 x 3.5 mm Audio Out
1 x USB (Type-C; 60W)
2 x USB 3.0 (Type-A; downstream)
1 x HDMI 1.4
1 x DisplayPort 1.2
1 x 3.5 mm Audio In
1 x 3.5 mm Audio Out
1 x DVI-D Dual Link
4 x USB 2.0 (downstream)
1 x USB 3.0 (upstream)
Audio
Audio Speakers 2 x 5W
Features
OS Smart TV
Cool Features Color Calibrated
Flicker-free technology
Low Blue Light
Picture-by-Picture
H/W Calibration
3-Side Virtually Borderless Design
AMD FreeSync technology
Light sensor
Picture-by-Picture
Samsung MagicBright
Samsung MagicUpscale
Picture-in-Picture
Eco Saving Plus
Eye Saver Mode
Ergonomics
Case Width 28.11 in
71.4 cm
714 mm
2.34 ft
29.19 in
74.1 cm
741.3 mm
2.43 ft
Case Height 16.54 in
42 cm
420 mm
1.38 ft
17.36 in
44.1 cm
441 mm
1.45 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 100 x 100 200 x 200
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment Yes Yes
Height Adjustment Range 130 mm
13 cm
5.1181 in
0.4265 ft
130 mm
13 cm
5.1181 in
0.4265 ft
Landscape or Portrait Pivot Support Yes Yes
Left Pivot 90 ° 0 °
Right Pivot 90 ° 90 °
Left or Right Swivel Support Yes Yes
Left Swivel 280 ° 30 °
Right Swivel 280 ° 30 °
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 25 ° 5 °
Backward Tilt 25 ° 20 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 48 Hz - 75 Hz 50 Hz - 75 Hz
Horizontal Digital Frequency 30 kHz - 90 kHz
Screen Interpolation Technology Motion Rate
Screen Interpolation Value 640
Screen Interpolation Measurement Unit NULL MRT
Accessories
Extras DVI-D Dual Link cable
DisplayPort cable
HDMI cable
USB 3.0 upstream cable
Certificates and Standards
Licenses CE
ENERGY STAR 6.0
Epeat Gold/Silver (Market dependent)
FCC class B
ISO9241-307
TÜV/GS
TÜV/Ergonomics
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
10 °C - 40 °C
50 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 10 % - 80 % 10 % - 80 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
-20 °C - 45 °C
-4 °F - 113 °F
Internal Storage Humidity 5 % - 85 % 5 % - 95 %