0 Compare LG 29UM69G vs Samsung S34J550W - DisplayDB
Comparison between LG 29UM69G vs Samsung S34J550W
General Info
Model Number LG 29UM69G Samsung S34J550W
Price
Type Monitor Monitor
Year 2017 2018
Brand LG Samsung
Model Series SJ55W
Model Number 29UM69G S34J550W
Alias 29UM69G-B LS34J550WQNXZA
LS34J550WQUXEN
Display
Screen Size Class 29" (inches) 34" (inches)
Diagonal Size 28.74 in
73 cm
730 mm
2.4 ft
34 in
86.4 cm
863.6 mm
2.83 ft
Screen Width 26.49 in
67.3 cm
672.768 mm
2.21 ft
31.49 in
80 cm
799.8 mm
2.62 ft
Screen Height 11.17 in
28.4 cm
283.824 mm
0.93 ft
13.18 in
33.5 cm
334.8 mm
1.1 ft
Display Manufacturer LG Display Samsung
Display Type IPS SVA
Display Bit Depth 8 bits (6 bits + FRC) 8 bits
Frame Rate Control Yes No
Screen Pixel Pitch 0.263 mm 0.233 mm
Screen Pixel Density 96 ppi 109 ppi
Screen-to-Body Ratio 82.77 % 87.54 %
Backlight Source W-LED W-LED
sRGB 99 %
Screen Brightness 250 cd/m² 300 cd/m²
Static Screen Contrast 1000 : 1 3000 : 1
Dynamic Screen Contrast 5000000 : 1 100000000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Input Lag 10 ms
Display Minimum Response Time 5 ms 4 ms
Display Average Response Time 14 ms
Display Coating Anti-glare/Matte (3H) Anti-glare/Matte (2H)
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 2.51 in
6.4 cm
63.8 mm
0.21 ft
4.16 in
10.6 cm
105.7 mm
0.35 ft
Case Weight 5 kg
11 lbs
6.4 kg
14 lbs
Case Width with Stand 27.66 in
70.3 cm
702.5 mm
2.3 ft
32.6 in
82.8 cm
828.1 mm
2.72 ft
Case Height with Stand 16.34 in
41.5 cm
415 mm
1.36 ft
18.54 in
47.1 cm
470.8 mm
1.54 ft
Case Depth with Stand 8.04 in
20.4 cm
204.1 mm
0.67 ft
9.56 in
24.3 cm
242.8 mm
0.8 ft
Case Weight with Stand 5.5 kg
12 lbs
6.9 kg
15 lbs
Case Color Black Gray
Hardware
Built-in Camera No No
Connectivity 1 x DisplayPort 1.2
1 x 3.5 mm Audio Out
1 x USB (Type-C)
1 x HDMI 1.4
1 x DisplayPort 1.2
1 x 3.5 mm Audio Out
1 x HDMI 1.4
1 x HDMI 2.0
Audio
Audio Speakers 2 x 5W
Features
Cool Features Black Stabilizer
DDC/CI
Flicker-free technology
Low Blue Light
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection)
Dynamic Action Sync
6-Axis Control
Screen Split 2.0
AMD FreeSync technology
Super Resolution+
Eye Saver Mode
Flicker-free technology
Picture-by-Picture
Samsung MagicUpscale
Picture-in-Picture
AMD FreeSync technology
Eco Saving Plus
Extra Features Anti-theft stand lock slot Anti-theft stand lock slot - Kensington
Ergonomics
Case Width 27.66 in
70.3 cm
702.5 mm
2.3 ft
32.6 in
82.8 cm
828.1 mm
2.72 ft
Case Height 12.93 in
32.8 cm
328.4 mm
1.08 ft
14.54 in
36.9 cm
369.4 mm
1.21 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 75 x 75 100 x 100
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment No No
Landscape or Portrait Pivot Support No No
Left or Right Swivel Support No No
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 5 ° 1.5 °
Backward Tilt 20 ° 15 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 40 Hz - 75 Hz 48 Hz - 75 Hz
Horizontal Digital Frequency 30 kHz - 90 kHz
Accessories
Extras HDMI cable HDMI cable
Certificates and Standards
Licenses BSMI
CCC
CE
cTick
ENERGY STAR 7.0
ErP
FCC Class B
UL/cUL
ENERGY STAR
FCC Class B
ISO9241-307
TÜV/Ergonomics
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
10 °C - 40 °C
50 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 10 % - 80 % 10 % - 80 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
-20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
Internal Storage Humidity 5 % - 85 % 5 % - 95 %