| Model Number | LG 27UL850 | LG 27UL550P |
| Price | ||
| Type | Monitor | Monitor |
| Year | 2018 | 2023 |
| Brand | LG | LG |
| Model Number | 27UL850 | 27UL550P |
| Alias | 27UL850-W | 27UL550P-W |
| Display | ||
| Screen Size Class | 27" (inches) | 27" (inches) |
| Diagonal Size | 26.96 in 68.5 cm 684.7 mm 2.25 ft |
26.96 in 68.5 cm 684.7 mm 2.25 ft |
| Screen Width | 23.49 in 59.7 cm 596.736 mm 1.96 ft |
23.49 in 59.7 cm 596.736 mm 1.96 ft |
| Screen Height | 13.22 in 33.6 cm 335.664 mm 1.1 ft |
13.22 in 33.6 cm 335.664 mm 1.1 ft |
| Display Type | IPS | IPS |
| Display Bit Depth | 10 bits (8 bits + FRC) | 10 bits (8 bits + FRC) |
| Frame Rate Control | Yes | Yes |
| Screen Pixel Pitch | 0.155 mm | 0.155 mm |
| Screen Pixel Density | 163 ppi | 163 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 89.77 % | 86.72 % |
| Backlight Source | W-LED | W-LED |
| sRGB | 99 % | 98 % |
| Screen Brightness | 350 cd/m² | 300 cd/m² |
| Max Screen Brightness | 400 cd/m² | |
| Static Screen Contrast | 1000 : 1 | 1000 : 1 |
| Screen Horizontal Viewing Angle | 178 ° | 178 ° |
| Screen Vertical Viewing Angle | 178 ° | 178 ° |
| Display Minimum Response Time | 5 ms | 5 ms |
| Display Coating | Anti-glare/Matte (3H) | Anti-glare/Matte (3H) |
| HDR | HDR10 DisplayHDR 400 |
HDR10 |
| 3D | No | No |
| Size, weight, color | ||
| Case Depth | 1.77 in 4.5 cm 45 mm 0.15 ft |
1.8 in 4.6 cm 45.8 mm 0.15 ft |
| Case Weight | 4.6 kg 10 lbs |
4.4 kg 10 lbs |
| Case Width with Stand | 24.13 in 61.3 cm 613 mm 2.01 ft |
24.51 in 62.3 cm 622.6 mm 2.04 ft |
| Case Height with Stand | 17.72 in 45 cm 450 mm 1.48 ft |
18.19 in 46.2 cm 462 mm 1.52 ft |
| Case Depth with Stand | 9.21 in 23.4 cm 234 mm 0.77 ft |
9.06 in 23 cm 230.2 mm 0.76 ft |
| Case Weight with Stand | 6.1 kg 13 lbs |
6 kg 13 lbs |
| Case Color | White, Gray | White, Gray |
| Hardware | ||
| Built-in Camera | No | No |
| Connectivity | 2 x HDMI 2.0 1 x DisplayPort 1.4 1 x 3.5 mm Audio Out 2 x USB 3.0 (downstream) 1 x USB 3.0 (Type-C - 60 W) |
1 x 3.5 mm Audio Out 2 x HDMI 2.0 1 x DisplayPort 1.4 |
| Audio | ||
| Audio Speakers | 2 x 5W | |
| Features | ||
| Ergonomics | ||
| Case Width | 24.13 in 61.3 cm 613 mm 2.01 ft |
| Case Height | 14.33 in 36.4 cm 364 mm 1.19 ft |
14.61 in 37.1 cm 371 mm 1.22 ft |
| Vesa Mount Support | Yes | Yes |
| VESA Interface Standard Size | 100 x 100 | 100 x 100 |
| Removable VESA Stand | Yes | Yes |
| Height Adjustment | Yes | Yes |
| Height Adjustment Range | 110 mm 11 cm 4.3307 in 0.3609 ft |
110 mm 11 cm 4.3307 in 0.3609 ft |
| Landscape or Portrait Pivot Support | Yes | Yes |
| Left Pivot | 90 ° | 90 ° |
| Right Pivot | 90 ° | 90 ° |
| Left or Right Swivel Support | No | No |
| Forward and Backward Tilt Support | Yes | Yes |
| Forward Tilt | 5 ° | 5 ° |
| Backward Tilt | 20 ° | 15 ° |
| Frequency and Interpolation | ||
| Vertical Digital Frequency | 40 Hz - 61 Hz | 40 Hz - 61 Hz |
| Screen Interpolation Measurement Unit | NULL | |
| Accessories | ||
| Extras | DisplayPort cable HDMI cable USB Type-C cable |
DisplayPort cable HDMI cable |
| Certificates and Standards | ||
| Licenses | C-Tick CCC CECP CEL cUL ENERGY STAR 7.0 ErP FCC Class B KC RoHS Compliant TÜV/GS VCCI |
C-Tick CCC CECP CEL cUL ENERGY STAR 7.0 Epeat Gold ErP FCC Class B KC RoHS Compliant TÜV/GS VCCI |
| Usage and Storage Requirements | ||
| Safe Operating Temperature Level | 5 °C - 35 °C 41 °F - 95 °F |
5 °C - 35 °C 41 °F - 95 °F |
| Safe Operating Humidity Level | 10 % - 85 % | 10 % - 85 % |