0 Compare LG 27UL550 vs LG 65UN74006LB - DisplayDB
Comparison between LG 27UL550 vs LG 65UN74006LB
General Info
Model Number LG 27UL550 LG 65UN74006LB
Price
Type Monitor TV
Year 2019 2020
Brand LG LG
Model Series UN74
Model Number 27UL550 65UN74006LB
Alias 27UL550-W 65UN74006
Display
Screen Size Class 27" (inches) 65" (inches)
Diagonal Size 26.96 in
68.5 cm
684.7 mm
2.25 ft
64.53 in
163.9 cm
1639 mm
5.38 ft
Screen Width 23.49 in
59.7 cm
596.736 mm
1.96 ft
56.24 in
142.8 cm
1428.48 mm
4.69 ft
Screen Height 13.22 in
33.6 cm
335.664 mm
1.1 ft
31.63 in
80.4 cm
803.52 mm
2.64 ft
Display Type IPS IPS
Display Bit Depth 10 bits (8 bits + FRC) 10 bits (8 bits + FRC)
Frame Rate Control Yes Yes
Screen Pixel Pitch 0.155 mm 0.372 mm
Screen Pixel Density 163 ppi 68 ppi
Screen-to-Body Ratio 86.66 % 92.3 %
Backlight Source W-LED Direct LED
sRGB 98 %
Screen Brightness 300 cd/m²
Static Screen Contrast 1000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Display Minimum Response Time 5 ms
Display Coating Anti-glare/Matte (3H)
HDR HDR10 HDR10 Pro
HLG Pro
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 1.81 in
4.6 cm
46 mm
0.15 ft
3.46 in
8.8 cm
87.8 mm
0.29 ft
Case Weight 4.4 kg
10 lbs
21.4 kg
47 lbs
Case Width with Stand 24.53 in
62.3 cm
623 mm
2.04 ft
57.6 in
1463 mm
4.8 ft
Case Height with Stand 18.19 in
46.2 cm
462 mm
1.52 ft
35.98 in
91.4 cm
914 mm
3 ft
Case Depth with Stand 9.06 in
23 cm
230 mm
0.75 ft
13.39 in
34 cm
340 mm
1.12 ft
Case Weight with Stand 6 kg
13 lbs
22.4 kg
49 lbs
Case Color White, Gray Black
Hardware
CPU Cores 4
TV Tuner Analog (NTSC/PAL/SECAM)
DVB-T2
DVB-C
DVB-S2
DVB-T
DVB-S
Built-in Camera No No
Network LAN
Wi-Fi
802.11a (IEEE 802.11a-1999)
802.11b (IEEE 802.11b-1999)
802.11g (IEEE 802.11g-2003)
802.11n (IEEE 802.11n-2009)
802.11n 5GHz
802.11ac (IEEE 802.11ac)
Wi-Fi Direct
DLNA
Bluetooth 5.0
Connectivity 1 x 3.5 mm Audio Out
2 x HDMI 2.0
1 x DisplayPort 1.4
3 x HDMI 2.0 (ARC; CEC)
1 x Satellite In (Main; F-type female)
1 x S/PDIF
1 x CI+ 1.4
1 x Antenna (RF) (female)
1 x AV Component In (YPbPr + L/R) (CVBS)
2 x USB 2.0
1 x Ethernet RJ45
Audio
Audio Speakers 2 x 10W
Features
OS webOS 5.0
Cool Features Black Stabilizer
Blue Light Filter
Dynamic Action Sync
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection) 2.2
Flicker-free technology
DDC/CI
6-Axis Control
Super Resolution+
AMD FreeSync technology
Wide Viewing Angle
LG ThinQ AI
True Color Accuracy
Sharpness Enhancer
4K Upscaler
Instant Game Response
Image Enhancing
Light Sensor
Intelligent Voice Recognition
Active HDR
HDR Dynamic Tone Mapping
Alexa
Dynamic Color
Home Dashboard
HDR Effect
LG Local Contrast
Apple AirPlay 2
Voice command
PVR via USB
Advanced Color Enhancer
2-step noise reduction
HDR Gaming Interest Group (HGiG)
Filmmaker Mode
4K Active HDR
Google Assistant
Extra Features Anti-theft stand lock slot - Kensington
Ergonomics
Case Width 24.53 in
62.3 cm
623 mm
2.04 ft
57.6 in
1463 mm
4.8 ft
Case Height 14.61 in
37.1 cm
371 mm
1.22 ft
33.46 in
85 cm
850 mm
2.79 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 100 x 100 300 x 300
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment Yes No
Height Adjustment Range 110 mm
11 cm
4.3307 in
0.3609 ft
Landscape or Portrait Pivot Support Yes No
Left Pivot 90 °
Right Pivot 90 °
Left or Right Swivel Support No No
Forward and Backward Tilt Support Yes No
Forward Tilt 5 °
Backward Tilt 15 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 40 Hz - 61 Hz 50 Hz / 60 Hz
Screen Interpolation Technology TruMotion
Screen Interpolation Value 100
Screen Interpolation Measurement Unit NULL
Accessories
Extras DisplayPort cable
HDMI cable
Magic remote control - AN-MR20GA
Certificates and Standards
Licenses C-Tick
CCC
CECP
CEL
cUL
ENERGY STAR 7.0
Epeat Gold
ErP
FCC Class B
KC
RoHS Compliant
TÜV/GS
VCCI
ENERGY STAR
RoHS
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 5 °C - 35 °C
41 °F - 95 °F
0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 10 % - 85 % 10 % - 80 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
Internal Storage Humidity 5 % - 85 %