| Model Number | LG 27UL550 | LG 65UN71006LB |
| Price | ||
| Type | Monitor | TV |
| Year | 2019 | 2020 |
| Brand | LG | LG |
| Model Series | UN71 | |
| Model Number | 27UL550 | 65UN71006LB |
| Alias | 27UL550-W | 65UN71006 |
| Display | ||
| Screen Size Class | 27" (inches) | 65" (inches) |
| Diagonal Size | 26.96 in 68.5 cm 684.7 mm 2.25 ft |
64.53 in 163.9 cm 1639 mm 5.38 ft |
| Screen Width | 23.49 in 59.7 cm 596.736 mm 1.96 ft |
56.24 in 142.8 cm 1428.48 mm 4.69 ft |
| Screen Height | 13.22 in 33.6 cm 335.664 mm 1.1 ft |
31.63 in 80.4 cm 803.52 mm 2.64 ft |
| Display Type | IPS | IPS |
| Display Bit Depth | 10 bits (8 bits + FRC) | 10 bits (8 bits + FRC) |
| Frame Rate Control | Yes | Yes |
| Screen Pixel Pitch | 0.155 mm | 0.372 mm |
| Screen Pixel Density | 163 ppi | 68 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 86.66 % | 91.56 % |
| Backlight Source | W-LED | Direct LED |
| sRGB | 98 % | |
| Screen Brightness | 300 cd/m² | |
| Static Screen Contrast | 1000 : 1 | |
| Screen Horizontal Viewing Angle | 178 ° | 178 ° |
| Screen Vertical Viewing Angle | 178 ° | 178 ° |
| Display Minimum Response Time | 5 ms | |
| Display Coating | Anti-glare/Matte (3H) | |
| HDR | HDR10 | HDR10 Pro HLG (Hybrid Log Gamma) |
| 3D | No | No |
| Size, weight, color | ||
| Case Depth | 1.81 in 4.6 cm 46 mm 0.15 ft |
3.54 in 9 cm 89.9 mm 0.29 ft |
| Case Weight | 4.4 kg 10 lbs |
21 kg 46 lbs |
| Case Width with Stand | 24.53 in 62.3 cm 623 mm 2.04 ft |
57.8 in 146.8 cm 1468 mm 4.82 ft |
| Case Height with Stand | 18.19 in 46.2 cm 462 mm 1.52 ft |
36.1 in 91.7 cm 917 mm 3.01 ft |
| Case Depth with Stand | 9.06 in 23 cm 230 mm 0.75 ft |
10.59 in 26.9 cm 269 mm 0.88 ft |
| Case Weight with Stand | 6 kg 13 lbs |
21.4 kg 47 lbs |
| Case Color | White, Gray | Black |
| Hardware | ||
| CPU Cores | 4 | |
| TV Tuner | Analog (NTSC/PAL/SECAM) DVB-T2 DVB-C DVB-S2 DVB-T DVB-S |
| Built-in Camera | No | No |
| Network | LAN Wi-Fi 802.11a (IEEE 802.11a-1999) 802.11b (IEEE 802.11b-1999) 802.11g (IEEE 802.11g-2003) 802.11n (IEEE 802.11n-2009) 802.11n 5GHz 802.11ac (IEEE 802.11ac) Wi-Fi Direct DLNA Bluetooth 5.0 |
| Connectivity | 1 x 3.5 mm Audio Out 2 x HDMI 2.0 1 x DisplayPort 1.4 |
| Audio | ||
| Audio Speakers | 2 x 10W | |
| Features | ||
| OS | webOS 5.0 | |
| Extra Features | Anti-theft stand lock slot - Kensington | |
| Ergonomics | ||
| Case Width | 24.53 in 62.3 cm 623 mm 2.04 ft |
| Case Height | 14.61 in 37.1 cm 371 mm 1.22 ft |
33.62 in 85.4 cm 854 mm 2.8 ft |
| Vesa Mount Support | Yes | Yes |
| VESA Interface Standard Size | 100 x 100 | 300 x 300 |
| Removable VESA Stand | Yes | Yes |
| Height Adjustment | Yes | No |
| Height Adjustment Range | 110 mm 11 cm 4.3307 in 0.3609 ft |
| Landscape or Portrait Pivot Support | Yes | No |
| Left Pivot | 90 ° | |
| Right Pivot | 90 ° | |
| Left or Right Swivel Support | No | No |
| Forward and Backward Tilt Support | Yes | No |
| Forward Tilt | 5 ° | |
| Backward Tilt | 15 ° | |
| Frequency and Interpolation | ||
| Vertical Digital Frequency | 40 Hz - 61 Hz | 50 Hz / 60 Hz |
| Screen Interpolation Technology | TruMotion | |
| Screen Interpolation Value | 100 | |
| Screen Interpolation Measurement Unit | TM | |
| Accessories | ||
| Extras | DisplayPort cable HDMI cable |
Magic remote control - AN-MR20GA |
| Certificates and Standards | ||
ENERGY STAR RoHS |
| Usage and Storage Requirements | ||
| Safe Operating Temperature Level | 5 °C - 35 °C 41 °F - 95 °F |
0 °C - 40 °C 32 °F - 104 °F |
| Safe Operating Humidity Level | 10 % - 85 % | 10 % - 80 % |
| Internal Storage Temperature | -20 °C - 60 °C -4 °F - 140 °F |
| Internal Storage Humidity | 5 % - 85 % |