0 Compare LG 27UK850 vs LG 50UR78006LK - DisplayDB
Comparison between LG 27UK850 vs LG 50UR78006LK
General Info
Model Number LG 27UK850 LG 50UR78006LK
Price
Type Monitor TV
Year 2018 2023
Brand LG LG
Model Series UR78
Model Number 27UK850 50UR78006LK
Display
Screen Size Class 27" (inches) 50" (inches)
Diagonal Size 26.96 in
68.5 cm
684.7 mm
2.25 ft
49.49 in
125.7 cm
1257 mm
4.12 ft
Screen Width 23.49 in
59.7 cm
596.736 mm
1.96 ft
43.14 in
109.6 cm
1095.84 mm
3.6 ft
Screen Height 13.22 in
33.6 cm
335.664 mm
1.1 ft
24.27 in
61.6 cm
616.41 mm
2.02 ft
Display Manufacturer LG Display
Display Type AH-IPS VA
Display Bit Depth 10 bits (8 bits + FRC) 10 bits (8 bits + FRC)
Frame Rate Control Yes Yes
Screen Pixel Pitch 0.155 mm 0.285 mm
Screen Pixel Density 163 ppi 89 ppi
Screen-to-Body Ratio 87.05 % 92.56 %
Backlight Source W-LED Direct LED
DCI P3 75%
Rec.2020 70
sRGB 99 %
Adobe RGB 1998 73 %
Screen Brightness 350 cd/m²
Max Screen Brightness 450 cd/m²
Static Screen Contrast 1000 : 1
Dynamic Screen Contrast 5000000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Input Lag 14 ms
Display Minimum Response Time 5 ms
Display Average Response Time 14 ms
Display Coating Anti-glare/Matte (3H) Anti-glare/Matte
HDR HDR10 HDR10 Pro
HLG (Hybrid Log Gamma)
HDR
HDR10
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 1.8 in
4.6 cm
45.72 mm
0.15 ft
2.25 in
5.7 cm
57.1 mm
0.19 ft
Case Weight 4.8 kg
11 lbs
11.7 kg
26 lbs
Case Width with Stand 24.11 in
61.2 cm
612.4 mm
2.01 ft
44.13 in
1121 mm
3.68 ft
Case Height with Stand 22 in
55.9 cm
558.8 mm
1.83 ft
28.19 in
71.6 cm
716 mm
2.35 ft
Case Depth with Stand 9.2 in
23.4 cm
233.68 mm
0.77 ft
9.06 in
23 cm
230 mm
0.75 ft
Case Weight with Stand 6.1 kg
13 lbs
11.8 kg
26 lbs
Case Color White Black
Hardware
System on Chip or SoC MediaTek MT5893
CPU ARM Cortex-A73
CPU Cores 4 4
CPU Frequency 1500
GPU ARM Mali-G71
RAM Memory Size 3
Internal Storage 16
TV Tuner Analog (NTSC/PAL/SECAM)
DVB-T
DVB-T2
DVB-C
DVB-S
DVB-S2
Analog (NTSC/PAL/SECAM)
DVB-T2
DVB-C
DVB-S2
DVB-T
DVB-S
Built-in Camera No No
Network LAN
Wi-Fi
802.11a (IEEE 802.11a-1999)
802.11b (IEEE 802.11b-1999)
802.11g (IEEE 802.11g-2003)
802.11n (IEEE 802.11n-2009)
802.11n 5GHz
802.11ac (IEEE 802.11ac)
Wi-Fi Direct
DLNA
Bluetooth 4.2
LAN
Wi-Fi
802.11a (IEEE 802.11a-1999)
802.11b (IEEE 802.11b-1999)
802.11g (IEEE 802.11g-2003)
802.11n (IEEE 802.11n-2009)
802.11n 5GHz
802.11ac (IEEE 802.11ac)
Wi-Fi Direct
DLNA
Bluetooth 5.0
Connectivity 2 x HDMI 2.0
1 x DisplayPort 1.2
1 x 3.5 mm Audio Out
2 x USB 3.0 (downstream)
1 x USB 3.1 (Type-C - 60 W)
3 x HDMI 2.0
1 x Satellite In (F-type female)
1 x Antenna (RF) (female)
1 x CI+ 2.0
1 x Optical Audio Out
2 x USB 2.0
1 x Ethernet RJ45
Audio
Audio Speakers 2 x 5W 2 x 10W
Features
OS Android 8.0 Oreo
Android 9.0 Pie
webOS 23
Cool Features Black Stabilizer
DDC/CI
Flicker-free technology
Screen Split 2.0
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection) 2.2
Dynamic Action Sync
6-Axis Control
Super Resolution+
AMD FreeSync technology
True Color Pro
Voice command
Active HDR
Noise Reduction
Netflix
NVIDIA GeForce NOW
Alexa
HDR Gaming Interest Group (HGiG)
Apple Homekit
Dynamic Tone Mapping
Light Sensor
Home Dashboard
Prime Video
Disney+
Apple AirPlay 2
AI 4K Upscaling
LG ThinQ AI
Filmmaker Mode
AI Brightness Control
Game Optimizer & Dashboard
Extra Features Anti-theft stand lock slot
Ergonomics
Case Width 24.1 in
61.2 cm
612.14 mm
2.01 ft
44.13 in
1121 mm
3.68 ft
Case Height 14.8 in
37.6 cm
375.9 mm
1.23 ft
25.63 in
65.1 cm
651 mm
2.14 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 100 x 100 300 x 300
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment Yes No
Height Adjustment Range 110 mm
11 cm
4.3307 in
0.3609 ft
Landscape or Portrait Pivot Support Yes No
Left Pivot 0 °
Right Pivot 90 °
Left or Right Swivel Support No No
Forward and Backward Tilt Support Yes No
Forward Tilt 5 °
Backward Tilt 20 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 120 Hz 50 Hz / 60 Hz
Screen Interpolation Measurement Unit NULL
Accessories
Extras DisplayPort cable
HDMI cable
USB Type-C cable
Remote control
Certificates and Standards
Licenses BSMI
CCC
CE
cTick
ENERGY STAR 7.0
Epeat Gold
ErP
FCC Class B
UL/cUL
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 10 % - 80 % 10 % - 80 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
-20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
Internal Storage Humidity 5 % - 85 % 5 % - 85 %