0 Compare LG 27ML600S vs ViewSonic VA2418-sh - DisplayDB
Comparison between LG 27ML600S vs ViewSonic VA2418-sh
General Info
Model Number LG 27ML600S ViewSonic VA2418-sh
Price
Type Monitor Monitor
Year 2020 2017
Brand LG ViewSonic
Model Number 27ML600S VA2418-sh
Alias 27ML600S-W
27ML600M
Display
Screen Size Class 27" (inches) 24" (inches)
Diagonal Size 27 in
68.6 cm
685.8 mm
2.25 ft
23.78 in
60.4 cm
604 mm
1.98 ft
Screen Width 23.53 in
59.8 cm
597.73 mm
1.96 ft
20.75 in
52.7 cm
527.04 mm
1.73 ft
Screen Height 13.24 in
33.6 cm
336.22 mm
1.1 ft
11.28 in
28.6 cm
286.46 mm
0.94 ft
Display Type IPS ADS, IPS
Display Bit Depth 8 bits (6 bits + FRC) 8 bits (6 bits + FRC)
Frame Rate Control Yes Yes
Screen Pixel Pitch 0.311 mm 0.275 mm
Screen Pixel Density 81 ppi 92 ppi
Screen-to-Body Ratio 90.68 % 85.56 %
Backlight Source W-LED W-LED
sRGB 104 %
NTSC 1953 72 % 72 %
Screen Brightness 250 cd/m² 250 cd/m²
Static Screen Contrast 1000 : 1 1000 : 1
Dynamic Screen Contrast 50000000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Display Minimum Response Time 5 ms 5 ms
Display Coating Anti-glare/Matte (3H) Anti-glare/Matte (3H)
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 2.86 in
7.3 cm
72.7 mm
0.24 ft
1.5 in
3.8 cm
38 mm
0.12 ft
Case Weight 4.3 kg
9 lbs
3.1 kg
7 lbs
Case Width with Stand 24.06 in
61.1 cm
611.2 mm
2.01 ft
21.57 in
54.8 cm
548 mm
1.8 ft
Case Height with Stand 17.87 in
45.4 cm
453.9 mm
1.49 ft
15.91 in
40.4 cm
404 mm
1.33 ft
Case Depth with Stand 8.24 in
20.9 cm
209.4 mm
0.69 ft
8.58 in
21.8 cm
218 mm
0.72 ft
Case Weight with Stand 4.6 kg
10 lbs
3.6 kg
8 lbs
Case Color White Black
Hardware
Built-in Camera No No
Connectivity 1 x 3.5 mm Microphone In
2 x HDMI 1.4
1 x D-sub
1 x 3.5 mm Audio Out
1 x HDMI 1.4
1 x D-sub
Audio
Audio Speakers 2 x 5W
Features
Cool Features Black stabilizer
Color vision adjustment mode
Super Resolution+
Dynamic Action Sync
Flicker-free technology
Factory calibrated
Crosshair
3-side bezelless design
Low Blue Light
AMD FreeSync technology
Smart Energy Saving
Flicker-free technology
Low Blue Light
ViewMode presents (6)
SuperClear IPS technology
Adaptive-Sync technology
Eco-Mode
Extra Features Anti-theft stand lock slot - Kensington
Ergonomics
Case Width 24.06 in
61.1 cm
611.2 mm
2.01 ft
21.57 in
54.8 cm
548 mm
1.8 ft
Case Height 14.28 in
36.3 cm
362.6 mm
1.19 ft
12.68 in
32.2 cm
322 mm
1.06 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 100 x 100 100 x 100
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment No No
Landscape or Portrait Pivot Support No No
Left or Right Swivel Support No No
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 5 ° 5 °
Backward Tilt 15 ° 22 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 48 Hz - 75 Hz 48 Hz - 75 Hz
Horizontal Digital Frequency 56 kHz - 75 kHz 24 kHz - 86 kHz
Screen Interpolation Measurement Unit NULL NULL
Accessories
Extras HDMI cable D-sub cable
Certificates and Standards
Licenses CE
FCC-B
J-Moss
roHS
TUV-Type
UL (cUL)
Windows 10
BSMI
CB
CE
CE EMC
cTUVus
EAC
ErP
e-Standby
FCC Class B
ICES-003
KC
MX-CoC
Mexico Energy
REACH
RoHS
UkrSEPRO
WEEE
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 20 % - 80 % 10 % - 90 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
-20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
Internal Storage Humidity 10 % - 85 % 5 % - 90 %