0 Compare LG 25UM58 vs Samsung U28E590D - DisplayDB
Comparison between LG 25UM58 vs Samsung U28E590D
General Info
Model Number LG 25UM58 Samsung U28E590D
Price
Type Monitor Monitor
Year 2016 2015
Brand LG Samsung
Model Number 25UM58 U28E590D
Alias LU28E590DS/ZA
Display
Screen Size Class 25" (inches) 28" (inches)
Diagonal Size 25 in
63.5 cm
635 mm
2.08 ft
28 in
71.1 cm
711.2 mm
2.33 ft
Screen Width 23.04 in
58.5 cm
585.216 mm
1.92 ft
24.45 in
62.1 cm
620.928 mm
2.04 ft
Screen Height 9.72 in
24.7 cm
246.888 mm
0.81 ft
13.44 in
34.1 cm
341.28 mm
1.12 ft
Display Manufacturer LG Display Innolux
Display Type AH-IPS TN
Display Bit Depth 8 bits 10 bits (8 bits + FRC)
Frame Rate Control No Yes
Screen Pixel Pitch 0.229 mm 0.16 mm
Screen Pixel Density 111 ppi 157 ppi
Screen-to-Body Ratio 82.66 % 84.09 %
Backlight Source W-LED W-LED
sRGB 99 % 98 %
Adobe RGB 1998 67 %
NTSC 1953 72 %
Screen Brightness 250 cd/m² 370 cd/m²
Static Screen Contrast 1000 : 1 1000 : 1
Dynamic Screen Contrast 100000000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 170 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 160 °
Screen Input Lag 15 ms
Display Minimum Response Time 5 ms 1 ms
Display Average Response Time 14 ms 3.5 ms
Display Maximum Response Time 23 ms
Display Coating Anti-glare/Matte (3H) Anti-glare/Matte (3H)
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 2.17 in
5.5 cm
55 mm
0.18 ft
2.89 in
7.4 cm
73.5 mm
0.24 ft
Case Weight 3.7 kg
8 lbs
4.7 kg
10 lbs
Case Width with Stand 23.98 in
60.9 cm
609 mm
2 ft
26.02 in
66.1 cm
660.9 mm
2.17 ft
Case Height with Stand 15.08 in
38.3 cm
383 mm
1.26 ft
18.44 in
46.9 cm
468.5 mm
1.54 ft
Case Depth with Stand 7.4 in
18.8 cm
188 mm
0.62 ft
7.37 in
18.7 cm
187.1 mm
0.61 ft
Case Weight with Stand 4 kg
9 lbs
5.28 kg
12 lbs
Case Color Black Black
Hardware
Built-in Camera No No
Connectivity 2 x HDMI 1.4
1 x 3.5 mm Audio Out
1 x DisplayPort 1.2
1 x 3.5 mm Audio Out
1 x HDMI 1.4
1 x HDMI 2.0
Audio
Features
Cool Features Flicker-free technology
DDC/CI
Picture-in-Picture
Screen Split
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection)
6-Axis Control
Black Stabilizer
Eye saver mode
Flicker-free technology
UHD Upscale
Low Blue Light
Picture-in-Picture
Picture-by-Picture
AMD FreeSync technology
Samsung MagicAngle
Eco Saving Plus
Samsung MagicBright
Extra Features Anti-theft stand lock slot Security lock slot
Ergonomics
Case Width 23.98 in
60.9 cm
609 mm
2 ft
26.02 in
66.1 cm
660.9 mm
2.17 ft
Case Height 11.3 in
28.7 cm
287 mm
0.94 ft
15.01 in
38.1 cm
381.3 mm
1.25 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 75 x 75 75 x 75
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment No No
Landscape or Portrait Pivot Support No No
Left or Right Swivel Support No No
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 5 ° 2 °
Backward Tilt 20 ° 20 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 56 Hz - 75 Hz 24 Hz - 75 Hz
Horizontal Digital Frequency 30 kHz - 90 kHz 30 kHz - 135 kHz
Accessories
Extras HDMI cable DisplayPort cable
HDMI cable
Certificates and Standards
Licenses BSMI
CCC
CE
cTick
ENERGY STAR 6.0
ErP
FCC Class B
TCO Certified Displays 6.0
UL/cUL
CE
ISO9241-307
TÜV/Ergonomics
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
10 °C - 40 °C
50 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 10 % - 80 % 10 % - 80 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
-20 °C - 45 °C
-4 °F - 113 °F
Internal Storage Humidity 5 % - 85 % 5 % - 95 %