0 Compare LG 24MK600M vs Dell UltraSharp U2415 - DisplayDB
Comparison between LG 24MK600M vs Dell UltraSharp U2415
General Info
Model Number LG 24MK600M Dell UltraSharp U2415
Price
Type Monitor Monitor
Year 2018 2014
Brand LG Dell
Model Number 24MK600M UltraSharp U2415
Alias 24MK600M-B
Display
Screen Size Class 24" (inches) 24" (inches)
Diagonal Size 23.81 in
60.5 cm
604.7 mm
1.98 ft
24.06 in
61.1 cm
611 mm
2 ft
Screen Width 20.75 in
52.7 cm
527.04 mm
1.73 ft
20.41 in
51.8 cm
518.4 mm
1.7 ft
Screen Height 11.67 in
29.6 cm
296.46 mm
0.97 ft
12.76 in
32.4 cm
324 mm
1.06 ft
Display Manufacturer LG Display
Display Type IPS AH-IPS
Display Bit Depth 8 bits (6 bits + FRC) 8 bits (6 bits + FRC)
Frame Rate Control Yes Yes
Screen Pixel Pitch 0.275 mm 0.27 mm
Screen Pixel Density 92 ppi 94 ppi
Screen-to-Body Ratio 90.15 % 90.02 %
Backlight Source W-LED W-LED
sRGB 99 %
NTSC 1953 72 % 72 %
Screen Brightness 250 cd/m² 300 cd/m²
Static Screen Contrast 1000 : 1 1000 : 1
Dynamic Screen Contrast 2000000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Input Lag 9 ms 12 ms
Display Minimum Response Time 5 ms 6 ms
Display Average Response Time 8 ms
Display Maximum Response Time 13 ms
Display Coating Anti-glare/Matte (3H) Anti-glare/Matte (3H)
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 2.62 in
6.7 cm
66.5 mm
0.22 ft
1.8 in
4.6 cm
45.7 mm
0.15 ft
Case Weight 2.7 kg
6 lbs
4.25 kg
9 lbs
Case Width with Stand 21.22 in
53.9 cm
539.1 mm
1.77 ft
20.95 in
53.2 cm
532.2 mm
1.75 ft
Case Height with Stand 16.35 in
41.5 cm
415.3 mm
1.36 ft
15.86 in
40.3 cm
402.9 mm
1.32 ft
Case Depth with Stand 7.17 in
18.2 cm
182 mm
0.6 ft
8.07 in
20.5 cm
205 mm
0.67 ft
Case Weight with Stand 3.1 kg
7 lbs
8.35 kg
18 lbs
Case Color Black Black
Hardware
Built-in Camera No No
Connectivity 1 x 3.5 mm Audio Out
2 x HDMI 1.4
1 x D-sub
2 x HDMI 1.4 (MHL)
1 x DisplayPort (Input mini)
1 x DisplayPort 1.2
1 x 3.5 mm Audio Out
1 x DisplayPort (Output MST)
5 x USB 3.0 (downstream)
1 x USB 3.0 (upstream)
Audio
Features
Cool Features Crosshair
DDC/CI
Flicker-free technology
Super Resolution+
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection)
Dynamic Action Sync
AMD FreeSync technology
Black Stabilizer
Extra Features Anti-theft stand lock slot - Kensington Anti-theft stand lock slot - Kensington
Ergonomics
Case Width 21.22 in
53.9 cm
539.1 mm
1.77 ft
20.95 in
53.2 cm
532.2 mm
1.75 ft
Case Height 12.66 in
32.2 cm
321.5 mm
1.05 ft
13.8 in
35.1 cm
350.6 mm
1.15 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 75 x 75 100 x 100
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment No Yes
Height Adjustment Range 115 mm
11.5 cm
4.5276 in
0.3773 ft
Landscape or Portrait Pivot Support No Yes
Left Pivot 90 °
Right Pivot 90 °
Left or Right Swivel Support No Yes
Left Swivel 45 °
Right Swivel 45 °
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 2 ° 5 °
Backward Tilt 15 ° 21 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 56 Hz - 75 Hz 56 Hz - 76 Hz
Horizontal Digital Frequency 30 kHz - 85 kHz 30 kHz - 83 kHz
Accessories
Extras HDMI cable DisplayPort cable - mini-DP to DP
Factory calibration report
USB 3.0 upstream cable
Certificates and Standards
Licenses BSMI
CCC
CE
ENERGY STAR
ErP
FCC Class B
UL/cUL
ENERGY STAR 6.0
Epeat Gold
RoHS Compliant
TCO Certified Displays
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 10 % - 80 % 10 % - 80 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
-20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
Internal Storage Humidity 5 % - 85 % 5 % - 90 %