0 Compare LG 24GN600 vs LG 27GL650F - DisplayDB
Comparison between LG 24GN600 vs LG 27GL650F
General Info
Model Number LG 24GN600 LG 27GL650F
Price
Type Monitor Monitor
Year 2020 2019
Brand LG LG
Model Series UltraGear
Model Number 24GN600 27GL650F
Alias 24GN600-B
UltraGear 24GN600
27GL650F-B
Display
Screen Size Class 24" (inches) 27" (inches)
Diagonal Size 23.81 in
60.5 cm
604.7 mm
1.98 ft
26.96 in
68.5 cm
684.7 mm
2.25 ft
Screen Width 20.75 in
52.7 cm
527.04 mm
1.73 ft
23.54 in
59.8 cm
597.888 mm
1.96 ft
Screen Height 11.67 in
29.6 cm
296.46 mm
0.97 ft
13.24 in
33.6 cm
336.312 mm
1.1 ft
Display Manufacturer AU Optronics
Display Type IPS IPS
Display Bit Depth 8 bits (6 bits + FRC) 8 bits
Frame Rate Control Yes No
Screen Pixel Pitch 0.275 mm 0.311 mm
Screen Pixel Density 92 ppi 81 ppi
Screen-to-Body Ratio 88.86 % 89.17 %
Backlight Source W-LED W-LED
DCI P3 78%
Rec.2020 58
sRGB 99 % 99 %
NTSC 1953 72 %
Screen Brightness 300 cd/m² 400 cd/m²
Static Screen Contrast 1000 : 1 1000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Input Lag 6 ms
Display Minimum Response Time 1 ms 1 ms
Display Average Response Time 5 ms
Display Coating Anti-glare/Matte (3H) Anti-glare/Matte (3H)
HDR HDR10 HDR10
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 1.7 in
4.3 cm
43.2 mm
0.14 ft
1.78 in
4.5 cm
45.2 mm
0.15 ft
Case Weight 3.5 kg
8 lbs
4.5 kg
10 lbs
Case Width with Stand 21.3 in
54.1 cm
541 mm
1.77 ft
24.22 in
61.5 cm
615.1 mm
2.02 ft
Case Height with Stand 16.1 in
40.9 cm
409 mm
1.34 ft
18.31 in
46.5 cm
465.2 mm
1.53 ft
Case Depth with Stand 7.11 in
18.1 cm
180.6 mm
0.59 ft
10.8 in
27.4 cm
274.4 mm
0.9 ft
Case Weight with Stand 3.9 kg
9 lbs
6.4 kg
14 lbs
Case Color Black Black
Hardware
Built-in Camera No No
Connectivity 1 x 3.5 mm Audio Out
2 x HDMI 2.0
1 x DisplayPort 1.2
1 x 3.5 mm Audio Out
2 x HDMI 2.0
1 x DisplayPort 1.4
Audio
Features
Cool Features AMD FreeSync Premium
Black Stabilizer
Motion Blur Reduction Technology
Crosshair
Flicker-free technology
Reader mode
Dynamic Action Sync
Color Calibrated
3-Side Virtually Borderless Display
Smart Energy Saving
HDR Effect
Adaptive-Sync technology
Low Blue Light
Crosshair
DDC/CI
Flicker-free technology
Nvidia G-SYNC Technology compatible
Dynamic Action Sync
AMD FreeSync technology
Black Stabilizer
Extra Features Anti-theft stand lock slot - Kensington Anti-theft stand lock slot - Kensington
Ergonomics
Case Width 21.3 in
54.1 cm
541 mm
1.77 ft
24.22 in
61.5 cm
615.1 mm
2.02 ft
Case Height 12.8 in
32.5 cm
325 mm
1.07 ft
14.43 in
36.7 cm
366.6 mm
1.2 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 100 x 100 100 x 100
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment No Yes
Height Adjustment Range 110 mm
11 cm
4.3307 in
0.3609 ft
Landscape or Portrait Pivot Support No Yes
Left Pivot 0 °
Right Pivot 90 °
Left or Right Swivel Support No No
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 2 ° 5 °
Backward Tilt 15 ° 15 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 60 Hz - 144 Hz 56 Hz - 144 Hz
Horizontal Digital Frequency 31 kHz - 158 kHz 30 kHz - 160 kHz
Screen Interpolation Measurement Unit NULL
Accessories
Extras HDMI cable
Certificates and Standards
Licenses BSMI
CCC
CE
ENERGY STAR
ErP
FCC Class B
UL/cUL
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 10 % - 80 % 10 % - 80 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
-20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
Internal Storage Humidity 5 % - 85 % 5 % - 85 %