0 Compare Dell S2721DGF vs MSI MPG ARTYMIS 323CQR - DisplayDB
Comparison between Dell S2721DGF vs MSI MPG ARTYMIS 323CQR
General Info
Model Number Dell S2721DGF MSI MPG ARTYMIS 323CQR
Price
Type Monitor Monitor
Year 2020 2021
Brand Dell MSI
Model Number S2721DGF MPG ARTYMIS 323CQR
Display
Screen Size Class 27" (inches) 32" (inches)
Diagonal Size 26.96 in
68.5 cm
684.7 mm
2.25 ft
31.54 in
80.1 cm
801 mm
2.63 ft
Screen Width 23.49 in
59.7 cm
596.736 mm
1.96 ft
27.45 in
69.7 cm
697.344 mm
2.29 ft
Screen Height 13.22 in
33.6 cm
335.664 mm
1.1 ft
15.44 in
39.2 cm
392.256 mm
1.29 ft
Display Curvature 1000
Display Type IPS VA
Display Bit Depth 10 bits 10 bits (8 bits + FRC)
Frame Rate Control Yes
Screen Pixel Pitch 0.233 mm 0.272 mm
Screen Pixel Density 109 ppi 93 ppi
Screen-to-Body Ratio 90.07 %
Backlight Source W-LED W-LED
DCI P3 98% 89.8%
sRGB 113 %
Screen Brightness 400 cd/m² 400 cd/m²
Static Screen Contrast 1000 : 1 2500 : 1
Dynamic Screen Contrast 100000000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Display Minimum Response Time 1 ms
Display Coating Anti-glare/Matte (3H) Anti-glare/Matte
HDR DisplayHDR 400 DisplayHDR 400
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 2.67 in
6.8 cm
67.8 mm
0.22 ft
Case Weight 4.5 kg
10 lbs
Case Width with Stand 24.08 in
61.2 cm
611.6 mm
2.01 ft
27.61 in
70.1 cm
701.4 mm
2.3 ft
Case Height with Stand 15.51 in
39.4 cm
393.9 mm
1.29 ft
14.7 in
37.3 cm
373.4 mm
1.23 ft
Case Depth with Stand 7.89 in
20 cm
200.3 mm
0.66 ft
12.51 in
31.8 cm
317.7 mm
1.04 ft
Case Weight with Stand 9 kg
20 lbs
Case Color Black Black
Hardware
Built-in Camera No No
Connectivity 2 x HDMI 2.0
1 x DisplayPort 1.4
1 x 3.5 mm Audio Out
1 x 3.5 mm Audio In
4 x USB 3.0 (Type-A; downstream)
1 x USB 3.0 (Type-B; upstream)
1 x USB 2.0 (Type-B; upstream)
2 x HDMI 2.0 (b; CEC)
1 x DisplayPort 1.2
1 x USB (Type-C; upstream; 15W; DP Alt Mode)
2 x USB 2.0 (Type-A; downstream)
Audio
Features
Cool Features Low Blue Light
NVIDIA G-SYNC Compatible
RGB lights
AMD FreeSync Premium Pro
Flicker-free technology
Console Mode
Flicker-free technology
Smart Gaming (Smart Brightness / Smart Crosshair / Night Vision AI / Sound Tune)
Gaming OSD App 2.0
Low Blue Light
True Color Sync
KVM Switch
Frameless design
2K Resolution PS5 Optimization
Mobile Projector
AMD FreeSync Premium
MSI Mystic Light
Extra Features Security lock slot Anti-theft stand lock slot - Kensington
Ergonomics
Case Width 24.08 in
61.2 cm
611.6 mm
2.01 ft
27.61 in
70.1 cm
701.4 mm
2.3 ft
Case Height 14.31 in
36.4 cm
363.6 mm
1.19 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 100 x 100 100 x 100
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment Yes Yes
Height Adjustment Range 130 mm
13 cm
5.1181 in
0.4265 ft
100 mm
10 cm
3.937 in
0.3281 ft
Landscape or Portrait Pivot Support Yes No
Left Pivot 90 °
Right Pivot 90 °
Left or Right Swivel Support Yes Yes
Left Swivel 45 ° 30 °
Right Swivel 45 ° 30 °
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 5 ° 5 °
Backward Tilt 21 ° 20 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 30 Hz - 165 Hz 60 Hz - 165 Hz
Horizontal Digital Frequency 30 kHz - 160 kHz
Screen Interpolation Measurement Unit NULL NULL
Accessories
Extras DisplayPort cable
HDMI cable
USB 3.0 cable
Certificates and Standards
Licenses ENERGY STAR
EPEAT
TCO Certified
RoHS
TUV Rheinland Low Blue Light certified
TUV Rheinland Flicker-free certified
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 10 % - 80 % 10 % - 85 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
-20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
Internal Storage Humidity 5 % - 90 % 5 % - 95 %