0 Compare Dell S2721DGF vs Asus RoG Strix XG32VQR - DisplayDB
Comparison between Dell S2721DGF vs Asus RoG Strix XG32VQR
General Info
Model Number Dell S2721DGF Asus RoG Strix XG32VQR
Price
Type Monitor Monitor
Year 2020 2018
Brand Dell Asus
Model Number S2721DGF RoG Strix XG32VQR
Alias XG32VQR
Display
Screen Size Class 27" (inches) 32" (inches)
Diagonal Size 26.96 in
68.5 cm
684.7 mm
2.25 ft
31.54 in
80.1 cm
801 mm
2.63 ft
Screen Width 23.49 in
59.7 cm
596.736 mm
1.96 ft
27.45 in
69.7 cm
697.344 mm
2.29 ft
Screen Height 13.22 in
33.6 cm
335.664 mm
1.1 ft
15.44 in
39.2 cm
392.256 mm
1.29 ft
Display Curvature 1800
Display Manufacturer Samsung
Display Type IPS SVA
Display Bit Depth 10 bits 8 bits
Frame Rate Control No
Screen Pixel Pitch 0.233 mm 0.272 mm
Screen Pixel Density 109 ppi 93 ppi
Screen-to-Body Ratio 90.07 % 90.08 %
Backlight Source W-LED W-LED
DCI P3 98% 94%
sRGB 125 %
NTSC 1953 100 %
Screen Brightness 400 cd/m² 450 cd/m²
Static Screen Contrast 1000 : 1 3000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Input Lag 4 ms
Display Minimum Response Time 1 ms 4 ms
Display Average Response Time 12 ms
Display Coating Anti-glare/Matte (3H) Anti-glare/Matte (3H)
HDR DisplayHDR 400 DisplayHDR 400
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 2.67 in
6.8 cm
67.8 mm
0.22 ft
4.65 in
11.8 cm
118.03 mm
0.39 ft
Case Weight 4.5 kg
10 lbs
5.9 kg
13 lbs
Case Width with Stand 24.08 in
61.2 cm
611.6 mm
2.01 ft
28.09 in
71.3 cm
713.38 mm
2.34 ft
Case Height with Stand 15.51 in
39.4 cm
393.9 mm
1.29 ft
19.29 in
49 cm
490.02 mm
1.61 ft
Case Depth with Stand 7.89 in
20 cm
200.3 mm
0.66 ft
11.78 in
29.9 cm
299.27 mm
0.98 ft
Case Weight with Stand 9.6 kg
21 lbs
Case Color Black Gray
Hardware
CPU Cores 4
TV Tuner Analog (NTSC/PAL/SECAM)
DVB-T2
DVB-S2
DVB-C
DVB-T
DVB-S
Built-in Camera No No
Network LAN
Wi-Fi
802.11a (IEEE 802.11a-1999)
802.11b (IEEE 802.11b-1999)
802.11g (IEEE 802.11g-2003)
802.11n (IEEE 802.11n-2009)
Bluetooth
Wi-Fi Direct
DLNA
Connectivity 2 x HDMI 2.0
1 x DisplayPort 1.4
1 x 3.5 mm Audio Out
1 x 3.5 mm Audio In
4 x USB 3.0 (Type-A; downstream)
1 x USB 3.0 (Type-B; upstream)
2 x HDMI 2.0
1 x DisplayPort 1.2
1 x 3.5 mm Audio Out
1 x USB 3.0 (upstream)
2 x USB 3.0 (downstream)
Audio
Audio Speakers 2 x 12W
Features
OS Android 7.0 Nougat
Android 8.0 Oreo
Cool Features Low Blue Light
NVIDIA G-SYNC Compatible
RGB lights
AMD FreeSync Premium Pro
Flicker-free technology
Aura Sync
Flicker-free technology
Trace Free Technology
GamePlus (Crosshair/Timer/FPS Counter/Display Alignment)
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection)
GameVisual
GameFast Input technology
5-way OSD joystick
Low Blue Light
AMD FreeSync 2 HDR technology
SPLENDID Video Intelligence Technology
Extra Features Security lock slot Anti-theft stand lock slot - Kensington
Ergonomics
Case Width 24.08 in
61.2 cm
611.6 mm
2.01 ft
28.09 in
71.3 cm
713.38 mm
2.34 ft
Case Height 14.31 in
36.4 cm
363.6 mm
1.19 ft
16.76 in
42.6 cm
425.68 mm
1.4 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 100 x 100 100 x 100
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment Yes Yes
Height Adjustment Range 130 mm
13 cm
5.1181 in
0.4265 ft
100 mm
10 cm
3.937 in
0.3281 ft
Landscape or Portrait Pivot Support Yes No
Left Pivot 90 °
Right Pivot 90 °
Left or Right Swivel Support Yes Yes
Left Swivel 45 ° 50 °
Right Swivel 45 ° 50 °
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 5 ° 5 °
Backward Tilt 21 ° 20 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 30 Hz - 165 Hz 48 Hz - 144 Hz
Horizontal Digital Frequency 30 kHz - 222 kHz
Screen Interpolation Technology Clear Motion Rate
Screen Interpolation Value 1400
Screen Interpolation Measurement Unit NULL CMR
Accessories
Extras DisplayPort cable
HDMI cable
USB 3.0 cable
DisplayPort cable - mini-DP to DP
HDMI cable
USB 3.0 upstream cable
Certificates and Standards
Licenses ENERGY STAR
EPEAT
TCO Certified
RoHS
BSMI
C-Tick
CB
CCC
CE
CU
ENERGY STAR 7.0
ErP
FCC
J-MOSS
RoHS
TÜV Flicker-free
TÜV Low Blue Light
UL/cUL
VCCI
WEEE
WHQL (Windows 10; Windows 8.1; Windows 8; Windows 7)
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
5 °C - 40 °C
41 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 10 % - 80 % 20 % - 90 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
-20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
Internal Storage Humidity 5 % - 90 % 10 % - 90 %