0 Compare Asus VA27DQ vs LG 27BK550Y - DisplayDB
Comparison between Asus VA27DQ vs LG 27BK550Y
General Info
Model Number Asus VA27DQ LG 27BK550Y
Price
Type Monitor Monitor
Year 2021 2017
Brand Asus LG
Model Number VA27DQ 27BK550Y
Alias 27BK550Y-B
Display
Screen Size Class 27" (inches) 27" (inches)
Diagonal Size 27 in
68.6 cm
685.8 mm
2.25 ft
27 in
68.6 cm
685.8 mm
2.25 ft
Screen Width 23.54 in
59.8 cm
597.888 mm
1.96 ft
23.54 in
59.8 cm
597.888 mm
1.96 ft
Screen Height 13.24 in
33.6 cm
336.31 mm
1.1 ft
13.24 in
33.6 cm
336.312 mm
1.1 ft
Display Manufacturer LG Display
Display Type IPS AH-IPS
Display Bit Depth 8 bits (6 bits + FRC) 8 bits
Frame Rate Control Yes No
Screen Pixel Pitch 0.311 mm 0.311 mm
Screen Pixel Density 81 ppi 81 ppi
Screen-to-Body Ratio 90.1 % 87.13 %
Backlight Source W-LED W-LED
NTSC 1953 72 %
Screen Brightness 250 cd/m² 250 cd/m²
Static Screen Contrast 1000 : 1 1000 : 1
Dynamic Screen Contrast 100000000 : 1 5000000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Display Minimum Response Time 5 ms 5 ms
Display Coating Anti-glare/Matte Anti-glare/Matte (3H)
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 2.12 in
5.4 cm
53.94 mm
0.18 ft
2.3 in
5.8 cm
58.42 mm
0.19 ft
Case Weight 4.7 kg
10 lbs
5.1 kg
11 lbs
Case Width with Stand 24.09 in
61.2 cm
611.9 mm
2.01 ft
24.1 in
61.2 cm
612.14 mm
2.01 ft
Case Height with Stand 16.99 in
43.2 cm
431.65 mm
1.42 ft
15.8 in
40.1 cm
401.32 mm
1.32 ft
Case Depth with Stand 8.46 in
21.5 cm
215 mm
0.71 ft
9.4 in
23.9 cm
238.76 mm
0.78 ft
Case Weight with Stand 4.9 kg
11 lbs
7.2 kg
16 lbs
Case Color Black Black
Hardware
Built-in Camera No No
Connectivity 1 x D-sub
1 x 3.5 mm Audio In
1 x 3.5 mm Audio Out
1 x HDMI 1.4
1 x DisplayPort 1.2
1 x HDMI 1.4
1 x DisplayPort 1.2
1 x D-sub 1.2
1 x 3.5 mm Audio Out
1 x 3.5 mm Audio In
1 x DVI-D Dual Link
2 x USB 3.0 (downstream)
1 x USB 3.0 (upstream)
Audio
Audio Speakers 2 x 2W 2 x 1.2W
Features
Cool Features Trace Free technology
Splendid technology
GamePlus (Crosshair/Timer/FPS Counter/Display Alignment)
Flicker-free technology
QuickFit (Alignment Grid/Paper/Photo Modes)
Color Temperature Selection (4 modes)
Adaptive-Sync technology
Low Blue Light
AMD FreeSync technology
DDC/CI
Flicker-free technology
Screen Split
Super Resolution+
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection)
6-Axis Control
Black Stabilizer
Extra Features Anti-theft stand lock slot - Kensington Anti-theft stand lock slot - Kensington
Ergonomics
Case Width 24.09 in
611.9 mm
24.5 in
62.2 cm
622.3 mm
2.04 ft
Case Height 14.36 in
36.5 cm
364.7 mm
1.2 ft
14.6 in
37.1 cm
370.84 mm
1.22 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 100 x 100 100 x 100
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment No Yes
Height Adjustment Range 130 mm
13 cm
5.1181 in
0.4265 ft
Landscape or Portrait Pivot Support No Yes
Left Pivot 90 °
Right Pivot 90 °
Left or Right Swivel Support No Yes
Left Swivel 175 °
Right Swivel 175 °
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 5 ° 5 °
Backward Tilt 23 ° 35 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 48 Hz - 75 Hz 56 Hz - 75 Hz
Horizontal Digital Frequency 30 kHz - 85 kHz 30 kHz - 83 kHz
Screen Interpolation Measurement Unit NULL
Accessories
Extras Audio cable (optional)
HDMI cable (optional)
VGA cable (optional)
DisplayPort cable
HDMI cable
Certificates and Standards
Licenses TUV Flicker-free
TUV Low Blue Light
BSMI
CB
CCC
CE
ENERGY STAR 7.0
Epeat Gold
ErP
FCC Class B
TCO Certified Display 7.0
TÜV/GS
UL/cUL
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 10 % - 80 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
Internal Storage Humidity 5 % - 85 %