0 Compare Asus TUF Gaming VG27WQ1B vs Lenovo G27e-20 - DisplayDB
Comparison between Asus TUF Gaming VG27WQ1B vs Lenovo G27e-20
General Info
Model Number Asus TUF Gaming VG27WQ1B Lenovo G27e-20
Price
Type Monitor Monitor
Year 2020 2021
Brand Asus Lenovo
Model Series TUF Gaming
Model Number TUF Gaming VG27WQ1B G27e-20
Alias 66D8GAR1
Display
Screen Size Class 27" (inches) 27" (inches)
Diagonal Size 27 in
68.6 cm
685.8 mm
2.25 ft
27 in
68.6 cm
685.891 mm
2.25 ft
Screen Width 23.53 in
59.8 cm
597.6 mm
1.96 ft
23.54 in
59.8 cm
597.888 mm
1.96 ft
Screen Height 13.23 in
33.6 cm
336.15 mm
1.1 ft
13.24 in
33.6 cm
336.312 mm
1.1 ft
Display Curvature 1500
Display Type VA VA
Display Bit Depth 8 bits 8 bits
Frame Rate Control No No
Screen Pixel Pitch 0.233 mm 0.311 mm
Screen Pixel Density 108 ppi 81 ppi
Screen-to-Body Ratio 89.6 % 89.16 %
Backlight Source W-LED W-LED
DCI P3 90%
sRGB 120 % 95 %
Screen Brightness 250 cd/m² 300 cd/m²
Static Screen Contrast 3000 : 1 3000 : 1
Dynamic Screen Contrast 3000000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Display Minimum Response Time 1 ms
Display Average Response Time 5 ms
Display Maximum Response Time 7 ms
Display Coating Anti-glare/Matte Anti-glare/Matte
HDR HDR10
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 3.06 in
7.8 cm
77.72 mm
0.25 ft
1.73 in
4.4 cm
44 mm
0.14 ft
Case Weight 3.9 kg
9 lbs
Case Width with Stand 24.03 in
61 cm
610.34 mm
2 ft
24.15 in
61.4 cm
613.5 mm
2.01 ft
Case Height with Stand 18.71 in
47.5 cm
475.16 mm
1.56 ft
17.73 in
45 cm
450.3 mm
1.48 ft
Case Depth with Stand 8.42 in
21.4 cm
213.77 mm
0.7 ft
7.27 in
18.5 cm
184.7 mm
0.61 ft
Case Weight with Stand 5.5 kg
12 lbs
4.6 kg
10 lbs
Case Color Black Raven Black
Hardware
Built-in Camera No No
Connectivity 1 x 3.5 mm Audio Out
2 x HDMI 2.0
1 x DisplayPort 1.2
1 x 3.5 mm Audio Out
1 x HDMI 2.0
1 x DisplayPort 1.2
Audio
Audio Speakers 2 x 2W
Features
Cool Features ELMB (Extreme Low Motion Blur)
Flicker-free technology
Low Blue Light
GamePlus (Crosshair/Timer/FPS Counter/Display Alignment)
Multi HDR Mode
GameVisual
GameFast Input technology
Adaptive-Sync Technology
Shadow Boost
AMD FreeSync Premium
Trace Free Technology
Flicker-free technology
Lenovo Artery
Low Blue Light
3-side NearEdgeless Design
AMD FreeSync Premium
Extra Features Anti-theft stand lock slot - Kensington Anti-theft stand lock slot - Kensington
Ergonomics
Case Width 24.03 in
61 cm
610.34 mm
2 ft
24.15 in
61.4 cm
613.5 mm
2.01 ft
Case Height 14.46 in
36.7 cm
367.34 mm
1.21 ft
14.47 in
36.8 cm
367.6 mm
1.21 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 100 x 100 100 x 100
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment No No
Landscape or Portrait Pivot Support No No
Left or Right Swivel Support Yes No
Left Swivel 15 °
Right Swivel 15 °
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 5 ° 5 °
Backward Tilt 23 ° 22 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 48 Hz - 165 Hz 48 Hz - 120 Hz
Horizontal Digital Frequency 30 kHz - 185 kHz
Screen Interpolation Measurement Unit NULL NULL
Accessories
Extras DisplayPort cable - optional
HDMI cable - optional
HDMI cable
Certificates and Standards
Licenses TÜV Low Blue Light
TÜV Flicker-free
CCC
China Energy Efficiency Standard Tier 1
Eyesafe Display Certification
RoHS (EU 2002/95/EC)
TÜV Low Blue Light (Hardware Solution)
TÜV Rheinland Low Blue Light
TÜV Rheinland Flicker Free
Windows Certification
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 45 °C
32 °F - 113 °F
Safe Operating Humidity Level 10 % - 80 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
Internal Storage Humidity 5 % - 95 %