| Model Number | Asus TUF Gaming VG27WQ1B | Asus RoG Strix XG32VQR |
| Price | ||
| Type | Monitor | Monitor |
| Year | 2020 | 2018 |
| Brand | Asus | Asus |
| Model Series | TUF Gaming | |
| Model Number | TUF Gaming VG27WQ1B | RoG Strix XG32VQR |
| Alias | XG32VQR | |
| Display | ||
| Screen Size Class | 27" (inches) | 32" (inches) |
| Diagonal Size | 27 in 68.6 cm 685.8 mm 2.25 ft |
31.54 in 80.1 cm 801 mm 2.63 ft |
| Screen Width | 23.53 in 59.8 cm 597.6 mm 1.96 ft |
27.45 in 69.7 cm 697.344 mm 2.29 ft |
| Screen Height | 13.23 in 33.6 cm 336.15 mm 1.1 ft |
15.44 in 39.2 cm 392.256 mm 1.29 ft |
| Display Curvature | 1500 | 1800 |
| Display Manufacturer | Samsung | |
| Display Type | VA | SVA |
| Display Bit Depth | 8 bits | 8 bits |
| Frame Rate Control | No | No |
| Screen Pixel Pitch | 0.233 mm | 0.272 mm |
| Screen Pixel Density | 108 ppi | 93 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 89.6 % | 90.08 % |
| Backlight Source | W-LED | W-LED |
| DCI P3 | 90% | 94% |
| sRGB | 120 % | 125 % |
| NTSC 1953 | 100 % | |
| Screen Brightness | 250 cd/m² | 450 cd/m² |
| Static Screen Contrast | 3000 : 1 | 3000 : 1 |
| Screen Horizontal Viewing Angle | 178 ° | 178 ° |
| Screen Vertical Viewing Angle | 178 ° | 178 ° |
| Screen Input Lag | 4 ms | |
| Display Minimum Response Time | 4 ms | |
| Display Average Response Time | 12 ms | |
| Display Coating | Anti-glare/Matte | Anti-glare/Matte (3H) |
| HDR | HDR10 | DisplayHDR 400 |
| 3D | No | No |
| Size, weight, color | ||
| Case Depth | 3.06 in 7.8 cm 77.72 mm 0.25 ft |
4.65 in 11.8 cm 118.03 mm 0.39 ft |
| Case Weight | 5.9 kg 13 lbs |
| Case Width with Stand | 24.03 in 61 cm 610.34 mm 2 ft |
28.09 in 71.3 cm 713.38 mm 2.34 ft |
| Case Height with Stand | 18.71 in 47.5 cm 475.16 mm 1.56 ft |
19.29 in 49 cm 490.02 mm 1.61 ft |
| Case Depth with Stand | 8.42 in 21.4 cm 213.77 mm 0.7 ft |
11.78 in 29.9 cm 299.27 mm 0.98 ft |
| Case Weight with Stand | 5.5 kg 12 lbs |
9.6 kg 21 lbs |
| Case Color | Black | Gray |
| Hardware | ||
| CPU Cores | 4 | |
| TV Tuner | Analog (NTSC/PAL/SECAM) DVB-T2 DVB-S2 DVB-C DVB-T DVB-S |
| Built-in Camera | No | No |
| Connectivity | 1 x 3.5 mm Audio Out 2 x HDMI 2.0 1 x DisplayPort 1.2 |
2 x HDMI 2.0 1 x DisplayPort 1.2 1 x 3.5 mm Audio Out 1 x USB 3.0 (upstream) 2 x USB 3.0 (downstream) |
| Audio | ||
| Audio Speakers | 2 x 2W | 2 x 12W |
| Features | ||
| OS | Android 7.0 Nougat Android 8.0 Oreo |
| Ergonomics | ||
| Case Width | 24.03 in 61 cm 610.34 mm 2 ft |
| Case Height | 14.46 in 36.7 cm 367.34 mm 1.21 ft |
16.76 in 42.6 cm 425.68 mm 1.4 ft |
| Vesa Mount Support | Yes | Yes |
| VESA Interface Standard Size | 100 x 100 | 100 x 100 |
| Removable VESA Stand | Yes | Yes |
| Height Adjustment | No | Yes |
| Height Adjustment Range | 100 mm 10 cm 3.937 in 0.3281 ft |
| Landscape or Portrait Pivot Support | No | No |
| Left or Right Swivel Support | Yes | Yes |
| Left Swivel | 15 ° | 50 ° |
| Right Swivel | 15 ° | 50 ° |
| Forward and Backward Tilt Support | Yes | Yes |
| Forward Tilt | 5 ° | 5 ° |
| Backward Tilt | 23 ° | 20 ° |
| Frequency and Interpolation | ||
| Vertical Digital Frequency | 48 Hz - 165 Hz | 48 Hz - 144 Hz |
| Horizontal Digital Frequency | 30 kHz - 185 kHz | 30 kHz - 222 kHz |
| Screen Interpolation Technology | Clear Motion Rate | |
| Screen Interpolation Value | 1400 | |
| Screen Interpolation Measurement Unit | NULL | CMR |
| Accessories | ||
| Extras | DisplayPort cable - optional HDMI cable - optional |
DisplayPort cable - mini-DP to DP HDMI cable USB 3.0 upstream cable |
| Certificates and Standards | ||
| Licenses | TÜV Low Blue Light TÜV Flicker-free |
| Usage and Storage Requirements | ||
| Safe Operating Temperature Level | 5 °C - 40 °C 41 °F - 104 °F |
| Safe Operating Humidity Level | 20 % - 90 % | |
| Internal Storage Temperature | -20 °C - 60 °C -4 °F - 140 °F |
| Internal Storage Humidity | 10 % - 90 % |