0 Compare Asus TUF Gaming VG27AQL1A vs LG 27GN750 - DisplayDB
Comparison between Asus TUF Gaming VG27AQL1A vs LG 27GN750
General Info
Model Number Asus TUF Gaming VG27AQL1A LG 27GN750
Price
Type Monitor Monitor
Year 2020 2020
Brand Asus LG
Model Series TUF Gaming UltraGear
Model Number TUF Gaming VG27AQL1A 27GN750
Alias 27GN750-B
Display
Screen Size Class 27" (inches) 27" (inches)
Diagonal Size 27 in
68.6 cm
685.8 mm
2.25 ft
27 in
68.6 cm
685.8 mm
2.25 ft
Screen Width 22.79 in
57.9 cm
578.936 mm
1.9 ft
23.54 in
59.8 cm
597.888 mm
1.96 ft
Screen Height 12.83 in
32.6 cm
325.864 mm
1.07 ft
13.24 in
33.6 cm
336.312 mm
1.1 ft
Display Type IPS IPS
Display Bit Depth 8 bits 8 bits (6 bits + FRC)
Frame Rate Control No Yes
Screen Pixel Pitch 0.233 mm 0.311 mm
Screen Pixel Density 112 ppi 81 ppi
Screen-to-Body Ratio 89.74 %
Backlight Source W-LED W-LED
sRGB 99 %
Screen Brightness 320 cd/m²
Max Screen Brightness 400 cd/m²
Static Screen Contrast 1000 : 1 1000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 °
Display Minimum Response Time 1 ms
Display Coating Anti-glare/Matte Anti-glare/Matte (3H)
HDR HDR10
DisplayHDR 400
HDR10
DisplayHDR 400
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 2.22 in
5.6 cm
56.3 mm
0.18 ft
Case Weight 3.9 kg
9 lbs
Case Width with Stand 24.18 in
61.4 cm
614.2 mm
2.02 ft
Case Height with Stand 18.3 in
46.5 cm
464.8 mm
1.52 ft
Case Depth with Stand 10.8 in
27.4 cm
274.4 mm
0.9 ft
Case Weight with Stand 5.8 kg
13 lbs
Case Color Black Black
Hardware
Built-in Camera No No
Connectivity 1 x DisplayPort 1.2
1 x 3.5 mm Audio Out
2 x HDMI 2.0
1 x DisplayPort 1.2
1 x 3.5 mm Audio Out
2 x USB 3.0 (Type-A; downstream)
1 x USB 3.0 (Type-B; upstream)
Audio
Audio Speakers 2 x 2W
Features
Cool Features ЕLМВ (Ехtrеmе Lоw Моtiоn Вlur)
Fliсkеr-frее tесhnоlоgy
Тrасе Frее Тесhnоlоgy
GаmеРlus (Сrоsshаir/Тimеr/FРS Соuntеr/Disрlаy Аlignmеnt/Sniреr)
Lоw Вluе Light
GаmеVisuаl
GаmеFаst Ιnрut tесhnоlоgy
5-wаy ОSD jоystiсk
Νvidiа G-SΥΝС соmраtiblе
Аdарtivе-Synс Тесhnоlоgy
Shаdоw Вооst
Black Stabilizer
Crosshair
Flicker-free technology
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection) 1.4
Game Mode
Dynamic Action Sync
Adaptive-Sync technology
Mega Contrast
Ergonomics
Case Width 24.18 in
61.4 cm
614.2 mm
2.02 ft
Case Height 14.36 in
36.5 cm
364.8 mm
1.2 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 75 x 75 100 x 100
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment Yes Yes
Height Adjustment Range 130 mm
13 cm
5.1181 in
0.4265 ft
110 mm
11 cm
4.3307 in
0.3609 ft
Landscape or Portrait Pivot Support Yes Yes
Left Pivot 90 ° 0 °
Right Pivot 90 ° 90 °
Left or Right Swivel Support Yes Yes
Left Swivel 90 °
Right Swivel 90 °
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 5 ° 5 °
Backward Tilt 35 ° 15 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 40 Hz - 165 Hz 48 Hz - 240 Hz
Screen Interpolation Measurement Unit NULL NULL
Accessories
Extras DisplayPort cable (optional)
HDMI cable (optional)
Certificates and Standards
Licenses BSMI
CE
CEL level 1
cTick
CU
eStandby
ENERGY STAR
FCC Class B
J-MOSS
KCC
PSE
RCM
RoHS
TÜV Flicker-free
TÜV Low Blue Light
WEEE
WHQL (Windows 10; Windows 8.1; Windows 7)
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 10 % - 80 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
-20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
Internal Storage Humidity 5 % - 85 %