0 Compare Asus TUF Gaming VG27AQL1A vs BenQ EW2780Q - DisplayDB
Comparison between Asus TUF Gaming VG27AQL1A vs BenQ EW2780Q
General Info
Model Number Asus TUF Gaming VG27AQL1A BenQ EW2780Q
Price
Type Monitor Monitor
Year 2020 2019
Brand Asus BenQ
Model Series TUF Gaming
Model Number TUF Gaming VG27AQL1A EW2780Q
Display
Screen Size Class 27" (inches) 27" (inches)
Diagonal Size 27 in
68.6 cm
685.8 mm
2.25 ft
27 in
68.6 cm
685.8 mm
2.25 ft
Screen Width 22.79 in
57.9 cm
578.936 mm
1.9 ft
23.49 in
59.7 cm
596.736 mm
1.96 ft
Screen Height 12.83 in
32.6 cm
325.864 mm
1.07 ft
13.22 in
33.6 cm
335.664 mm
1.1 ft
Display Type IPS IPS
Display Bit Depth 8 bits 8 bits
Frame Rate Control No
Screen Pixel Pitch 0.233 mm 0.233 mm
Screen Pixel Density 112 ppi 109 ppi
Backlight Source W-LED W-LED
sRGB 99 %
Screen Brightness 350 cd/m²
Static Screen Contrast 1000 : 1 1000 : 1
Dynamic Screen Contrast 20000000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Display Minimum Response Time 5 ms
Display Coating Anti-glare/Matte Anti-glare/Matte
HDR HDR10
DisplayHDR 400
3D No No
Size, weight, color
Case Width with Stand 24.17 in
61.4 cm
614 mm
2.01 ft
Case Height with Stand 18.17 in
46.1 cm
461.4 mm
1.51 ft
Case Depth with Stand 7.72 in
19.6 cm
196 mm
0.64 ft
Case Weight with Stand 6 kg
13 lbs
Case Color Black Metallic Gray/Black
Hardware
Built-in Camera No No
Connectivity 1 x DisplayPort 1.2
1 x 3.5 mm Audio Out
1 x 3.5 mm Audio Out
2 x HDMI 2.0
1 x DisplayPort
Audio
Audio Speakers 2 x 2W 2 x 5W
Features
Cool Features ЕLМВ (Ехtrеmе Lоw Моtiоn Вlur)
Fliсkеr-frее tесhnоlоgy
Тrасе Frее Тесhnоlоgy
GаmеРlus (Сrоsshаir/Тimеr/FРS Соuntеr/Disрlаy Аlignmеnt/Sniреr)
Lоw Вluе Light
GаmеVisuаl
GаmеFаst Ιnрut tесhnоlоgy
5-wаy ОSD jоystiсk
Νvidiа G-SΥΝС соmраtiblе
Аdарtivе-Synс Тесhnоlоgy
Shаdоw Вооst
Color Weakness
ePaper mode
Super Resolution
Flicker-free technology
HDRi
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection) 2.2
Eye Reminder
AMA (Advanced Motion Accelerator)
Low Blue Light
Brightness Intelligence Plus (B.I.+)
Smart Focus
Ergonomics
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 75 x 75 100 x 100
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment Yes No
Height Adjustment Range 130 mm
13 cm
5.1181 in
0.4265 ft
Landscape or Portrait Pivot Support Yes No
Left Pivot 90 °
Right Pivot 90 °
Left or Right Swivel Support Yes No
Left Swivel 90 °
Right Swivel 90 °
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 5 ° 5 °
Backward Tilt 35 ° 15 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 40 Hz - 165 Hz 60 Hz
Screen Interpolation Measurement Unit NULL
Accessories
Extras DisplayPort cable (optional)
HDMI cable (optional)
Certificates and Standards
Licenses BSMI
CB
CCC
CE
CEL level 1
cTick
CU
eStandby
ENERGY STAR
FCC Class B
J-MOSS
KCC
PSE
RCM
RoHS
TÜV Flicker-free
TÜV Low Blue Light
UL/cUL
VCCI
WEEE
WHQL (Windows 10; Windows 8.1; Windows 7)
TÜV Rheinland Flicker-free
TÜV Rheinland Low Blue Light
Mac Compatible
Windows Compatible
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C