| Model Number | Asus TUF Gaming VG24VQE | ASRock PG27FF1A |
| Price | ||
| Type | Monitor | Monitor |
| Year | 2020 | 2022 |
| Brand | Asus | ASRock |
| Model Series | TUF Gaming | Phantom Gaming |
| Model Number | TUF Gaming VG24VQE | PG27FF1A |
| Alias | VG24VQE | |
| Display | ||
| Screen Size Class | 24" (inches) | 27" (inches) |
| Diagonal Size | 23.6 in 59.9 cm 599.4 mm 1.97 ft |
27.01 in 68.6 cm 685.985 mm 2.25 ft |
| Screen Width | 20.53 in 52.1 cm 521.395 mm 1.71 ft |
23.54 in 59.8 cm 597.888 mm 1.96 ft |
| Screen Height | 11.55 in 29.3 cm 293.285 mm 0.96 ft |
13.24 in 33.6 cm 336.312 mm 1.1 ft |
| Display Curvature | 1500 | |
| Display Type | VA | IPS |
| Display Bit Depth | 8 bits (6 bits + FRC) | 8 bits (6 bits + FRC) |
| Frame Rate Control | Yes | Yes |
| Screen Pixel Pitch | 0.272 mm | 0.311 mm |
| Screen Pixel Density | 93 ppi | 81 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 88.87 % | 89.46 % |
| Backlight Source | W-LED | W-LED |
| DCI P3 | 94% | |
| sRGB | 123 % | |
| NTSC 1953 | 72 % | |
| Screen Brightness | 350 cd/m² | 250 cd/m² |
| Static Screen Contrast | 3000 : 1 | 1100 : 1 |
| Screen Horizontal Viewing Angle | 178 ° | 178 ° |
| Screen Vertical Viewing Angle | 178 ° | 178 ° |
| Display Coating | Anti-glare/Matte (3H) | Anti-glare/Matte (3H) |
| HDR | HDR10 | |
| 3D | No | No |
| Size, weight, color | ||
| Case Depth | 2.75 in 7 cm 69.9 mm 0.23 ft |
1.86 in 4.7 cm 47.2 mm 0.15 ft |
| Case Weight | 3.75 kg 8 lbs |
| Case Width with Stand | 21.16 in 53.8 cm 537.59 mm 1.76 ft |
24.11 in 61.2 cm 612.42 mm 2.01 ft |
| Case Height with Stand | 15.91 in 40.4 cm 404 mm 1.33 ft |
17.12 in 43.5 cm 434.83 mm 1.43 ft |
| Case Depth with Stand | 8.11 in 20.6 cm 205.9 mm 0.68 ft |
7.58 in 19.3 cm 192.61 mm 0.63 ft |
| Case Weight with Stand | 3.37 kg 7 lbs |
4.48 kg 10 lbs |
| Case Color | Black | Black |
| Hardware | ||
| Built-in Camera | No | No |
| Connectivity | 1 x 3.5 mm Audio Out 2 x HDMI 1.4 1 x DisplayPort 1.2 |
1 x 3.5 mm Audio Out 2 x HDMI 2.0 1 x DisplayPort 1.2 |
| Audio | ||
| Audio Speakers | 2 x 2W | 2 x 2W |
| Features | ||
Low Blue Light AMD FreeSync Premium Flicker-free technology |
| Ergonomics | ||
| Case Width | 21.16 in 53.8 cm 537.59 mm 1.76 ft |
| Case Height | 12.6 in 32 cm 320.09 mm 1.05 ft |
14.45 in 36.7 cm 367.03 mm 1.2 ft |
| Vesa Mount Support | Yes | Yes |
| VESA Interface Standard Size | 100 x 100 | 100 x 100 |
| Removable VESA Stand | Yes | Yes |
| Height Adjustment | No | No |
| Landscape or Portrait Pivot Support | No | No |
| Left or Right Swivel Support | No | Yes |
| Left Swivel | 20 ° | |
| Right Swivel | 20 ° | |
| Forward and Backward Tilt Support | Yes | Yes |
| Forward Tilt | 5 ° | 5 ° |
| Backward Tilt | 23 ° | 23 ° |
| Frequency and Interpolation | ||
| Vertical Digital Frequency | 48 Hz - 165 Hz | 48 Hz - 165 Hz |
| Horizontal Digital Frequency | 30 kHz - 200 kHz | 30 kHz - 183 kHz |
| Screen Interpolation Measurement Unit | NULL | NULL |
| Accessories | ||
| Extras | DisplayPort cable (optional) HDMI cable (optional) |
DisplayPort cable HDMI cable |
| Certificates and Standards | ||
| Licenses | TUV Flicker-free TUV Low Blue Light |
| Usage and Storage Requirements | ||
| Safe Operating Temperature Level | 0 °C - 50 °C 32 °F - 122 °F |
0 °C - 40 °C 32 °F - 104 °F |
| Safe Operating Humidity Level | 10 % - 85 % | |
| Internal Storage Temperature | 20 °C - 60 °C 68 °F - 140 °F |
-25 °C - 55 °C -13 °F - 131 °F |
| Internal Storage Humidity | 5 % - 93 % | |