0 Compare Asus TUF Gaming VG249Q1R vs Sony XBR-85X950G - DisplayDB
Comparison between Asus TUF Gaming VG249Q1R vs Sony XBR-85X950G
General Info
Model Number Asus TUF Gaming VG249Q1R Sony XBR-85X950G
Price
Type Monitor TV
Year 2020 2019
Brand Asus Sony
Model Series TUF Gaming X950G
Model Number TUF Gaming VG249Q1R XBR-85X950G
Display
Screen Size Class 24" (inches) 85" (inches)
Diagonal Size 23.81 in
60.5 cm
604.7 mm
1.98 ft
84.25 in
214 cm
2140 mm
7.02 ft
Screen Width 20.75 in
52.7 cm
527.04 mm
1.73 ft
73.7 in
187.2 cm
1872 mm
6.14 ft
Screen Height 11.67 in
29.6 cm
296.46 mm
0.97 ft
41.46 in
105.3 cm
1053 mm
3.45 ft
Display Type IPS VA
Display Bit Depth 8 bits (6 bits + FRC) 10 bits
Frame Rate Control Yes Yes
Screen Pixel Pitch 0.275 mm 0.488 mm
Screen Pixel Density 92 ppi 52 ppi
Screen-to-Body Ratio 90.65 % 93.94 %
Backlight Source W-LED Direct LED (Full-Array Local Dimming)
NTSC 1953 72 %
Screen Brightness 250 cd/m²
Static Screen Contrast 1000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Display Coating Anti-glare/Matte
HDR Dolby Vision
HDR10
HLG (Hybrid Log Gamma)
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 1.44 in
3.7 cm
36.5 mm
0.12 ft
3.43 in
8.7 cm
87 mm
0.29 ft
Case Weight 46 kg
101 lbs
Case Width with Stand 21.24 in
54 cm
539.5 mm
1.77 ft
75.2 in
191 cm
1910 mm
6.27 ft
Case Height with Stand 16 in
40.7 cm
406.5 mm
1.33 ft
46.4 in
1178.6 mm
3.87 ft
Case Depth with Stand 8.39 in
21.3 cm
213 mm
0.7 ft
16.2 in
41.2 cm
411.5 mm
1.35 ft
Case Weight with Stand 3 kg
7 lbs
49 kg
108 lbs
Case Color Black Silver
Hardware
System on Chip or SoC MediaTek MT5893
CPU ARM Cortex-A73
CPU Cores 4
CPU Frequency 1500
GPU ARM Mali-G71
RAM Memory Size 3
Internal Storage 16
TV Tuner Analog (NTSC/PAL/SECAM)
ATSC
Clear QAM
Built-in Camera No No
Network LAN
Wi-Fi
802.11a (IEEE 802.11a-1999)
802.11b (IEEE 802.11b-1999)
802.11g (IEEE 802.11g-2003)
802.11n (IEEE 802.11n-2009)
802.11n 5GHz
802.11ac (IEEE 802.11ac)
Wi-Fi Direct
DLNA
Bluetooth 4.2
Connectivity 1 x 3.5 mm Audio Out
2 x HDMI 1.4
1 x DisplayPort 1.2
1 x Ethernet RJ45
4 x HDMI 2.0 (eARC; CEC)
1 x AV Composite In 3.5 mm jack
1 x 3.5 mm Audio Out
1 x Optical Audio Out
1 x Satellite In (Main; F-type female)
2 x USB 2.0 (max 0.5 A)
1 x RS232 (C)
1 x USB 3.0 (max 0.9 A)
1 x IR Out
Audio
Audio Speakers 2 x 2W 2 x 10W
Features
OS Android 8.0 Oreo
Android 9.0 Pie
Cool Features ELMB (Extreme Low Motion Blur)
Flicker-free technology
GameFast Input technology
Low Blue Light
GameVisual
GamePlus (Crosshair/Timer/FPS Counter/Display Alignment)
Adaptive-Sync technology
Shadow Boost
AMD FreeSync Premium technology
Trace Free Technology
Triluminos Display
X-tended Dynamic Range Pro
ClearAudio+
Precision Color Mapping
Object-based HDR remaster
Voice command
S-Force Front Surround sound
Clear Phase Speaker
IMAX Enhanced
Dual database processing
Dynamic Contrast Enhancer
Local Dimming
Light sensor
Super Bit mapping 4K HDR
Dynamic Backlight Control
X-Motion Clarity
DSEE (Digital Sound Enhancement Engine)
4K X-Reality Pro
Live Color Technology
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection) 2.3
BRAVIA Sync (HDMI-CEC)
Image Processor - X1 Ultimate
Extra Features Anti-theft stand lock slot - Kensington
Ergonomics
Case Width 21.24 in
54 cm
539.5 mm
1.77 ft
75.2 in
191 cm
1910 mm
6.27 ft
Case Height 12.58 in
32 cm
319.5 mm
1.05 ft
43.25 in
1098.6 mm
3.6 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 75 x 75 400 x 400
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment No No
Landscape or Portrait Pivot Support No No
Left or Right Swivel Support No No
Forward and Backward Tilt Support Yes No
Forward Tilt 5 °
Backward Tilt 22 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 48 Hz - 144 Hz 120 Hz
Horizontal Digital Frequency 30 kHz - 160 kHz
Screen Interpolation Technology Motionflow XR
Screen Interpolation Measurement Unit NULL XR
Accessories
Extras DisplayPort cable (optional)
HDMI cable (optional)
IR extender cable
Remote control - RMF-TX600U
Certificates and Standards
Licenses ENERGY STAR
UL/cUL
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 10 % - 80 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C