0 Compare Acer VG271U S vs LG UltraGear 27GL850G - DisplayDB
Comparison between Acer VG271U S vs LG UltraGear 27GL850G
General Info
Model Number Acer VG271U S LG UltraGear 27GL850G
Price
Type Monitor Monitor
Year 2020 2019
Brand Acer LG
Model Series Nitro VG1
Model Number VG271U S UltraGear 27GL850G
Alias VG271U Sbmiipx
VG271US
VG271USbmiipx
27GL850G-B
Display
Screen Size Class 27" (inches) 27" (inches)
Diagonal Size 27 in
68.6 cm
685.8 mm
2.25 ft
27 in
68.6 cm
685.8 mm
2.25 ft
Screen Width 23.49 in
59.7 cm
596.736 mm
1.96 ft
23.49 in
59.7 cm
596.736 mm
1.96 ft
Screen Height 13.22 in
33.6 cm
335.664 mm
1.1 ft
13.22 in
33.6 cm
335.664 mm
1.1 ft
Display Type IPS IPS
Display Bit Depth 10 bits (8 bits + FRC) 10 bits (8 bits + FRC)
Frame Rate Control Yes Yes
Screen Pixel Pitch 0.233 mm 0.233 mm
Screen Pixel Density 109 ppi 109 ppi
Screen-to-Body Ratio 88.89 %
Backlight Source W-LED W-LED
DCI P3 95% 98%
sRGB 135 %
Screen Brightness 350 cd/m² 350 cd/m²
Max Screen Brightness 400 cd/m²
Static Screen Contrast 1000 : 1 1000 : 1
Dynamic Screen Contrast 100000000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Display Minimum Response Time 1 ms
Display Coating Anti-glare/Matte (3H) Anti-glare/Matte (3H)
HDR HDR
DisplayHDR 400
HDR10
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 2.6 in
6.6 cm
66 mm
0.22 ft
Case Weight 4.87 kg
11 lbs
Case Width with Stand 24.17 in
61.4 cm
614 mm
2.01 ft
Case Height with Stand 18.7 in
47.5 cm
475 mm
1.56 ft
Case Depth with Stand 9.45 in
24 cm
240 mm
0.79 ft
Case Weight with Stand 5.31 kg
12 lbs
Case Color Black Black
Hardware
Built-in Camera No No
Connectivity 1 x 3.5 mm Audio Out
2 x HDMI 2.0
1 x DisplayPort 1.2 (q)
2 x HDMI 2.0
1 x DisplayPort 1.2
2 x USB 3.0 (downstream)
1 x USB 3.0 (upstream)
Audio
Audio Speakers 2 x 2W
Features
Cool Features Flicker-free technology
Local Dimming
ZeroFrame Design
Low Blue Light
AMD FreeSync technology
DDC/CI
Black Stabilizer
Crosshair
Sphere lighting
DDC/CI
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection)
Dynamic Action Sync
Flicker-free technology
6-Axis Control
Nano IPS
AMD FreeSync technology
NVidia G-SYNC Technology
Extra Features Anti-theft security lock slot - Kensington Anti-theft stand lock slot
Ergonomics
Case Width 24.17 in
61.4 cm
614 mm
2.01 ft
Case Height 14.45 in
36.7 cm
367 mm
1.2 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 100 x 100
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment No Yes
Height Adjustment Range 110 mm
11 cm
4.3307 in
0.3609 ft
Landscape or Portrait Pivot Support No Yes
Left Pivot 0 °
Right Pivot 90 °
Left or Right Swivel Support No No
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 5 °
Backward Tilt 20 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 48 Hz - 144 Hz 48 Hz - 144 Hz
Horizontal Digital Frequency 24 kHz - 222 kHz
Screen Interpolation Measurement Unit NULL
Accessories
Extras DisplayPort cable (optional)
HDMI cable (optional)
DisplayPort cable
HDMI cable
Certificates and Standards
Licenses MPRII BSMI
CCC
CE
cTick
ENERGY STAR
FCC Class B
UL/cUL
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 10 % - 80 % 10 % - 80 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
-20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
Internal Storage Humidity 5 % - 90 % 5 % - 85 %