0 Compare Acer Nitro VG240Y vs Samsung S24F350F - DisplayDB
Comparison between Acer Nitro VG240Y vs Samsung S24F350F
General Info
Model Number Acer Nitro VG240Y Samsung S24F350F
Price
Type Monitor Monitor
Year 2018 2016
Brand Acer Samsung
Model Number Nitro VG240Y S24F350F
Alias VG240Ybmipcx
VG240Y bmipcx
LS24F350FHUXEN
Display
Screen Size Class 24" (inches) 24" (inches)
Diagonal Size 23.78 in
60.4 cm
604 mm
1.98 ft
23.54 in
59.8 cm
598 mm
1.96 ft
Screen Width 20.75 in
52.7 cm
527.04 mm
1.73 ft
20.52 in
52.1 cm
521.28 mm
1.71 ft
Screen Height 11.67 in
29.6 cm
296.46 mm
0.97 ft
11.54 in
29.3 cm
293.22 mm
0.96 ft
Display Manufacturer Samsung
Display Type IPS PLS
Display Bit Depth 8 bits (6 bits + FRC) 8 bits
Frame Rate Control Yes
Screen Pixel Pitch 0.275 mm 0.272 mm
Screen Pixel Density 92 ppi 93 ppi
Screen-to-Body Ratio 89.55 % 87.02 %
Backlight Source W-LED W-LED
Rec.2020 75
NTSC 1953 72 % 72 %
Screen Brightness 250 cd/m² 250 cd/m²
Static Screen Contrast 1000 : 1 1000 : 1
Dynamic Screen Contrast 100000000 : 1 1000000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Input Lag 10 ms
Display Minimum Response Time 1 ms 4 ms
Display Coating Anti-glare/Matte (3H)
HDR Dolby Vision
HDR10
HLG (Hybrid Log Gamma)
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 2.56 in
6.5 cm
65 mm
0.21 ft
3.22 in
8.2 cm
81.7 mm
0.27 ft
Case Weight 3.6 kg
8 lbs
2.8 kg
6 lbs
Case Width with Stand 21.26 in
54 cm
540 mm
1.77 ft
21.56 in
54.8 cm
547.7 mm
1.8 ft
Case Height with Stand 16.22 in
41.2 cm
412 mm
1.35 ft
16.46 in
41.8 cm
418 mm
1.37 ft
Case Depth with Stand 9.45 in
24 cm
240 mm
0.79 ft
8.13 in
20.7 cm
206.5 mm
0.68 ft
Case Weight with Stand 4.04 kg
9 lbs
3.3 kg
7 lbs
Case Color Black Black
Hardware
System on Chip or SoC MediaTek MT5893
CPU ARM Cortex-A73
CPU Cores 4
CPU Frequency 1500
GPU ARM Mali-G71
RAM Memory Size 3
Internal Storage 16
TV Tuner Analog (NTSC/PAL/SECAM)
ATSC
Clear QAM
Built-in Camera Yes No
Network LAN
Wi-Fi
802.11a (IEEE 802.11a-1999)
802.11b (IEEE 802.11b-1999)
802.11g (IEEE 802.11g-2003)
802.11n (IEEE 802.11n-2009)
802.11n 5GHz
802.11ac (IEEE 802.11ac)
Wi-Fi Direct
DLNA
Bluetooth 4.2
Connectivity 1 x D-sub
1 x 3.5 mm Audio In
1 x 3.5 mm Audio Out
1 x HDMI 1.4
1 x DisplayPort 1.2
1 x D-sub
1 x D-sub
1 x HDMI 1.4
Audio
Audio Speakers 2 x 2W
Features
OS Android 8.0 Oreo
Android 9.0 Pie
Cool Features Flicker-free technology
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection)
AMD FreeSync technology
Blue Light Filter
Eye Saver Mode
Flicker-free technology
Samsung MagicUpscale
Samsung MagicBright
AMD FreeSync technology
Eco Saving Plus
Extra Features Anti-theft stand lock slot - Kensington
Ergonomics
Case Width 21.26 in
54 cm
540 mm
1.77 ft
21.56 in
54.8 cm
547.7 mm
1.8 ft
Case Height 12.72 in
32.3 cm
323.1 mm
1.06 ft
12.63 in
32.1 cm
320.7 mm
1.05 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 100 x 100 75 x 75
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment No No
Landscape or Portrait Pivot Support No No
Left or Right Swivel Support No No
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 5 ° 1 °
Backward Tilt 20 ° 20 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 48 Hz - 75 Hz 56 Hz - 75 Hz
Horizontal Digital Frequency 30 kHz - 85 kHz 30 kHz - 81 kHz
Screen Interpolation Technology Motionflow XR
Screen Interpolation Measurement Unit XR
Accessories
Extras Audio cable
D-sub cable
HDMI cable - optional
D-sub cable
Certificates and Standards
Licenses ENERGY STAR 7.0
ErP
TCO Certified Displays 7.0
ENERGY STAR
UL/cUL
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 10 °C - 40 °C
50 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 10 % - 80 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 45 °C
-4 °F - 113 °F
Internal Storage Humidity 5 % - 95 %