0 Compare Acer Nitro VG240Y vs Asus TUF Gaming VG27AQ1A - DisplayDB
Comparison between Acer Nitro VG240Y vs Asus TUF Gaming VG27AQ1A
General Info
Model Number Acer Nitro VG240Y Asus TUF Gaming VG27AQ1A
Price
Type Monitor Monitor
Year 2018 2020
Brand Acer Asus
Model Series TUF Gaming
Model Number Nitro VG240Y TUF Gaming VG27AQ1A
Alias VG240Ybmipcx
VG240Y bmipcx
Display
Screen Size Class 24" (inches) 27" (inches)
Diagonal Size 23.78 in
60.4 cm
604 mm
1.98 ft
26.96 in
68.5 cm
684.667 mm
2.25 ft
Screen Width 20.75 in
52.7 cm
527.04 mm
1.73 ft
23.49 in
59.7 cm
596.74 mm
1.96 ft
Screen Height 11.67 in
29.6 cm
296.46 mm
0.97 ft
13.22 in
33.6 cm
335.664 mm
1.1 ft
Display Type IPS IPS
Display Bit Depth 8 bits (6 bits + FRC) 10 bits
Frame Rate Control Yes
Screen Pixel Pitch 0.275 mm 0.233 mm
Screen Pixel Density 92 ppi 109 ppi
Screen-to-Body Ratio 89.55 % 88.76 %
Backlight Source W-LED W-LED
DCI P3 95%
sRGB 130 %
NTSC 1953 72 %
Screen Brightness 250 cd/m² 250 cd/m²
Static Screen Contrast 1000 : 1 1000 : 1
Dynamic Screen Contrast 100000000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Display Minimum Response Time 1 ms
Display Coating Anti-glare/Matte (3H) Anti-glare/Matte (3H)
HDR HDR10
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 2.56 in
6.5 cm
65 mm
0.21 ft
2.01 in
5.1 cm
51 mm
0.17 ft
Case Weight 3.6 kg
8 lbs
4.3 kg
9 lbs
Case Width with Stand 21.26 in
54 cm
540 mm
1.77 ft
24.21 in
61.5 cm
614.9 mm
2.02 ft
Case Height with Stand 16.22 in
41.2 cm
412 mm
1.35 ft
17.89 in
45.4 cm
454.34 mm
1.49 ft
Case Depth with Stand 9.45 in
24 cm
240 mm
0.79 ft
8.42 in
21.4 cm
213.79 mm
0.7 ft
Case Weight with Stand 4.04 kg
9 lbs
5.4 kg
12 lbs
Case Color Black Black
Hardware
Built-in Camera Yes No
Connectivity 1 x D-sub
1 x 3.5 mm Audio In
1 x 3.5 mm Audio Out
1 x HDMI 1.4
1 x DisplayPort 1.2
1 x 3.5 mm Audio Out
Audio
Audio Speakers 2 x 2W 2 x 2W
Features
Cool Features Flicker-free technology
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection)
AMD FreeSync technology
Blue Light Filter
Color Temperature Selection
SPLENDID Video Preset Modes
Skin-Tone Selection
Trace Free Technology
Display Widget Lite
Multiple HDR Mode
Extreme Low Motion Blur
NVIDIA G-Sync compatible
Ultra-Low Blue Light
Flicker-free technology
Dynamic shadow boost
Adaptive-Sync technology
QuickFit (Alignment Grid/Paper/Photo Modes)
GamePlus (Crosshair/Timer/FPS Counter/Display Alignment)
AMD FreeSync Premium technology
GaneVisual (Scenery/Racing/Cinema/RTS/RPG/FPS/sRGB Modes/MOBA Mode)
Extra Features Anti-theft stand lock slot - Kensington Anti-theft stand lock slot - Kensington
Ergonomics
Case Width 21.26 in
54 cm
540 mm
1.77 ft
24.21 in
61.5 cm
614.9 mm
2.02 ft
Case Height 12.72 in
32.3 cm
323.1 mm
1.06 ft
14.45 in
36.7 cm
367 mm
1.2 ft
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment No No
Landscape or Portrait Pivot Support No No
Left or Right Swivel Support No Yes
Left Swivel 20 °
Right Swivel 20 °
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 5 ° 5 °
Backward Tilt 20 ° 23 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 48 Hz - 75 Hz 48 Hz - 170 Hz
Horizontal Digital Frequency 30 kHz - 85 kHz 30 kHz - 249 kHz
Screen Interpolation Measurement Unit NULL
Accessories
Extras Audio cable
D-sub cable
HDMI cable - optional
DisplayPort cable (optional)
HDMI cable (optional)
Certificates and Standards
Licenses ENERGY STAR 7.0
ErP
TCO Certified Displays 7.0
BSMI
CB
CCC
CE
CEL level 1
CU
ErP
FCC
J-MOSS
RoHS
UL/cUL
VCCI
WEEE
WHQL (Windows 10
Windows 8.1
Windows 7)
MEPS
TUV Flicker-free
eStandby
TUV Low Blue Light
RCM
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 50 °C
32 °F - 122 °F
Internal Storage Temperature 20 °C - 60 °C