| Model Number | Samsung S34J550W | Dell P3421W |
| Price | ||
| Type | Monitor | Monitor |
| Year | 2018 | 2020 |
| Brand | Samsung | Dell |
| Model Series | SJ55W | |
| Model Number | S34J550W | P3421W |
| Alias | LS34J550WQNXZA LS34J550WQUXEN |
| Display | ||
| Screen Size Class | 34" (inches) | 34" (inches) |
| Diagonal Size | 34 in 86.4 cm 863.6 mm 2.83 ft |
34.14 in 86.7 cm 867.2 mm 2.85 ft |
| Screen Width | 31.49 in 80 cm 799.8 mm 2.62 ft |
31.49 in 80 cm 799.8 mm 2.62 ft |
| Screen Height | 13.18 in 33.5 cm 334.8 mm 1.1 ft |
13.18 in 33.5 cm 334.8 mm 1.1 ft |
| Display Curvature | 3800 | |
| Display Manufacturer | Samsung | LG Display |
| Display Type | SVA | IPS |
| Display Bit Depth | 8 bits | 10 bits |
| Frame Rate Control | No | |
| Screen Pixel Pitch | 0.233 mm | 0.233 mm |
| Screen Pixel Density | 109 ppi | 109 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 87.54 % | |
| Backlight Source | W-LED | W-LED |
| sRGB | 99 % | |
| Screen Brightness | 300 cd/m² | 300 cd/m² |
| Static Screen Contrast | 3000 : 1 | 1000 : 1 |
| Dynamic Screen Contrast | 100000000 : 1 | |
| Screen Horizontal Viewing Angle | 178 ° | 178 ° |
| Screen Vertical Viewing Angle | 178 ° | 178 ° |
| Display Minimum Response Time | 4 ms | 5 ms |
| Display Average Response Time | 8 ms | |
| Display Coating | Anti-glare/Matte (2H) | Anti-glare/Matte (3H) |
| 3D | No | No |
| Size, weight, color | ||
| Case Depth | 4.16 in 10.6 cm 105.7 mm 0.35 ft |
| Case Weight | 6.4 kg 14 lbs |
6.7 kg 15 lbs |
| Case Width with Stand | 32.6 in 82.8 cm 828.1 mm 2.72 ft |
32.11 in 81.6 cm 815.7 mm 2.68 ft |
| Case Height with Stand | 18.54 in 47.1 cm 470.8 mm 1.54 ft |
15.4 in 39.1 cm 391.1 mm 1.28 ft |
| Case Depth with Stand | 9.56 in 24.3 cm 242.8 mm 0.8 ft |
9.35 in 23.7 cm 237.4 mm 0.78 ft |
| Case Weight with Stand | 6.9 kg 15 lbs |
| Case Color | Gray | Black and Silver |
| Hardware | ||
| Built-in Camera | No | No |
| Connectivity | 1 x DisplayPort 1.2 1 x 3.5 mm Audio Out 1 x HDMI 1.4 1 x HDMI 2.0 |
2 x USB 3.2 (Type-A; Gen 1; downstream; 5 Gbps) 1 x USB 3.2 (Type-B; Gen 1; upstream) 1 x DisplayPort 1.2 1 x HDMI 2.0 2 x USB 2.0 (Type-A; downstream) 1 x USB 3.1 (Type-C; upstream; 65W; DP Alt Mode) |
| Audio | ||
| Audio Speakers | 2 x 5W | |
| Features | ||
| Extra Features | Anti-theft stand lock slot - Kensington | Security lock slot |
| Ergonomics | ||
| Case Width | 32.6 in 82.8 cm 828.1 mm 2.72 ft |
| Case Height | 14.54 in 36.9 cm 369.4 mm 1.21 ft |
| Vesa Mount Support | Yes | Yes |
| VESA Interface Standard Size | 100 x 100 | 100 x 100 |
| Removable VESA Stand | Yes | Yes |
| Height Adjustment | No | Yes |
| Height Adjustment Range | 150 mm 15 cm 5.9055 in 0.4921 ft |
| Landscape or Portrait Pivot Support | No | Yes |
| Left Pivot | 4 ° | |
| Right Pivot | 4 ° | |
| Left or Right Swivel Support | No | Yes |
| Left Swivel | 30 ° | |
| Right Swivel | 30 ° | |
| Forward and Backward Tilt Support | Yes | Yes |
| Forward Tilt | 1.5 ° | 5 ° |
| Backward Tilt | 15 ° | 21 ° |
| Frequency and Interpolation | ||
| Vertical Digital Frequency | 48 Hz - 75 Hz | 60 Hz |
| Screen Interpolation Measurement Unit | NULL | |
| Accessories | ||
| Certificates and Standards | ||
| Licenses | ENERGY STAR FCC Class B ISO9241-307 TÜV/Ergonomics |
| Usage and Storage Requirements | ||
| Safe Operating Temperature Level | 10 °C - 40 °C 50 °F - 104 °F |
0 °C - 40 °C 32 °F - 104 °F |
| Safe Operating Humidity Level | 10 % - 80 % | 10 % - 80 % |
| Internal Storage Temperature | -20 °C - 60 °C -4 °F - 140 °F |
-20 °C - 60 °C -4 °F - 140 °F |
| Internal Storage Humidity | 5 % - 95 % | 5 % - 90 % |