0 Compare Samsung S32R750U vs LG 34WN80C - DisplayDB
Comparison between Samsung S32R750U vs LG 34WN80C
General Info
Model Number Samsung S32R750U LG 34WN80C
Price
Type Monitor Monitor
Year 2019 2019
Brand Samsung LG
Model Series SR75 Space Monitor
Model Number S32R750U 34WN80C
Alias LS32R750UEIXCI
LS32R750UENXZA
LS32R750UEUXEN
LS32R750UEIXCI
34WN80C-B
Display
Screen Size Class 32" (inches) 34" (inches)
Diagonal Size 31.54 in
80.1 cm
801 mm
2.63 ft
34 in
86.4 cm
863.6 mm
2.83 ft
Screen Width 27.5 in
69.8 cm
698.4 mm
2.29 ft
31.49 in
80 cm
799.8 mm
2.62 ft
Screen Height 15.47 in
39.3 cm
392.85 mm
1.29 ft
13.18 in
33.5 cm
334.8 mm
1.1 ft
Display Curvature 1800
Display Manufacturer LG Display
Display Type VA AH-IPS
Display Bit Depth 10 bits 10 bits (8 bits + FRC)
Frame Rate Control No Yes
Screen Pixel Pitch 0.182 mm 0.233 mm
Screen Pixel Density 139 ppi 109 ppi
Screen-to-Body Ratio 91.82 % 91.61 %
Backlight Source W-LED W-LED
DCI P3 72%
sRGB 100 % 99 %
Screen Brightness 250 cd/m² 300 cd/m²
Static Screen Contrast 2500 : 1 1000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Display Minimum Response Time 4 ms 5 ms
Display Coating Anti-glare/Matte (3H) Anti-glare/Matte (3H)
HDR HDR10
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 1.02 in
2.6 cm
26 mm
0.09 ft
3.66 in
9.3 cm
92.9 mm
0.3 ft
Case Weight 4.8 kg
11 lbs
6.3 kg
14 lbs
Case Width with Stand 28.13 in
71.5 cm
714.5 mm
2.34 ft
32.05 in
81.4 cm
814 mm
2.67 ft
Case Height with Stand 29.81 in
75.7 cm
757.2 mm
2.48 ft
18.09 in
46 cm
459.5 mm
1.51 ft
Case Depth with Stand 4.55 in
11.6 cm
115.5 mm
0.38 ft
9.87 in
25.1 cm
250.8 mm
0.82 ft
Case Weight with Stand 7 kg
15 lbs
8 kg
18 lbs
Case Color Black Black
Hardware
Built-in Camera No No
Connectivity 1 x DisplayPort 1.2 (Input mini)
1 x USB (Service)
1 x HDMI 2.0
2 x HDMI 2.0
1 x DisplayPort 1.4
1 x 3.5 mm Audio Out
1 x USB (Type-C; DisplayPort; 60W)
2 x USB 3.0 (downstream)
Audio
Features
Cool Features Flicker-free technology
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection)
Picture-in-Picture
Samsung MagicUpscale
Samsung MagicBright
Picture-by-Picture
Eco Saving Plus
Eye Saver Mode
DDC/CI
Flicker-free technology
Smart Energy SAving
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection) 2.2
Super Resolution+
Dual Controller
Picture-by-Picture
Dynamic Action Sync
6-Axis Control
Color weakness
Black Stabilizer
Reader mode
Extra Features Anti-theft stand lock slot
Ergonomics
Case Width 28.13 in
71.5 cm
714.5 mm
2.34 ft
32.05 in
81.4 cm
814 mm
2.67 ft
Case Height 16.46 in
41.8 cm
418.2 mm
1.37 ft
14.14 in
35.9 cm
359.1 mm
1.18 ft
Vesa Mount Support No Yes
VESA Interface Standard Size 100 x 200 100 x 100
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment Yes Yes
Height Adjustment Range 184.7 mm
18.47 cm
7.2717 in
0.606 ft
110 mm
11 cm
4.3307 in
0.3609 ft
Landscape or Portrait Pivot Support No No
Left or Right Swivel Support No No
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 5 ° 5 °
Backward Tilt 20 ° 15 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 60 Hz 56 Hz - 61 Hz
Horizontal Digital Frequency 31.469 kHz - 88.82 kHz
Accessories
Extras HDMI cable DisplayPort cable
HDMI cable
Certificates and Standards
Licenses CE
FCC class B
ISO9241-307
BSMI
CCC
CE
cTick
ENERGY STAR 7.0
ErP
FCC Class B
UL/cUL
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 10 °C - 40 °C
50 °F - 104 °F
0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 10 % - 80 % 10 % - 80 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
Internal Storage Humidity 5 % - 85 %