0 Compare Samsung S32R750U vs LG 32LQ63006LA - DisplayDB
Comparison between Samsung S32R750U vs LG 32LQ63006LA
General Info
Model Number Samsung S32R750U LG 32LQ63006LA
Price
Type Monitor TV
Year 2019 2022
Brand Samsung LG
Model Series SR75 Space Monitor
Model Number S32R750U 32LQ63006LA
Alias LS32R750UEIXCI
LS32R750UENXZA
LS32R750UEUXEN
LS32R750UEIXCI
Display
Screen Size Class 32" (inches) 32" (inches)
Diagonal Size 31.54 in
80.1 cm
801 mm
2.63 ft
31.54 in
80.1 cm
801 mm
2.63 ft
Screen Width 27.5 in
69.8 cm
698.4 mm
2.29 ft
27.49 in
69.8 cm
698.132 mm
2.29 ft
Screen Height 15.47 in
39.3 cm
392.85 mm
1.29 ft
15.46 in
39.3 cm
392.699 mm
1.29 ft
Display Type VA VA
Display Bit Depth 10 bits 8 bits
Frame Rate Control No
Screen Pixel Pitch 0.182 mm 0.364 mm
Screen Pixel Density 139 ppi 70 ppi
Screen-to-Body Ratio 91.82 % 85.24 %
Backlight Source W-LED Direct LED
DCI P3 72%
sRGB 100 %
Screen Brightness 250 cd/m²
Static Screen Contrast 2500 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Display Minimum Response Time 4 ms
Display Coating Anti-glare/Matte (3H)
HDR HDR10
HDR10 Pro (2K)
HLG (2K)
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 1.02 in
2.6 cm
26 mm
0.09 ft
3.26 in
8.3 cm
82.9 mm
0.27 ft
Case Weight 4.8 kg
11 lbs
4.65 kg
10 lbs
Case Width with Stand 28.13 in
71.5 cm
714.5 mm
2.34 ft
28.98 in
73.6 cm
736 mm
2.41 ft
Case Height with Stand 29.81 in
75.7 cm
757.2 mm
2.48 ft
18.27 in
46.4 cm
464 mm
1.52 ft
Case Depth with Stand 4.55 in
11.6 cm
115.5 mm
0.38 ft
7.09 in
18 cm
180 mm
0.59 ft
Case Weight with Stand 7 kg
15 lbs
4.7 kg
10 lbs
Case Color Black Black
Hardware
CPU Cores 4
TV Tuner BS
Analog (NTSC/PAL/SECAM)
DVB-T
DVB-T2
DVB-C
DVB-S
DVB-S2
Built-in Camera No No
Network LAN
Wi-Fi
802.11a (IEEE 802.11a-1999)
802.11b (IEEE 802.11b-1999)
802.11g (IEEE 802.11g-2003)
802.11n (IEEE 802.11n-2009)
802.11n 5GHz
802.11ac (IEEE 802.11ac)
Wi-Fi Direct
Bluetooth 5.0
Miracast
Connectivity 1 x DisplayPort 1.2 (Input mini)
1 x USB (Service)
1 x HDMI 2.0
2 x HDMI 1.4
1 x S-Video (F-type female)
1 x Antenna (RF) (female)
1 x CI+ 1.4
1 x Optical Audio Out
1 x USB 2.0
1 x Ethernet RJ45
Audio
Audio Speakers 2 x 5W
Features
OS webOS 22
Cool Features Flicker-free technology
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection)
Picture-in-Picture
Samsung MagicUpscale
Samsung MagicBright
Picture-by-Picture
Eco Saving Plus
Eye Saver Mode
Amazon Echo
YouTube
Voice command (ready)
Amazon Prime Video
HDR Gaming Interest Group (HGiG)
Apple AirPlay2
Game Genres & AI Game Sounds
Resolution Upscaler
LG ThinQ AI
Disney+
Apple HomeKit
Active HDR
Netflix
Google Assistant
Alexa
HDR Dynamic Tone Mapping
Ergonomics
Case Width 28.13 in
71.5 cm
714.5 mm
2.34 ft
28.98 in
73.6 cm
736 mm
2.41 ft
Case Height 16.46 in
41.8 cm
418.2 mm
1.37 ft
17.2 in
43.7 cm
437 mm
1.43 ft
Vesa Mount Support No Yes
VESA Interface Standard Size 100 x 200 200 x 200
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment Yes No
Height Adjustment Range 184.7 mm
18.47 cm
7.2717 in
0.606 ft
Landscape or Portrait Pivot Support No No
Left or Right Swivel Support No No
Forward and Backward Tilt Support Yes No
Forward Tilt 5 °
Backward Tilt 20 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 60 Hz 50 Hz / 60 Hz
Screen Interpolation Measurement Unit NULL
Accessories
Extras HDMI cable Magic remote control - ready
Certificates and Standards
Licenses CE
FCC class B
ISO9241-307
ENERGY STAR
RoHS
UL/cUL
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 10 °C - 40 °C
50 °F - 104 °F
0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 10 % - 80 % 10 % - 80 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
Internal Storage Humidity 5 % - 85 %