0 Compare Samsung S32A700 vs Samsung S32BM80GUN - DisplayDB
Comparison between Samsung S32A700 vs Samsung S32BM80GUN
General Info
Model Number Samsung S32A700 Samsung S32BM80GUN
Price
Type Monitor Monitor
Year 2021 2022
Brand Samsung Samsung
Model Series S70A M8
Model Number S32A700 S32BM80GUN
Alias LS32A700
Display
Screen Size Class 32" (inches) 32" (inches)
Diagonal Size 31.54 in
80.1 cm
801 mm
2.63 ft
31.54 in
80.1 cm
801 mm
2.63 ft
Screen Width 27.45 in
69.7 cm
697.306 mm
2.29 ft
27.45 in
69.7 cm
697.306 mm
2.29 ft
Screen Height 15.44 in
39.2 cm
392.234 mm
1.29 ft
15.44 in
39.2 cm
392.234 mm
1.29 ft
Display Type VA VA
Display Bit Depth 10 bits (8 bits + FRC) 10 bits (8 bits + FRC)
Frame Rate Control Yes Yes
Screen Pixel Pitch 0.182 mm 0.182 mm
Screen Pixel Density 140 ppi 140 ppi
Screen-to-Body Ratio 89.93 % 91.54 %
Backlight Source W-LED W-LED
sRGB 99 %
Screen Brightness 300 cd/m² 400 cd/m²
Static Screen Contrast 2500 : 1 3000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Display Minimum Response Time 4 ms
Display Coating Anti-glare/Matte Anti-glare/Matte
HDR HDR10 HDR10
HDR10+
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 1.63 in
4.1 cm
41.3 mm
0.14 ft
0.88 in
2.2 cm
22.3 mm
0.07 ft
Case Weight 5 kg
11 lbs
4.4 kg
10 lbs
Case Width with Stand 28.19 in
71.6 cm
716.1 mm
2.35 ft
28.09 in
71.3 cm
713.4 mm
2.34 ft
Case Height with Stand 20.41 in
51.9 cm
518.5 mm
1.7 ft
17.92 in
45.5 cm
455.2 mm
1.49 ft
Case Depth with Stand 7.62 in
19.4 cm
193.5 mm
0.63 ft
8.02 in
20.4 cm
203.8 mm
0.67 ft
Case Weight with Stand 6.1 kg
13 lbs
6.7 kg
15 lbs
Case Color Black Spring Green
Hardware
Built-in Camera No Yes
Network Wi-Fi
802.11a (IEEE 802.11a-1999)
802.11b (IEEE 802.11b-1999)
802.11g (IEEE 802.11g-2003)
802.11n (IEEE 802.11n-2009)
802.11n 5GHz
802.11ac (IEEE 802.11ac)
Wi-Fi Direct
DLNA
Samsung DEX
Bluetooth 4.2
Connectivity 1 x 3.5 mm Audio Out
1 x HDMI 2.0
1 x DisplayPort 1.2
1 x HDMI 2.0 (micro; CEC)
1 x USB 3.0 (Type-C)
1 x USB 3.0 (Type-C; upstream; 65W; DP Alt Mode)
Audio
Features
OS Tizen 6.5
Cool Features Eco Saving Plus
Eye Saver Mode
Game Mode
Shape-in-Shape
Low Blue Light
Flicker-free technology
Adaptive Picture
Eco Light Sensor
Apple AirPlay
Workmode
Ultrawide Game View
Auto Source Switch +
Game Mode
ConnectShare
Far-Field Voice Interaction
Tap View
Low Blue Light
Eye Saver Mode
Bixby
Adaptive Picture
SmartThings
Flicker-free technology
Alexa
Game Bar 2.0
Extra Features IconicSlim design
Ergonomics
Case Width 28.19 in
71.6 cm
716.1 mm
2.35 ft
28.09 in
71.3 cm
713.4 mm
2.34 ft
Case Height 16.72 in
42.5 cm
424.7 mm
1.39 ft
16.49 in
41.9 cm
418.8 mm
1.37 ft
Vesa Mount Support Yes No
VESA Interface Standard Size 100 x 100
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment No Yes
Height Adjustment Range 120 mm
12 cm
4.7244 in
0.3937 ft
Landscape or Portrait Pivot Support No No
Left or Right Swivel Support No No
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 2 ° 2 °
Backward Tilt 22 ° 15 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 60 Hz 60 Hz
Screen Interpolation Measurement Unit NULL NULL
Accessories
Extras HDMI cable Camera
Remote control
USB Type-C cable
Certificates and Standards
Licenses Energy Star
TUV Smart Eye Protection Certification
Energy Star
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 10 °C - 40 °C
50 °F - 104 °F
10 °C - 40 °C
50 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 10 % - 80 % 10 % - 80 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 40 °C
-4 °F - 104 °F
-20 °C - 40 °C
-4 °F - 104 °F
Internal Storage Humidity 5 % - 95 % 5 % - 95 %