| Model Number | Samsung S28AG700 | LG 27GN880 |
| Price | ||
| Type | Monitor | Monitor |
| Year | 2021 | 2020 |
| Brand | Samsung | LG |
| Model Series | Odyssey G7 | UltraGear |
| Model Number | S28AG700 | 27GN880 |
| Alias | LS28AG700 | 27GN880-B |
| Display | ||
| Screen Size Class | 28" (inches) | 27" (inches) |
| Diagonal Size | 27.9 in 70.9 cm 708.538 mm 2.32 ft |
27 in 68.6 cm 685.8 mm 2.25 ft |
| Screen Width | 24.45 in 62.1 cm 620.928 mm 2.04 ft |
23.53 in 59.8 cm 597.73 mm 1.96 ft |
| Screen Height | 13.44 in 34.1 cm 341.28 mm 1.12 ft |
13.24 in 33.6 cm 336.22 mm 1.1 ft |
| Display Type | IPS | IPS |
| Display Bit Depth | 8 bits | 10 bits (8 bits + FRC) |
| Frame Rate Control | Yes | |
| Screen Pixel Pitch | 0.162 mm | 0.233 mm |
| Screen Pixel Density | 157 ppi | 108 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 118.87 % | 89.39 % |
| Backlight Source | W-LED | W-LED |
| DCI P3 | 90% | 98% |
| Screen Brightness | 350 cd/m² | 280 cd/m² |
| Max Screen Brightness | 400 cd/m² | 350 cd/m² |
| Static Screen Contrast | 1000 : 1 | 1000 : 1 |
| Screen Horizontal Viewing Angle | 178 ° | 178 ° |
| Screen Vertical Viewing Angle | 178 ° | 178 ° |
| Screen Input Lag | 4 ms | |
| Display Minimum Response Time | 1 ms | |
| Display Average Response Time | 4 ms | |
| Display Coating | Anti-glare/Matte | Anti-glare/Matte (3H) |
| HDR | DisplayHDR 400 | HDR10 |
| 3D | No | No |
| Size, weight, color | ||
| Case Depth | 4.81 in 12.2 cm 122.1 mm 0.4 ft |
2.2 in 5.6 cm 55.88 mm 0.18 ft |
| Case Weight | 6.2 kg 14 lbs |
4.22 kg 9 lbs |
| Case Width with Stand | 25.07 in 63.7 cm 636.9 mm 2.09 ft |
24.2 in 61.5 cm 614.68 mm 2.02 ft |
| Case Height with Stand | 17.88 in 45.4 cm 454.1 mm 1.49 ft |
19.08 in 48.5 cm 484.68 mm 1.59 ft |
| Case Depth with Stand | 9.72 in 24.7 cm 247 mm 0.81 ft |
16.2 in 41.1 cm 411.48 mm 1.35 ft |
| Case Weight with Stand | 7.9 kg 17 lbs |
8.12 kg 18 lbs |
| Case Color | Black | Black |
| Hardware | ||
| Built-in Camera | No | No |
| Connectivity | 2 x HDMI 2.1 1 x DisplayPort 1.4 1 x 3.5 mm Audio Out 1 x USB (Type-B; upstream) 2 x USB 3.0 (Type-A; downstream) |
1 x 3.5 mm Audio Out 2 x HDMI 2.0 1 x DisplayPort 1.4 |
| Audio | ||
| Features | ||
| Ergonomics | ||
| Case Width | 25.07 in 63.7 cm 636.9 mm 2.09 ft |
| Case Height | 11.02 in 28 cm 279.9 mm 0.92 ft |
14.4 in 36.6 cm 365.76 mm 1.2 ft |
| Vesa Mount Support | Yes | Yes |
| VESA Interface Standard Size | 100 x 100 | 100 x 100 |
| Removable VESA Stand | Yes | Yes |
| Height Adjustment | Yes | Yes |
| Height Adjustment Range | 120 mm 12 cm 4.7244 in 0.3937 ft |
130 mm 13 cm 5.1181 in 0.4265 ft |
| Landscape or Portrait Pivot Support | Yes | Yes |
| Left Pivot | 0 ° | 90 ° |
| Right Pivot | 90 ° | 90 ° |
| Left or Right Swivel Support | Yes | Yes |
| Left Swivel | 15 ° | 280 ° |
| Right Swivel | 15 ° | 280 ° |
| Forward and Backward Tilt Support | Yes | Yes |
| Forward Tilt | 25 ° | |
| Backward Tilt | 13 ° | 25 ° |
| Frequency and Interpolation | ||
| Vertical Digital Frequency | 48 Hz - 144 Hz | 48 Hz - 144 Hz |
| Screen Interpolation Measurement Unit | NULL | NULL |
| Accessories | ||
| Extras | DisplayPort cable USB 3.0 cable |
DC Extension cable HDMI cable USB Type-C cable |
| Certificates and Standards | ||
| Usage and Storage Requirements | ||
| Safe Operating Temperature Level | 10 °C - 40 °C 50 °F - 104 °F |
0 °C - 40 °C 32 °F - 104 °F |
| Safe Operating Humidity Level | 10 % - 80 % | 10 % - 80 % |
| Internal Storage Temperature | -20 °C - 60 °C -4 °F - 140 °F |
| Internal Storage Humidity | 5 % - 85 % |