| Model Number | Samsung CRG9 49 | Samsung UE55MU6400 |
| Price | ||
| Type | Monitor | TV |
| Year | 2019 | 2017 |
| Brand | Samsung | Samsung |
| Model Series | CRG9 | MU6400 |
| Model Number | CRG9 49 | UE55MU6400 |
| Display | ||
| Screen Size Class | 49" (inches) | 55" (inches) |
| Diagonal Size | 49 in 124.5 cm 1244.6 mm 4.08 ft |
54.65 in 138.8 cm 1388 mm 4.55 ft |
| Screen Width | 47.17 in 119.8 cm 1198.08 mm 3.93 ft |
47.63 in 121 cm 1209.75 mm 3.97 ft |
| Screen Height | 13.27 in 33.7 cm 336.96 mm 1.11 ft |
26.79 in 68 cm 680.483 mm 2.23 ft |
| Display Curvature | 1800 | |
| Display Manufacturer | Samsung | AU Optronics BOE |
| Display Type | SVA | VA, ADS |
| Display Bit Depth | 10 bits | 10 bits (8 bits + FRC) |
| Frame Rate Control | Yes | |
| Screen Pixel Pitch | 0.234 mm | 0.315 mm |
| Screen Pixel Density | 108 ppi | 81 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 93.2 % | |
| Backlight Source | W-LED | Edge LED |
| DCI P3 | 90% | 90% |
| Rec.2020 | 65 | |
| Screen Brightness | 320 cd/m² | |
| Max Screen Brightness | 1000 cd/m² | |
| Static Screen Contrast | 3000 : 1 | 1000 : 1 |
| Screen Horizontal Viewing Angle | 178 ° | 178 ° |
| Screen Vertical Viewing Angle | 178 ° | 178 ° |
| Screen Input Lag | 18 ms | |
| Display Minimum Response Time | 4 ms | |
| Display Coating | Anti-glare/Matte (3H) | |
| HDR | HDR10 | HDR HLG (Hybrid Log Gamma) |
| 3D | No | No |
| Size, weight, color | ||
| Case Depth | 2.16 in 5.5 cm 54.8 mm 0.18 ft |
| Case Weight | 16.9 kg 37 lbs |
| Case Width with Stand | 48.63 in 123.5 cm 1235.2 mm 4.05 ft |
| Case Height with Stand | 30.86 in 78.4 cm 783.9 mm 2.57 ft |
| Case Depth with Stand | 13.16 in 33.4 cm 334.3 mm 1.1 ft |
| Case Weight with Stand | 19 kg 42 lbs |
| Case Color | Black | Silver |
| Hardware | ||
| CPU Cores | 4 | |
| TV Tuner | Analog (NTSC/PAL/SECAM) DVB-T DVB-C DVB-S DVB-T2 DVB-S2 |
| Built-in Camera | No | No |
| Network | LAN Wi-Fi 802.11a (IEEE 802.11a-1999) 802.11b (IEEE 802.11b-1999) 802.11g (IEEE 802.11g-2003) 802.11n (IEEE 802.11n-2009) 802.11n 5GHz Bluetooth Wi-Fi Direct DLNA |
| Connectivity | 1 x HDMI 2.0 2 x DisplayPort 1.4 |
3 x HDMI 2.0 (ARC; CEC) 1 x Satellite In (Main; F-type female) 1 x Video Component In 3.5 mm jack 1 x Antenna (RF) (female) 1 x Optical Audio Out 1 x AV Composite In 3.5 mm jack 2 x USB 2.0 1 x CI+ 1.3 1 x Ethernet RJ45 |
| Audio | ||
| Audio Speakers | 2 x 10W | |
| Features | ||
| OS | Tizen 3.0 | |
| Ergonomics | ||
| Case Width | 48.63 in 123.5 cm 1235.2 mm 4.05 ft |
| Case Height | 28.15 in 71.5 cm 715.1 mm 2.35 ft |
| Vesa Mount Support | Yes | |
| VESA Interface Standard Size | 400 x 400 | |
| Removable VESA Stand | Yes | Yes |
| Height Adjustment | No | No |
| Landscape or Portrait Pivot Support | No | No |
| Left or Right Swivel Support | No | No |
| Forward and Backward Tilt Support | Yes | No |
| Frequency and Interpolation | ||
| Vertical Digital Frequency | 120 Hz | 60 Hz |
| Screen Interpolation Technology | Picture Quality Index | |
| Screen Interpolation Value | 1500 | |
| Screen Interpolation Measurement Unit | PQI | |
| Accessories | ||
| Extras | HDMI cable | Smart remote control - TM1750A |
| Certificates and Standards | ||
| Licenses | CE FCC class B ISO9241-307 |
ENERGY STAR RoHS |
| Usage and Storage Requirements | ||
| Safe Operating Temperature Level | 10 °C - 40 °C 50 °F - 104 °F |
| Safe Operating Humidity Level | 10 % - 80 % |