0 Compare Samsung CRG9 49 vs Samsung QE55Q70A - DisplayDB
Comparison between Samsung CRG9 49 vs Samsung QE55Q70A
General Info
Model Number Samsung CRG9 49 Samsung QE55Q70A
Price
Type Monitor TV
Year 2019 2021
Brand Samsung Samsung
Model Series CRG9 Q70A
Model Number CRG9 49 QE55Q70A
Alias QE55Q70AATXXC
GQ55Q70AATXZG
Display
Screen Size Class 49" (inches) 55" (inches)
Diagonal Size 49 in
124.5 cm
1244.6 mm
4.08 ft
54.65 in
138.8 cm
1388 mm
4.55 ft
Screen Width 47.17 in
1198.08 mm
3.93 ft
47.62 in
121 cm
1209.6 mm
3.97 ft
Screen Height 13.27 in
33.7 cm
336.96 mm
1.11 ft
26.79 in
68 cm
680.4 mm
2.23 ft
Display Curvature 1800
Display Manufacturer Samsung
Display Type SVA VA
Display Bit Depth 10 bits 10 bits (8 bits + FRC)
Frame Rate Control Yes
Screen Pixel Pitch 0.234 mm 0.315 mm
Screen Pixel Density 108 ppi 80 ppi
Screen-to-Body Ratio 94.27 %
Backlight Source W-LED Edge LED
DCI P3 90% 100%
Screen Brightness 550 cd/m²
Max Screen Brightness 1000 cd/m² 580 cd/m²
Static Screen Contrast 3000 : 1 7000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Input Lag 5.6 ms
Display Minimum Response Time 4 ms 9.5 ms
Display Coating Anti-glare/Matte (3H)
HDR HDR10 HDR10
HLG (Hybrid Log Gamma)
HDR10+
Quantum HDR
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 1 in
2.5 cm
25.4 mm
0.08 ft
Case Weight 15.5 kg
34 lbs
Case Width with Stand 48.5 in
1231.9 mm
4.04 ft
Case Height with Stand 30.5 in
77.5 cm
774.7 mm
2.54 ft
Case Depth with Stand 9.8 in
24.9 cm
248.9 mm
0.82 ft
Case Weight with Stand 16.3 kg
36 lbs
Case Color Black Black
Hardware
CPU Cores 4
TV Tuner Analog (NTSC/PAL/SECAM)
DVB-T
DVB-T2
DVB-C
DVB-S
DVB-S2
Built-in Camera No No
Network LAN
Wi-Fi
802.11a (IEEE 802.11a-1999)
802.11b (IEEE 802.11b-1999)
802.11g (IEEE 802.11g-2003)
802.11n (IEEE 802.11n-2009)
802.11n 5GHz
802.11ac (IEEE 802.11ac)
Wi-Fi Direct
DLNA
Bluetooth 5.2
Wireless TV On (WOW)
Wired TV On (WOL)
Connectivity 1 x HDMI 2.0
2 x DisplayPort 1.4
3 x HDMI 2.0
1 x HDMI 2.1
1 x Satellite In (Sub; F-type female)
1 x Antenna (RF) (female)
1 x Optical Audio Out
1 x Satellite In (Main; F-type female)
2 x USB 2.0
1 x CI+ 1.4
1 x Ethernet RJ45
Audio
Audio Speakers 2 x 10W
Features
OS Tizen 6.0
Cool Features Eye Saver Mode
Flicker-free technology
Picture-by-Picture
Samsung MagicBright
Quantum Dot Display
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection)
AMD FreeSync 2 technology
Samsung MagicUpscale
Eco Saving Plus
MBR Support
PC on TV
Far-Field Voice Interaction
HDR Gaming Interest Group (HGiG)
Google Assistant
360 Camera Support
Samsung Health
Contrast Enhancer
TV Plus
Voice command
ConnectShare
Filmmaker Mode
PVR
Digital Clean View
SmartThings
360 Video Player
Motion Xcelerator Turbo+
Multiroom Link
Auto Motion Plus
Alexa
Clear Motion
Ultimate UHD Dimming
Super Ultrawide GameView & Game Bar
Bixby
Natural Mode Support
Dynamic Black EQ
Adaptive Picture
MultiView
Wide Viewing Angle
Light sensor
Picture-in-Picture
Game Motion Plus
Mega Contrast
4K AI Upscaling
100% Color Volume with Quantum Dot
Brightness/Color Detection
Ambient Mode+
3-side Bezelless Design
AMD FreeSync Premium Pro
Tap View
Music Wall
Extra Features AirSlim Design
Ergonomics
Case Width 48.5 in
1231.9 mm
4.04 ft
Case Height 27.9 in
70.9 cm
708.7 mm
2.33 ft
Vesa Mount Support Yes
VESA Interface Standard Size 200 x 200
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment No No
Landscape or Portrait Pivot Support No No
Left or Right Swivel Support No No
Forward and Backward Tilt Support Yes No
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 120 Hz 40 Hz - 120 Hz
Screen Interpolation Technology Picture Quality Index
Screen Interpolation Value 3400
Screen Interpolation Measurement Unit PQI
Accessories
Extras HDMI cable SolarCell Remote - TM2180E
Slim Fit Wall Mount
Certificates and Standards
Licenses CE
FCC class B
ISO9241-307
ENERGY STAR
RoHS
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 10 °C - 40 °C
50 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 10 % - 80 %