0 Compare Samsung C32HG70 vs LG 34GP950G - DisplayDB
Comparison between Samsung C32HG70 vs LG 34GP950G
General Info
Model Number Samsung C32HG70 LG 34GP950G
Price
Type Monitor Monitor
Year 2017 2021
Brand Samsung LG
Model Series CHG70 UltraGear
Model Number C32HG70 34GP950G
Alias LC32HG70QQUXEN UltraGear 34GP950G
Display
Screen Size Class 32" (inches) 34" (inches)
Diagonal Size 31.54 in
80.1 cm
801 mm
2.63 ft
34 in
86.4 cm
863.6 mm
2.83 ft
Screen Width 27.45 in
69.7 cm
697.344 mm
2.29 ft
31.49 in
80 cm
799.8 mm
2.62 ft
Screen Height 15.44 in
39.2 cm
392.256 mm
1.29 ft
13.18 in
33.5 cm
334.8 mm
1.1 ft
Display Curvature 1800 3800
Display Manufacturer Samsung
Display Type SVA IPS
Display Bit Depth 10 bits (8 bits + FRC) 10 bits (8 bits + FRC)
Frame Rate Control Yes Yes
Screen Pixel Pitch 0.272 mm 0.233 mm
Screen Pixel Density 93 ppi 109 ppi
Screen-to-Body Ratio 88.99 % 90.46 %
Backlight Source W-LED W-LED
DCI P3 95% 98%
sRGB 125 %
Adobe RGB 1998 92 %
NTSC 1953 88 %
Screen Brightness 350 cd/m² 600 cd/m²
Max Screen Brightness 600 cd/m²
Static Screen Contrast 3000 : 1 1000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Input Lag 7 ms
Display Minimum Response Time 1 ms 1 ms
Display Average Response Time 12 ms
Display Maximum Response Time 22 ms
Display Coating Anti-glare/Matte (3H) Anti-glare/Matte (3H)
HDR HDR
DisplayHDR 600
DisplayHDR 600
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 4.55 in
11.6 cm
115.6 mm
0.38 ft
4.09 in
10.4 cm
104 mm
0.34 ft
Case Weight 8 kg
18 lbs
5.5 kg
12 lbs
Case Width with Stand 28.51 in
72.4 cm
724.1 mm
2.38 ft
32.28 in
82 cm
820 mm
2.69 ft
Case Height with Stand 24.48 in
62.2 cm
621.8 mm
2.04 ft
18.31 in
46.5 cm
465 mm
1.53 ft
Case Depth with Stand 14.98 in
38.1 cm
380.6 mm
1.25 ft
12.28 in
31.2 cm
312 mm
1.02 ft
Case Weight with Stand 9.6 kg
21 lbs
7.6 kg
17 lbs
Case Color Gray Black
Hardware
Built-in Camera No No
Connectivity 2 x HDMI 2.0
1 x DisplayPort 1.4
1 x 3.5 mm Audio Out
1 x 3.5 mm Audio In
2 x USB 3.0 (downstream)
1 x USB 3.0 (upstream)
1 x HDMI 2.0
1 x DisplayPort 1.4
1 x 3.5 mm Audio Out
3 x USB (Type-A; downstream)
1 x USB (Type-B; upstream)
Audio
Features
Cool Features Eco Saving Plus
Eye Saver Mode
Quantum Dot Color
Samsung MagicUpscale
Samsung MagicBright
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection)
AMD FreeSync 2 technology
Black Equalizer
Color Calibrated
Crosshair
Nvidia G-SYNC Ultimate
Flicker-free technology
HDR Effect
Sphere Lighting
Game Mode
Dynamic Action Sync
Adaptive-Sync technology
Wide Color Gamut
Low Blue Light
Black Stabilizer
Nano IPS
Extra Features Anti-theft stand lock slot
Ergonomics
Case Width 28.51 in
72.4 cm
724.1 mm
2.38 ft
32.28 in
82 cm
820 mm
2.69 ft
Case Height 16.71 in
42.5 cm
424.5 mm
1.39 ft
14.21 in
36.1 cm
361 mm
1.18 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 100 x 100 100 x 100
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment Yes Yes
Height Adjustment Range 145 mm
14.5 cm
5.7087 in
0.4757 ft
120 mm
12 cm
4.7244 in
0.3937 ft
Landscape or Portrait Pivot Support Yes No
Left Pivot 0 °
Right Pivot 90 °
Left or Right Swivel Support Yes No
Left Swivel 15 °
Right Swivel 15 °
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 5 ° 5 °
Backward Tilt 15 ° 20 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 144 Hz 48 Hz - 180 Hz
Screen Interpolation Measurement Unit NULL
Accessories
Extras DisplayPort cable
HDMI cable
DisplayPort cable
Certificates and Standards
Licenses CE
FCC class B
ISO9241-307
TÜV/GS
TÜV/Ergonomics
BSMI
CCC
CE
cTick
ENERGY STAR
ErP
FCC Class B
UL/cUL
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 10 °C - 40 °C
50 °F - 104 °F
0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 10 % - 80 % 10 % - 80 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
Internal Storage Humidity 5 % - 85 %