| Model Number | Samsung C27R500 | Samsung C27F581FDU |
| Price | ||
| Type | Monitor | Monitor |
| Year | 2019 | 2016 |
| Brand | Samsung | Samsung |
| Model Series | CR50 | |
| Model Number | C27R500 | C27F581FDU |
| Alias | LC27R500FHUXEN | LC27F581FDUXEN |
| Display | ||
| Screen Size Class | 27" (inches) | 27" (inches) |
| Diagonal Size | 27 in 68.6 cm 685.8 mm 2.25 ft |
27 in 68.6 cm 685.8 mm 2.25 ft |
| Screen Width | 23.49 in 59.7 cm 596.736 mm 1.96 ft |
23.54 in 59.8 cm 597.888 mm 1.96 ft |
| Screen Height | 13.22 in 33.6 cm 335.664 mm 1.1 ft |
13.24 in 33.6 cm 336.312 mm 1.1 ft |
| Display Curvature | 1800 | 1800 |
| Display Manufacturer | Samsung | |
| Display Type | VA | SVA |
| Display Bit Depth | 8 bits | 8 bits |
| Frame Rate Control | Yes | Yes |
| Screen Pixel Pitch | 0.311 mm | 0.311 mm |
| Screen Pixel Density | 81 ppi | 81 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 89.89 % | 90.21 % |
| Backlight Source | W-LED | W-LED |
| sRGB | 119.3 % | |
| NTSC 1953 | 72 % | 72 % |
| Screen Brightness | 250 cd/m² | 250 cd/m² |
| Max Screen Brightness | 300 cd/m² | |
| Static Screen Contrast | 3000 : 1 | 3000 : 1 |
| Dynamic Screen Contrast | 1000000 : 1 | |
| Screen Horizontal Viewing Angle | 178 ° | 178 ° |
| Screen Vertical Viewing Angle | 178 ° | 178 ° |
| Display Minimum Response Time | 4 ms | 4 ms |
| Display Coating | Anti-glare/Matte (3H) | |
| 3D | No | No |
| Size, weight, color | ||
| Case Depth | 3.72 in 9.4 cm 94.4 mm 0.31 ft |
5.63 in 14.3 cm 142.9 mm 0.47 ft |
| Case Weight | 3.5 kg 8 lbs |
3.4 kg 7 lbs |
| Case Width with Stand | 24.18 in 61.4 cm 614.2 mm 2.02 ft |
24.18 in 61.4 cm 614.2 mm 2.02 ft |
| Case Height with Stand | 18.35 in 46.6 cm 466.2 mm 1.53 ft |
18 in 45.7 cm 457.3 mm 1.5 ft |
| Case Depth with Stand | 9.89 in 25.1 cm 251.2 mm 0.82 ft |
10.65 in 27 cm 270.4 mm 0.89 ft |
| Case Weight with Stand | 4.3 kg 9 lbs |
4.4 kg 10 lbs |
| Case Color | Gray | White |
| Hardware | ||
| Built-in Camera | No | No |
| Connectivity | 1 x 3.5 mm Audio Out 1 x HDMI 1.4 1 x D-sub |
1 x D-sub 1 x 3.5 mm Audio In 1 x 3.5 mm Audio Out 1 x HDMI 1.4 1 x DisplayPort 1.2 |
| Ergonomics | ||
| Case Width | 24.18 in 61.4 cm 614.2 mm 2.02 ft |
| Case Height | 14.28 in 36.3 cm 362.8 mm 1.19 ft |
14.29 in 36.3 cm 362.9 mm 1.19 ft |
| Vesa Mount Support | Yes | No |
| VESA Interface Standard Size | 75 x 75 | 100 x 100 |
| Removable VESA Stand | Yes | Yes |
| Height Adjustment | No | No |
| Landscape or Portrait Pivot Support | No | No |
| Left or Right Swivel Support | No | No |
| Forward and Backward Tilt Support | Yes | Yes |
| Forward Tilt | 2 ° | 2 ° |
| Backward Tilt | 22 ° | 20 ° |
| Frequency and Interpolation | ||
| Vertical Digital Frequency | 60 Hz | 56 Hz - 72 Hz |
| Horizontal Digital Frequency | 30 kHz - 81 kHz | |
| Accessories | ||
| Extras | HDMI cable | DisplayPort cable |
| Certificates and Standards | ||
| Licenses | CE FCC class B ISO9241-307 |
CE ISO 9241-307 |
| Usage and Storage Requirements | ||
| Safe Operating Temperature Level | 10 °C - 40 °C 50 °F - 104 °F |
10 °C - 40 °C 50 °F - 104 °F |
| Safe Operating Humidity Level | 10 % - 80 % | 10 % - 80 % |