| Model Number | Samsung C27G55T | LG 27GN800P |
| Price | ||
| Type | Monitor | Monitor |
| Year | 2020 | 2023 |
| Brand | Samsung | LG |
| Model Series | G5 | UltraGear |
| Model Number | C27G55T | 27GN800P |
| Alias | LC27G55T | 27GN800P-B |
| Display | ||
| Screen Size Class | 27" (inches) | 27" (inches) |
| Diagonal Size | 27 in 68.6 cm 685.8 mm 2.25 ft |
27 in 68.6 cm 685.8 mm 2.25 ft |
| Screen Width | 23.49 in 59.7 cm 596.736 mm 1.96 ft |
23.53 in 59.8 cm 597.73 mm 1.96 ft |
| Screen Height | 13.22 in 33.6 cm 335.664 mm 1.1 ft |
13.24 in 33.6 cm 336.22 mm 1.1 ft |
| Display Curvature | 1000 | |
| Display Manufacturer | Samsung | BOE |
| Display Type | VA | IPS |
| Display Bit Depth | 8 bits | 10 bits (8 bits + FRC) |
| Frame Rate Control | Yes | |
| Screen Pixel Pitch | 0.233 mm | 0.233 mm |
| Screen Pixel Density | 109 ppi | 108 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 64.2 % | 89.69 % |
| Backlight Source | W-LED | W-LED |
| DCI P3 | 88% | |
| sRGB | 119.3 % | 99 % |
| Adobe RGB 1998 | 88.4 % | 89.4 % |
| NTSC 1953 | 80 % | |
| Screen Brightness | 250 cd/m² | 350 cd/m² |
| Static Screen Contrast | 2500 : 1 | 1000 : 1 |
| Screen Horizontal Viewing Angle | 178 ° | |
| Screen Vertical Viewing Angle | 178 ° | |
| Screen Input Lag | 4 ms | |
| Display Minimum Response Time | 1 ms | |
| Display Average Response Time | 6 ms | |
| Display Coating | Anti-glare/Matte | Anti-glare/Matte (3H) |
| HDR | HDR10 | HDR10 |
| 3D | No | No |
| Size, weight, color | ||
| Case Depth | 5.35 in 13.6 cm 135.9 mm 0.45 ft |
2.04 in 5.2 cm 51.7 mm 0.17 ft |
| Case Weight | 5.3 kg 12 lbs |
5.3 kg 12 lbs |
| Case Width with Stand | 27.96 in 71 cm 710.1 mm 2.33 ft |
24.18 in 61.4 cm 614.2 mm 2.02 ft |
| Case Height with Stand | 21.01 in 53.4 cm 533.6 mm 1.75 ft |
17.88 in 45.4 cm 454.2 mm 1.49 ft |
| Case Depth with Stand | 10.73 in 27.3 cm 272.6 mm 0.89 ft |
8.85 in 22.5 cm 224.8 mm 0.74 ft |
| Case Weight with Stand | 5.7 kg 13 lbs |
6 kg 13 lbs |
| Case Color | Black | Black |
| Hardware | ||
| Built-in Camera | No | No |
| Connectivity | 1 x 3.5 mm Audio Out 1 x HDMI 2.0 1 x DisplayPort 1.2 |
1 x 3.5 mm Audio Out 2 x HDMI 2.0 1 x DisplayPort 1.4 |
| Audio | ||
| Audio Speakers | 2 x 5W | |
| Features | ||
| Extra Features | Anti-theft stand lock slot - Kensington | |
| Ergonomics | ||
| Case Width | 27.96 in 71 cm 710.1 mm 2.33 ft |
| Case Height | 17.3 in 43.9 cm 439.4 mm 1.44 ft |
14.36 in 36.5 cm 364.8 mm 1.2 ft |
| Vesa Mount Support | Yes | Yes |
| VESA Interface Standard Size | 75 x 75 | 100 x 100 |
| Removable VESA Stand | Yes | Yes |
| Height Adjustment | No | No |
| Landscape or Portrait Pivot Support | No | No |
| Left or Right Swivel Support | No | No |
| Forward and Backward Tilt Support | Yes | Yes |
| Forward Tilt | 5 ° | |
| Backward Tilt | 18 ° | 15 ° |
| Frequency and Interpolation | ||
| Vertical Digital Frequency | 48 Hz - 144 Hz | 48 Hz - 144 Hz |
| Screen Interpolation Measurement Unit | NULL | NULL |
| Accessories | ||
| Extras | HDMI cable | DisplayPort cable |
| Certificates and Standards | ||
| Licenses | CE cUL TÜV-Typ FCC-B UL |
| Usage and Storage Requirements | ||
| Safe Operating Temperature Level | 10 °C - 40 °C 50 °F - 104 °F |
0 °C - 40 °C 32 °F - 104 °F |
| Safe Operating Humidity Level | 10 % - 80 % | 10 % - 80 % |
| Internal Storage Temperature | -20 °C - 60 °C -4 °F - 140 °F |
| Internal Storage Humidity | 5 % - 85 % |