0 Compare Philips 65PUS7304/12 vs TCL 55C725 - DisplayDB
Comparison between Philips 65PUS7304/12 vs TCL 55C725
General Info
Model Number Philips 65PUS7304/12 TCL 55C725
Price
Type TV TV
Year 2019 2021
Brand Philips TCL
Model Series 7300 C725
Model Number 65PUS7304/12 55C725
Display
Screen Size Class 65" (inches) 55" (inches)
Diagonal Size 64.53 in
163.9 cm
1639 mm
5.38 ft
54.65 in
138.8 cm
1388 mm
4.55 ft
Screen Width 56.24 in
1428.51 mm
4.69 ft
47.62 in
121 cm
1209.6 mm
3.97 ft
Screen Height 31.64 in
80.4 cm
803.538 mm
2.64 ft
26.79 in
68 cm
680.4 mm
2.23 ft
Display Manufacturer CSOT
Display Type IPS VA
Display Bit Depth 10 bits (8 bits + FRC) 10 bits (8 bits + FRC)
Frame Rate Control Yes Yes
Screen Pixel Pitch 0.372 mm 0.315 mm
Screen Pixel Density 68 ppi 80 ppi
Screen-to-Body Ratio 92.56 % 94.21 %
Backlight Source Direct LED Direct LED
DCI P3 90% 93%
Screen Brightness 330 cd/m²
Static Screen Contrast 1200 : 1 5000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Input Lag 15 ms
Display Minimum Response Time 8 ms
Display Coating Glossy
HDR HLG (Hybrid Log Gamma)
HDR10
HDR10+
Dolby Vision
Dolby Vision
HLG (Hybrid Log Gamma)
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 4.78 in
12.1 cm
121.4 mm
0.4 ft
3.19 in
8.1 cm
81 mm
0.27 ft
Case Weight 27.4 kg
60 lbs
14.4 kg
32 lbs
Case Width with Stand 57.45 in
1459.3 mm
4.79 ft
48.31 in
1227 mm
4.03 ft
Case Height with Stand 34.35 in
87.3 cm
872.5 mm
2.86 ft
30.12 in
76.5 cm
765 mm
2.51 ft
Case Depth with Stand 10.52 in
26.7 cm
267.1 mm
0.88 ft
11.81 in
30 cm
300 mm
0.98 ft
Case Weight with Stand 29.4 kg
65 lbs
14.7 kg
32 lbs
Case Color Silver Brushed Silver
Hardware
System on Chip or SoC MediaTek MT5887 Realtek RTD2851
CPU ARM Cortex-A53 ARM Cortex-A55
CPU Cores 4 4
CPU Frequency 1500 1300
GPU ARM Mali-G51 ARM Mali-G31
GPU Cores 2
GPU Frequency 800
RAM Memory Size 2 2
Internal Storage 5 16
TV Tuner Analog (NTSC/PAL/SECAM)
DVB-T
DVB-T2
DVB-C
DVB-S
DVB-S2
DVB-T2 HD
Analog (NTSC/PAL/SECAM)
DVB-T
DVB-T2
DVB-C
DVB-S
DVB-S2
Built-in Camera No No
Network LAN
Wi-Fi
802.11a (IEEE 802.11a-1999)
802.11b (IEEE 802.11b-1999)
802.11g (IEEE 802.11g-2003)
802.11n (IEEE 802.11n-2009)
802.11n 5GHz
802.11ac (IEEE 802.11ac)
Wi-Fi Direct
Bluetooth 4.2
LAN
Wi-Fi
802.11a (IEEE 802.11a-1999)
802.11b (IEEE 802.11b-1999)
802.11g (IEEE 802.11g-2003)
802.11n (IEEE 802.11n-2009)
802.11n 5GHz
Wi-Fi Direct
DLNA
Bluetooth 5.0
Connectivity 4 x HDMI 2.0 (ARC; CEC)
1 x Satellite In (Main; F-type female)
1 x Optical Audio Out
1 x Antenna (RF) (female)
2 x 3.5 mm Audio Out
1 x Video Component In 3.5 mm jack
2 x USB 2.0
1 x CI+ 1.3
1 x Ethernet RJ45
1 x Ethernet RJ45
3 x HDMI 2.0
1 x AV Composite In 3.5 mm jack
1 x 3.5 mm Audio Out
1 x Optical Audio Out
1 x Satellite In (F-type)
1 x USB 2.0 (5V / 0.5A)
1 x Antenna (RF)
1 x USB 3.0
1 x CI+ 1.4
Audio
Audio Speakers 2 x 10W 2 x 10W
Features
OS Android 9.0 Pie Android 11 with TCL TV UI
Cool Features Light sensor
Micro Dimming Pro
Wide Color Gamut
P5 Perfect Picture Engine
Simply Share
Pixel Precise Ultra HD
MultiRoom Client and Server
Ambilight 3-sided
Ultra Resolution
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection) 2.2
Voice command
YouTube
Game Master
PVR
Prime Video
Quantum Dot Color
Game Mode
Micro Dimming - 1296 zones
Hands-free Voice Control 2.0
MagiConnect
Noise Reduction
Motion Clarity Pro
UHD AI Super Resolution
Low Input Lag
Google Assistant
Alexa
Netflix
Mega Contrast
Chromecast built-in
MEMC (Motion Estimation Motion Compensation)
Ergonomics
Case Width 57.45 in
1459.3 mm
4.79 ft
48.31 in
1227 mm
4.03 ft
Case Height 33.46 in
85 cm
849.8 mm
2.79 ft
28.03 in
71.2 cm
712 mm
2.34 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 200 x 300 300 x 300
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment No No
Landscape or Portrait Pivot Support No No
Left or Right Swivel Support No No
Forward and Backward Tilt Support No No
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 60 Hz 50 Hz / 60 Hz
Screen Interpolation Technology Picture Performance Index Picture Performance Index
Screen Interpolation Value 1700 2700
Screen Interpolation Measurement Unit PPI PPI
Accessories
Certificates and Standards
Licenses RoHS
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 5 °C - 35 °C
41 °F - 95 °F
5 °C - 35 °C
41 °F - 95 °F
Safe Operating Humidity Level 20 % - 80 %
Internal Storage Temperature -15 °C - 45 °C
5 °F - 113 °F
Internal Storage Humidity 10 % - 90 %