0 Compare Philips 65PUS7304/12 vs Philips 75PUS7906/12 - DisplayDB
Comparison between Philips 65PUS7304/12 vs Philips 75PUS7906/12
General Info
Model Number Philips 65PUS7304/12 Philips 75PUS7906/12
Price
Type TV TV
Year 2019 2021
Brand Philips Philips
Model Series 7300 7906
Model Number 65PUS7304/12 75PUS7906/12
Alias 75PUS7906
75PUS7956
75PUS7956/12
Display
Screen Size Class 65" (inches) 75" (inches)
Diagonal Size 64.53 in
163.9 cm
1639 mm
5.38 ft
74.53 in
189.3 cm
1893 mm
6.21 ft
Screen Width 56.24 in
1428.51 mm
4.69 ft
64.97 in
165 cm
1650.24 mm
5.41 ft
Screen Height 31.64 in
80.4 cm
803.538 mm
2.64 ft
36.55 in
92.8 cm
928.26 mm
3.05 ft
Display Type IPS
Display Bit Depth 10 bits (8 bits + FRC) 10 bits (8 bits + FRC)
Frame Rate Control Yes Yes
Screen Pixel Pitch 0.372 mm 0.43 mm
Screen Pixel Density 68 ppi 59 ppi
Screen-to-Body Ratio 92.56 % 95.35 %
Backlight Source Direct LED Edge LED
DCI P3 90%
Static Screen Contrast 1200 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Display Coating Glossy Glossy
HDR HLG (Hybrid Log Gamma)
HDR10
HDR10+
Dolby Vision
HLG (Hybrid Log Gamma)
Dolby Vision
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 4.78 in
12.1 cm
121.4 mm
0.4 ft
3.31 in
8.4 cm
84.1 mm
0.28 ft
Case Weight 27.4 kg
60 lbs
31.6 kg
70 lbs
Case Width with Stand 57.45 in
1459.3 mm
4.79 ft
65.77 in
1670.5 mm
5.48 ft
Case Height with Stand 34.35 in
87.3 cm
872.5 mm
2.86 ft
38.93 in
98.9 cm
988.7 mm
3.24 ft
Case Depth with Stand 10.52 in
26.7 cm
267.1 mm
0.88 ft
13.19 in
33.5 cm
334.9 mm
1.1 ft
Case Weight with Stand 29.4 kg
65 lbs
32.8 kg
72 lbs
Case Color Silver Anthracite Grey
Hardware
System on Chip or SoC MediaTek MT5887
CPU ARM Cortex-A53
CPU Cores 4 4
CPU Frequency 1500
GPU ARM Mali-G51
RAM Memory Size 2
Internal Storage 5 8
TV Tuner Analog (NTSC/PAL/SECAM)
DVB-T
DVB-T2
DVB-C
DVB-S
DVB-S2
DVB-T2 HD
Analog (NTSC/PAL/SECAM)
DVB-T
DVB-T2
DVB-T2 HD
DVB-C
DVB-S
DVB-S2
Built-in Camera No No
Network LAN
Wi-Fi
802.11a (IEEE 802.11a-1999)
802.11b (IEEE 802.11b-1999)
802.11g (IEEE 802.11g-2003)
802.11n (IEEE 802.11n-2009)
802.11n 5GHz
802.11ac (IEEE 802.11ac)
Wi-Fi Direct
Bluetooth 4.2
LAN
Wi-Fi
802.11a (IEEE 802.11a-1999)
802.11b (IEEE 802.11b-1999)
802.11g (IEEE 802.11g-2003)
802.11n (IEEE 802.11n-2009)
802.11n 5GHz
Wi-Fi Direct
DLNA
Bluetooth 5.0
Connectivity 4 x HDMI 2.0 (ARC; CEC)
1 x Satellite In (Main; F-type female)
1 x Optical Audio Out
1 x Antenna (RF) (female)
2 x 3.5 mm Audio Out
1 x Video Component In 3.5 mm jack
2 x USB 2.0
1 x CI+ 1.3
1 x Ethernet RJ45
4 x HDMI 2.0
1 x Satellite In (F-type female)
1 x 3.5 mm Audio Out
1 x CI+ 1.4
1 x Antenna (RF) (female)
1 x Optical Audio Out
2 x USB 2.0
1 x Ethernet RJ45
Audio
Audio Speakers 2 x 10W 2 x 10W
Features
OS Android 9.0 Pie Android 10
Cool Features Light sensor
Micro Dimming Pro
Wide Color Gamut
P5 Perfect Picture Engine
Simply Share
Pixel Precise Ultra HD
MultiRoom Client and Server
Ambilight 3-sided
Ultra Resolution
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection) 2.2
Voice command
Ambilight+Hue 3-sided
YouTube
Ultra Resolution
Ambilight Game Mode
Light sensor
Ambilight wall color adaptive
Eco Mode
SimplyShare
Netflix
Disney+
Ambilight Lounge Mode
Alexa
Pixel Precise Ultra HD
Google Assistant
Amazon Prime Video
HbbTV
Ergonomics
Case Width 57.45 in
1459.3 mm
4.79 ft
65.77 in
1670.5 mm
5.48 ft
Case Height 33.46 in
85 cm
849.8 mm
2.79 ft
37.86 in
96.2 cm
961.7 mm
3.16 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 200 x 300 300 x 300
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment No No
Landscape or Portrait Pivot Support No No
Left or Right Swivel Support No No
Forward and Backward Tilt Support No No
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 60 Hz 50 Hz / 60 Hz
Screen Interpolation Technology Picture Performance Index
Screen Interpolation Value 1700
Screen Interpolation Measurement Unit PPI NULL
Accessories
Extras Remote control
Certificates and Standards
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 5 °C - 35 °C
41 °F - 95 °F
5 °C - 35 °C