0 Compare Philips 65PUS7304/12 vs Philips 65PUS7303/12 - DisplayDB
Comparison between Philips 65PUS7304/12 vs Philips 65PUS7303/12
General Info
Model Number Philips 65PUS7304/12 Philips 65PUS7303/12
Price
Type TV TV
Year 2019 2018
Brand Philips Philips
Model Series 7300 7300
Model Number 65PUS7304/12 65PUS7303/12
Display
Screen Size Class 65" (inches) 65" (inches)
Diagonal Size 64.53 in
163.9 cm
1639 mm
5.38 ft
64.53 in
163.9 cm
1639 mm
5.38 ft
Screen Width 56.24 in
1428.51 mm
4.69 ft
56.24 in
1428.51 mm
4.69 ft
Screen Height 31.64 in
80.4 cm
803.538 mm
2.64 ft
31.64 in
80.4 cm
803.538 mm
2.64 ft
Display Manufacturer TP Vision
Display Type IPS VA
Display Bit Depth 10 bits (8 bits + FRC) 10 bits (8 bits + FRC)
Frame Rate Control Yes Yes
Screen Pixel Pitch 0.372 mm 0.372 mm
Screen Pixel Density 68 ppi 68 ppi
Screen-to-Body Ratio 92.56 % 92.13 %
Backlight Source Direct LED Direct LED
DCI P3 90%
Screen Brightness 350 cd/m²
Static Screen Contrast 1200 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Display Coating Glossy Glossy
HDR HLG (Hybrid Log Gamma)
HDR10
HDR10+
Dolby Vision
HDR Plus
HLG (Hybrid Log Gamma)
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 4.78 in
12.1 cm
121.4 mm
0.4 ft
2.81 in
7.1 cm
71.4 mm
0.23 ft
Case Weight 27.4 kg
60 lbs
24.5 kg
54 lbs
Case Width with Stand 57.45 in
1459.3 mm
4.79 ft
57.57 in
1462.3 mm
4.8 ft
Case Height with Stand 34.35 in
87.3 cm
872.5 mm
2.86 ft
35.66 in
90.6 cm
905.8 mm
2.97 ft
Case Depth with Stand 10.52 in
26.7 cm
267.1 mm
0.88 ft
10.99 in
27.9 cm
279.1 mm
0.92 ft
Case Weight with Stand 29.4 kg
65 lbs
25.2 kg
55 lbs
Case Color Silver Gray
Hardware
System on Chip or SoC MediaTek MT5887 MediaTek MT5596A
CPU ARM Cortex-A53 ARM Cortex-A53
CPU Cores 4 4
CPU Frequency 1500 1100
GPU ARM Mali-G51 ARM Mali-T860 MP2
GPU Cores 2
GPU Frequency 700
RAM Memory Size 2 2
Internal Storage 5 16
TV Tuner Analog (NTSC/PAL/SECAM)
DVB-T
DVB-T2
DVB-C
DVB-S
DVB-S2
DVB-T2 HD
Analog (NTSC/PAL/SECAM)
DVB-T
DVB-T2
DVB-C
DVB-S
DVB-S2
DVB-T2 HD
Built-in Camera No No
Network LAN
Wi-Fi
802.11a (IEEE 802.11a-1999)
802.11b (IEEE 802.11b-1999)
802.11g (IEEE 802.11g-2003)
802.11n (IEEE 802.11n-2009)
802.11n 5GHz
802.11ac (IEEE 802.11ac)
Wi-Fi Direct
Bluetooth 4.2
LAN
Wi-Fi
802.11a (IEEE 802.11a-1999)
802.11b (IEEE 802.11b-1999)
802.11g (IEEE 802.11g-2003)
802.11n (IEEE 802.11n-2009)
802.11n 5GHz
802.11ac (IEEE 802.11ac)
Bluetooth
Wi-Fi Direct
DLNA
Connectivity 4 x HDMI 2.0 (ARC; CEC)
1 x Satellite In (Main; F-type female)
1 x Optical Audio Out
1 x Antenna (RF) (female)
2 x 3.5 mm Audio Out
1 x Video Component In 3.5 mm jack
2 x USB 2.0
1 x CI+ 1.3
1 x Ethernet RJ45
2 x HDMI (ARC; CEC; MHL)
2 x HDMI 2.0 (ARC)
2 x 3.5 mm Audio Out
1 x Optical Audio Out
2 x USB 2.0
1 x Antenna (RF) (female)
1 x Ethernet RJ45
1 x CI+ 1.3
Audio
Audio Speakers 2 x 10W 2 x 10W
Features
OS Android 9.0 Pie Android 7.1.2 Nougat
Android 8.0 Oreo
Cool Features Light sensor
Micro Dimming Pro
Wide Color Gamut
P5 Perfect Picture Engine
Simply Share
Pixel Precise Ultra HD
MultiRoom Client and Server
Ambilight 3-sided
Ultra Resolution
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection) 2.2
Voice command
Light sensor
Micro Dimming Pro
P5 Perfect Picture Engine
Ultra Resolution
Simply Share
MultiRoom Client and Server
Ambilight 3-sided
Voice command
Ergonomics
Case Width 57.45 in
1459.3 mm
4.79 ft
57.57 in
1462.3 mm
4.8 ft
Case Height 33.46 in
85 cm
849.8 mm
2.79 ft
33.54 in
85.2 cm
852 mm
2.8 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 200 x 300 400 x 200
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment No No
Landscape or Portrait Pivot Support No No
Left or Right Swivel Support No No
Forward and Backward Tilt Support No No
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 60 Hz 60 Hz
Screen Interpolation Technology Picture Performance Index Picture Performance Index
Screen Interpolation Value 1700 1600
Screen Interpolation Measurement Unit PPI PPI
Accessories
Extras 3.5 mm component adapter
Certificates and Standards
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 5 °C - 35 °C
41 °F - 95 °F
5 °C - 35 °C