0 Compare Philips 65PUS7304/12 vs Acer Nitro VG270 S - DisplayDB
Comparison between Philips 65PUS7304/12 vs Acer Nitro VG270 S
General Info
Model Number Philips 65PUS7304/12 Acer Nitro VG270 S
Price
Type TV Monitor
Year 2019 2019
Brand Philips Acer
Model Series 7300 Nitro VG0
Model Number 65PUS7304/12 Nitro VG270 S
Alias VG270S
VG270 Sbmiipx
Display
Screen Size Class 65" (inches) 27" (inches)
Diagonal Size 64.53 in
163.9 cm
1639 mm
5.38 ft
27 in
68.6 cm
685.8 mm
2.25 ft
Screen Width 56.24 in
142.9 cm
1428.51 mm
4.69 ft
23.54 in
59.8 cm
597.888 mm
1.96 ft
Screen Height 31.64 in
80.4 cm
803.538 mm
2.64 ft
13.24 in
33.6 cm
336.312 mm
1.1 ft
Display Type IPS IPS
Display Bit Depth 10 bits (8 bits + FRC) 8 bits
Frame Rate Control Yes
Screen Pixel Pitch 0.372 mm 0.311 mm
Screen Pixel Density 68 ppi 81 ppi
Screen-to-Body Ratio 92.56 % 89.13 %
Backlight Source Direct LED W-LED
DCI P3 90%
Screen Brightness 250 cd/m²
Static Screen Contrast 1200 : 1 1000 : 1
Dynamic Screen Contrast 100000000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Display Minimum Response Time 2 ms
Display Coating Glossy Anti-glare/Matte (3H)
HDR HLG (Hybrid Log Gamma)
HDR10
HDR10+
Dolby Vision
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 4.78 in
12.1 cm
121.4 mm
0.4 ft
2.6 in
6.6 cm
66 mm
0.22 ft
Case Weight 27.4 kg
60 lbs
5.11 kg
11 lbs
Case Width with Stand 57.45 in
1459.3 mm
4.79 ft
24.2 in
61.5 cm
614.68 mm
2.02 ft
Case Height with Stand 34.35 in
87.3 cm
872.5 mm
2.86 ft
18.7 in
47.5 cm
475 mm
1.56 ft
Case Depth with Stand 10.52 in
26.7 cm
267.1 mm
0.88 ft
9.4 in
23.9 cm
238.76 mm
0.78 ft
Case Weight with Stand 29.4 kg
65 lbs
5.56 kg
12 lbs
Case Color Silver Black
Hardware
System on Chip or SoC MediaTek MT5887
CPU ARM Cortex-A53
CPU Cores 4
CPU Frequency 1500
GPU ARM Mali-G51
RAM Memory Size 2
Internal Storage 5
TV Tuner Analog (NTSC/PAL/SECAM)
DVB-T
DVB-T2
DVB-C
DVB-S
DVB-S2
DVB-T2 HD
Built-in Camera No No
Network LAN
Wi-Fi
802.11a (IEEE 802.11a-1999)
802.11b (IEEE 802.11b-1999)
802.11g (IEEE 802.11g-2003)
802.11n (IEEE 802.11n-2009)
802.11n 5GHz
802.11ac (IEEE 802.11ac)
Wi-Fi Direct
Bluetooth 4.2
Connectivity 4 x HDMI 2.0 (ARC; CEC)
1 x Satellite In (Main; F-type female)
1 x Optical Audio Out
1 x Antenna (RF) (female)
2 x 3.5 mm Audio Out
1 x Video Component In 3.5 mm jack
2 x USB 2.0
1 x CI+ 1.3
1 x Ethernet RJ45
1 x 3.5 mm Audio Out
2 x HDMI 1.4
1 x DisplayPort 1.2
Audio
Audio Speakers 2 x 10W 2 x 2W
Features
OS Android 9.0 Pie
Cool Features Light sensor
Micro Dimming Pro
Wide Color Gamut
P5 Perfect Picture Engine
Simply Share
Pixel Precise Ultra HD
MultiRoom Client and Server
Ambilight 3-sided
Ultra Resolution
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection) 2.2
Voice command
Flicker-free technology
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection)
AMD FreeSync technology
Blue Light Filter
Extra Features Anti-theft stand lock slot - Kensington
Ergonomics
Case Width 57.45 in
1459.3 mm
4.79 ft
24.2 in
61.5 cm
614.68 mm
2.02 ft
Case Height 33.46 in
85 cm
849.8 mm
2.79 ft
14.45 in
36.7 cm
367 mm
1.2 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 200 x 300 100 x 100
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment No No
Landscape or Portrait Pivot Support No No
Left or Right Swivel Support No No
Forward and Backward Tilt Support No Yes
Forward Tilt 5 °
Backward Tilt 20 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 60 Hz 48 Hz - 165 Hz
Horizontal Digital Frequency 30 kHz - 180 kHz
Screen Interpolation Technology Picture Performance Index
Screen Interpolation Value 1700
Screen Interpolation Measurement Unit PPI NULL
Accessories
Extras HDMI cable
Certificates and Standards
Licenses UL
cUL
FCC-B
CE
VCCI
TUV
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 5 °C - 35 °C
41 °F - 95 °F
0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 20 % - 85 %