| Model Number | Philips 278E1A | LG UltraGear 27GL850G |
| Price | ||
| Type | Monitor | Monitor |
| Year | 2019 | 2019 |
| Brand | Philips | LG |
| Model Series | E-Line | |
| Model Number | 278E1A | UltraGear 27GL850G |
27GL850G-B |
| Display | ||
| Screen Size Class | 27" (inches) | 27" (inches) |
| Diagonal Size | 27 in 68.6 cm 685.9 mm 2.25 ft |
27 in 68.6 cm 685.8 mm 2.25 ft |
| Screen Width | 23.49 in 59.7 cm 596.736 mm 1.96 ft |
23.49 in 59.7 cm 596.736 mm 1.96 ft |
| Screen Height | 13.22 in 33.6 cm 335.664 mm 1.1 ft |
13.22 in 33.6 cm 335.664 mm 1.1 ft |
| Display Curvature | 1800 | |
| Display Type | IPS | IPS |
| Display Bit Depth | 10 bits (8 bits + FRC) | 10 bits (8 bits + FRC) |
| Frame Rate Control | Yes | Yes |
| Screen Pixel Pitch | 0.155 mm | 0.233 mm |
| Screen Pixel Density | 163 ppi | 109 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 88.79 % | |
| Backlight Source | W-LED | W-LED |
| DCI P3 | 98% | |
| sRGB | 109 % | 135 % |
| NTSC 1953 | 91 % | |
| Screen Brightness | 350 cd/m² | 350 cd/m² |
| Static Screen Contrast | 1000 : 1 | 1000 : 1 |
| Screen Horizontal Viewing Angle | 178 ° | 178 ° |
| Screen Vertical Viewing Angle | 178 ° | 178 ° |
| Display Minimum Response Time | 4 ms | 1 ms |
| Display Coating | Anti-glare/Matte (3H) | Anti-glare/Matte (3H) |
| HDR | HDR10 | |
| 3D | No | No |
| Size, weight, color | ||
| Case Depth | 1.77 in 4.5 cm 45 mm 0.15 ft |
| Case Weight | 4.18 kg 9 lbs |
| Case Width with Stand | 24.13 in 61.3 cm 613 mm 2.01 ft |
| Case Height with Stand | 18.15 in 46.1 cm 461 mm 1.51 ft |
| Case Depth with Stand | 7.56 in 19.2 cm 192 mm 0.63 ft |
| Case Weight with Stand | 4.78 kg 11 lbs |
| Case Color | Black | Black |
| Hardware | ||
| Built-in Camera | No | No |
| Connectivity | 1 x 3.5 mm Audio Out 1 x HDMI 2.0 2 x DisplayPort 1.2 |
2 x HDMI 2.0 1 x DisplayPort 1.2 2 x USB 3.0 (downstream) 1 x USB 3.0 (upstream) |
| Audio | ||
| Audio Speakers | 2 x 3W | |
| Features | ||
| Extra Features | Anti-theft stand lock slot - Kensington | Anti-theft stand lock slot |
| Ergonomics | ||
| Case Width | 24.13 in 61.3 cm 613 mm 2.01 ft |
| Case Height | 14.49 in 36.8 cm 368 mm 1.21 ft |
| Vesa Mount Support | Yes | Yes |
| VESA Interface Standard Size | 100 x 100 | |
| Removable VESA Stand | Yes | Yes |
| Height Adjustment | No | Yes |
| Height Adjustment Range | 110 mm 11 cm 4.3307 in 0.3609 ft |
| Landscape or Portrait Pivot Support | No | Yes |
| Left Pivot | 0 ° | |
| Right Pivot | 90 ° | |
| Left or Right Swivel Support | No | No |
| Forward and Backward Tilt Support | Yes | Yes |
| Forward Tilt | 5 ° | |
| Backward Tilt | 20 ° | |
| Frequency and Interpolation | ||
| Vertical Digital Frequency | 59 Hz - 61 Hz | 48 Hz - 144 Hz |
| Horizontal Digital Frequency | 30 kHz - 83 kHz | |
| Screen Interpolation Measurement Unit | NULL | |
| Accessories | ||
| Extras | HDMI cable | DisplayPort cable HDMI cable |
| Certificates and Standards | ||
| Licenses | cETLus EAC / CU TÜV/ISO9241-307 ENERGY STAR 8.0 FCC Class B ISO9241-307 CCC CECP RoHS |
BSMI CCC CE cTick ENERGY STAR FCC Class B UL/cUL |
| Usage and Storage Requirements | ||
| Safe Operating Temperature Level | 0 °C - 40 °C 32 °F - 104 °F |
0 °C - 40 °C 32 °F - 104 °F |
| Safe Operating Humidity Level | 20 % - 80 % | 10 % - 80 % |
| Internal Storage Temperature | -20 °C - 60 °C -4 °F - 140 °F |
-20 °C - 60 °C -4 °F - 140 °F |
| Internal Storage Humidity | 5 % - 85 % | |