0 Compare MSI Optix MAG272CQR vs MSI MAG ARTYMIS 242C - DisplayDB
Comparison between MSI Optix MAG272CQR vs MSI MAG ARTYMIS 242C
General Info
Model Number MSI Optix MAG272CQR MSI MAG ARTYMIS 242C
Price
Type Monitor Monitor
Year 2019 2021
Brand MSI MSI
Model Number Optix MAG272CQR MAG ARTYMIS 242C
Display
Screen Size Class 27" (inches) 24" (inches)
Diagonal Size 27 in
68.6 cm
685.8 mm
2.25 ft
23.58 in
59.9 cm
599 mm
1.97 ft
Screen Width 23.49 in
59.7 cm
596.736 mm
1.96 ft
20.53 in
52.1 cm
521.395 mm
1.71 ft
Screen Height 13.22 in
33.6 cm
335.664 mm
1.1 ft
11.55 in
29.3 cm
293.284 mm
0.96 ft
Display Curvature 1500 1000
Display Manufacturer Samsung
Display Type SVA VA
Display Bit Depth 10 bits (8 bits + FRC) 8 bits (6 bits + FRC)
Frame Rate Control Yes Yes
Screen Pixel Pitch 0.233 mm 0.272 mm
Screen Pixel Density 109 ppi 93 ppi
Backlight Source W-LED W-LED
DCI P3 90% 90.3%
sRGB 100 % 113.8 %
Screen Brightness 300 cd/m² 250 cd/m²
Static Screen Contrast 3000 : 1 3000 : 1
Dynamic Screen Contrast 100000000 : 1 100000000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Display Minimum Response Time 1 ms
Display Coating Anti-glare/Matte Anti-glare/Matte
3D No No
Size, weight, color
Case Width with Stand 24.07 in
61.2 cm
611.5 mm
2.01 ft
21.01 in
53.4 cm
533.75 mm
1.75 ft
Case Height with Stand 22.66 in
57.6 cm
575.5 mm
1.89 ft
16.65 in
42.3 cm
422.86 mm
1.39 ft
Case Depth with Stand 9.06 in
23 cm
230.2 mm
0.76 ft
8.99 in
22.8 cm
228.37 mm
0.75 ft
Case Weight with Stand 5.9 kg
13 lbs
3.77 kg
8 lbs
Case Color Black Black
Hardware
Built-in Camera No No
Connectivity 2 x USB 3.2 (Gen 1; downstream)
2 x HDMI 2.0 (b)
1 x 3.5 mm Audio Out
1 x DisplayPort 1.2 (a)
1 x USB (Type-C; DisplayPort alternate)
1 x USB 3.2 (Gen 1; Type-B; upstream)
1 x 3.5 mm Audio Out
2 x HDMI 1.4 (CEC)
1 x DisplayPort 1.2
Audio
Features
Cool Features Flicker-free technology
HDR Ready
Night Vision
Wide color gamut
RGB LED
Low Blue Light
5-way OSD navigation joystick
AMD FreeSync technology
Frameless Design
Low Blue Light
Wide Color Gamut
Night Vision
AMD FreeSync Premium
Flicker-free technology
Extra Features Anti-theft stand lock slot - Kensington
Ergonomics
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 100 x 100 100 x 100
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment Yes No
Height Adjustment Range 130 mm
13 cm
5.1181 in
0.4265 ft
Landscape or Portrait Pivot Support No No
Left or Right Swivel Support No No
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 5 ° 5 °
Backward Tilt 20 ° 20 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 48 Hz - 165 Hz 30 Hz - 165 Hz
Horizontal Digital Frequency 70.56 kHz - 243.37 kHz 56.8 kHz - 186.8 kHz
Screen Interpolation Measurement Unit NULL
Accessories
Certificates and Standards
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 10 °C - 40 °C
50 °F - 104 °F
10 °C - 40 °C
50 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 20 % - 90 % 10 % - 80 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
Internal Storage Humidity 10 % - 90 %