0 Compare LG UltraGear 38GL950G vs Dell UltraSharp U4919DW - DisplayDB
Comparison between LG UltraGear 38GL950G vs Dell UltraSharp U4919DW
General Info
Model Number LG UltraGear 38GL950G Dell UltraSharp U4919DW
Price
Type Monitor Monitor
Year 2018 2018
Brand LG Dell
Model Number UltraGear 38GL950G UltraSharp U4919DW
Alias 38GL950G
Display
Screen Size Class 38" (inches) 49" (inches)
Diagonal Size 37.5 in
95.3 cm
952.5 mm
3.13 ft
49 in
124.5 cm
1244.6 mm
4.08 ft
Screen Width 34.76 in
88.3 cm
882.816 mm
2.9 ft
47.17 in
119.8 cm
1198.08 mm
3.93 ft
Screen Height 14.48 in
36.8 cm
367.84 mm
1.21 ft
13.27 in
33.7 cm
336.96 mm
1.11 ft
Display Curvature 2300 3800
Display Manufacturer LG Display
Display Type IPS IPS
Display Bit Depth 10 bits (8 bits + FRC) 10 bits
Frame Rate Control Yes No
Screen Pixel Pitch 0.23 mm 0.234 mm
Screen Pixel Density 110 ppi 108 ppi
Screen-to-Body Ratio 89.55 %
Backlight Source W-LED W-LED
DCI P3 98%
sRGB 135 % 99 %
Adobe RGB 1998 75 %
NTSC 1953 72 %
Screen Brightness 450 cd/m² 350 cd/m²
Static Screen Contrast 1000 : 1 1000 : 1
Dynamic Screen Contrast 5000000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 ° 178 °
Screen Input Lag 10 ms
Display Minimum Response Time 1 ms 5 ms
Display Average Response Time 5 ms 8 ms
Display Maximum Response Time 15 ms
Display Coating Anti-glare/Matte (3H) Anti-glare/Matte (3H)
HDR DisplayHDR 400
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 4.3 in
10.9 cm
109.3 mm
0.36 ft
Case Weight 11.4 kg
25 lbs
Case Width with Stand 47.84 in
1215.1 mm
3.99 ft
Case Height with Stand 18.06 in
45.9 cm
458.6 mm
1.5 ft
Case Depth with Stand 9.94 in
25.3 cm
252.6 mm
0.83 ft
Case Weight with Stand 17.2 kg
38 lbs
Case Color Black Black
Hardware
Built-in Camera No No
Connectivity 1 x HDMI 2.0
1 x DisplayPort 1.2
2 x USB 3.0 (downstream)
1 x USB 3.0 (upstream)
1 x USB 3.0 (charger - 5V/2.0A)
1 x USB 3.1 (Type-C)
1 x DisplayPort 1.4
2 x HDMI 2.0
2 x USB 3.0 (upstream)
4 x USB 3.0 (downstream)
Audio
Features
Cool Features Crosshair
Flicker-free technology
Dynamic Action Sync
Nano IPS
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection)
DDC/CI
6-Axis Control
NVidia G-SYNC Technology
Black Stabilizer
Sphere lighting
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection) 2.2
Picture-by-Picture
Blue Light Filter
Flicker-free technology
Extra Features Anti-theft stand lock slot Security lock slot
Ergonomics
Case Width 47.84 in
1215.1 mm
3.99 ft
Case Height 14.61 in
37.1 cm
371 mm
1.22 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 100 x 100
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment Yes Yes
Height Adjustment Range 110 mm
11 cm
4.3307 in
0.3609 ft
130 mm
13 cm
5.1181 in
0.4265 ft
Landscape or Portrait Pivot Support No No
Left or Right Swivel Support No Yes
Left Swivel 170 °
Right Swivel 170 °
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 5 ° 5 °
Backward Tilt 15 ° 21 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 144 Hz 24 Hz - 86 Hz
Horizontal Digital Frequency 25 kHz - 115 kHz
Accessories
Extras DisplayPort cable
HDMI cable
DisplayPort cable
HDMI cable
USB 3.0 upstream cable
USB Type-C cable
Certificates and Standards
Licenses BSMI
CCC
CE
cTick
ENERGY STAR
FCC Class B
UL/cUL
ENERGY STAR 7.0
RoHS
TCO Certified Displays
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 10 % - 80 % 10 % - 80 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
-20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
Internal Storage Humidity 5 % - 85 % 5 % - 90 %