| Model Number | LG UltraGear 38GL950G | Acer Predator X32 FP |
| Price | ||
| Type | Monitor | Monitor |
| Year | 2018 | 2022 |
| Brand | LG | Acer |
| Model Number | UltraGear 38GL950G | Predator X32 FP |
| Alias | 38GL950G | |
| Display | ||
| Screen Size Class | 38" (inches) | 32" (inches) |
| Diagonal Size | 37.5 in 95.3 cm 952.5 mm 3.13 ft |
32 in 81.3 cm 812.87 mm 2.67 ft |
| Screen Width | 34.76 in 88.3 cm 882.816 mm 2.9 ft |
27.89 in 70.8 cm 708.48 mm 2.32 ft |
| Screen Height | 14.48 in 36.8 cm 367.84 mm 1.21 ft |
15.69 in 39.9 cm 398.52 mm 1.31 ft |
| Display Curvature | 2300 | |
| Display Manufacturer | AU Optronics | |
| Display Type | IPS | IPS |
| Display Bit Depth | 10 bits (8 bits + FRC) | 8 bits |
| Frame Rate Control | Yes | No |
| Screen Pixel Pitch | 0.23 mm | 0.185 mm |
| Screen Pixel Density | 110 ppi | 137 ppi |
| Backlight Source | W-LED | Mini LED |
| DCI P3 | 98% | |
| sRGB | 135 % | |
| Adobe RGB 1998 | 99 % | |
| Screen Brightness | 450 cd/m² | 400 cd/m² |
| Max Screen Brightness | 1200 cd/m² | |
| Static Screen Contrast | 1000 : 1 | 1000 : 1 |
| Dynamic Screen Contrast | 5000000 : 1 | |
| Screen Horizontal Viewing Angle | 178 ° | 178 ° |
| Screen Vertical Viewing Angle | 178 ° | 178 ° |
| Display Minimum Response Time | 1 ms | 1 ms |
| Display Average Response Time | 5 ms | |
| Display Coating | Anti-glare/Matte (3H) | Anti-glare/Matte (3H) |
| HDR | DisplayHDR 400 | DisplayHDR 1000 |
| 3D | No | No |
| Size, weight, color | ||
| Case Color | Black | Black |
| Hardware | ||
| Built-in Camera | No | No |
| Connectivity | 1 x HDMI 2.0 1 x DisplayPort 1.2 2 x USB 3.0 (downstream) 1 x USB 3.0 (upstream) |
1 x USB 3.0 (Type-C; upstream; 90W; DP Alt Mode) 4 x HDMI 2.1 1 x 3.5 mm Audio Out 1 x DisplayPort 1.4 4 x USB 3.0 (Type-A; downstream) 1 x USB 3.0 (Type-B; upstream) |
| Audio | ||
| Audio Speakers | 2 x 7W | |
| Features | ||
AMD FreeSync Premium Pro |
| Extra Features | Anti-theft stand lock slot | Anti-theft stand lock slot - Kensington |
| Ergonomics | ||
| Vesa Mount Support | Yes | Yes |
| VESA Interface Standard Size | 100 x 100 | |
| Removable VESA Stand | Yes | Yes |
| Height Adjustment | Yes | Yes |
| Height Adjustment Range | 110 mm 11 cm 4.3307 in 0.3609 ft |
130 mm 13 cm 5.1181 in 0.4265 ft |
| Landscape or Portrait Pivot Support | No | No |
| Left or Right Swivel Support | No | Yes |
| Left Swivel | 30 ° | |
| Right Swivel | 30 ° | |
| Forward and Backward Tilt Support | Yes | Yes |
| Forward Tilt | 5 ° | 5 ° |
| Backward Tilt | 15 ° | 35 ° |
| Frequency and Interpolation | ||
| Vertical Digital Frequency | 144 Hz | 48 Hz - 165 Hz |
| Screen Interpolation Measurement Unit | NULL | |
| Accessories | ||
| Extras | DisplayPort cable HDMI cable |
| Certificates and Standards | ||
| Licenses | BSMI CCC CE cTick ENERGY STAR FCC Class B UL/cUL |
| Usage and Storage Requirements | ||
| Safe Operating Temperature Level | 0 °C - 40 °C 32 °F - 104 °F |
0 °C - 40 °C 32 °F - 104 °F |
| Safe Operating Humidity Level | 10 % - 80 % | |
| Internal Storage Temperature | -20 °C - 60 °C -4 °F - 140 °F |
-20 °C - 60 °C -4 °F - 140 °F |
| Internal Storage Humidity | 5 % - 85 % |