0 Compare LG 34WK95U vs LG 38GN950P - DisplayDB
Comparison between LG 34WK95U vs LG 38GN950P
General Info
Model Number LG 34WK95U LG 38GN950P
Price
Type Monitor Monitor
Year 2018 2023
Brand LG LG
Model Series UltraGear
Model Number 34WK95U 38GN950P
Alias 38GN950P-B
Display
Screen Size Class 34" (inches) 38" (inches)
Diagonal Size 34 in
86.4 cm
863.6 mm
2.83 ft
37.5 in
95.3 cm
952.5 mm
3.13 ft
Screen Width 31.25 in
79.4 cm
793.77 mm
2.6 ft
34.62 in
87.9 cm
879.36 mm
2.89 ft
Screen Height 13.39 in
34 cm
340.19 mm
1.12 ft
14.43 in
36.6 cm
366.4 mm
1.2 ft
Display Curvature 2300
Display Manufacturer LG Display
Display Type AH-IPS IPS
Display Bit Depth 10 bits (8 bits + FRC) 10 bits (8 bits + FRC)
Frame Rate Control Yes Yes
Screen Pixel Pitch 0.155 mm 0.229 mm
Screen Pixel Density 164 ppi 111 ppi
Screen-to-Body Ratio 91.87 % 91.13 %
Backlight Source W-LED W-LED
DCI P3 98% 98%
Rec.2020 70
sRGB 99 %
Adobe RGB 1998 85 %
Screen Brightness 450 cd/m² 450 cd/m²
Max Screen Brightness 700 cd/m² 600 cd/m²
Static Screen Contrast 1200 : 1 1000 : 1
Screen Horizontal Viewing Angle 178 °
Screen Vertical Viewing Angle 178 °
Screen Input Lag 10 ms
Display Minimum Response Time 5 ms 1 ms
Display Average Response Time 14 ms
Display Coating Anti-glare/Matte (3H) Anti-glare/Matte (3H)
HDR DisplayHDR 600 HDR10
DisplayHDR 600
3D No No
Size, weight, color
Case Depth 2.25 in
5.7 cm
57.1 mm
0.19 ft
4.38 in
11.1 cm
111.3 mm
0.37 ft
Case Weight 7.5 kg
17 lbs
7 kg
15 lbs
Case Width with Stand 32.16 in
81.7 cm
816.9 mm
2.68 ft
35.29 in
89.6 cm
896.4 mm
2.94 ft
Case Height with Stand 17.68 in
44.9 cm
449 mm
1.47 ft
18.83 in
47.8 cm
478.4 mm
1.57 ft
Case Depth with Stand 9.22 in
23.4 cm
234.3 mm
0.77 ft
12.29 in
31.2 cm
312.2 mm
1.02 ft
Case Weight with Stand 8.8 kg
19 lbs
9.2 kg
20 lbs
Case Color Black, Gray Black
Hardware
Built-in Camera No No
Connectivity 1 x USB 3.0 (upstream)
2 x HDMI 2.0
1 x Thunderbolt 3.0
1 x 3.5 mm Audio Out
1 x DisplayPort 1.4
1 x USB (Type-C via Thunderbolt 3)
2 x USB 3.0 (downstream)
2 x HDMI 2.0
1 x DisplayPort 1.4
1 x 3.5 mm Audio Out
2 x USB 3.0 (Type-A; downstream)
1 x USB 3.0 (Type-B; upstream)
Audio
Audio Speakers 2 x 5W
Features
Cool Features Dynamic Action Sync
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection) 2.2
True Color Pro
Nano IPS
Picture-in-Picture
Picture-by-Picture
Local Dimming
6-Axis Control
Screen Split 2.0
DDC/CI
Super Resolution+
Wide Color Gamut
AMD FreeSync Premium Pro
Sphere Lighting 2.0
Smart Energy Saving
True Color Pro
Black Stabilizer
Low Blue Light
Crosshair
Flicker-free technology
Reader Mode
Nano IPS
Variable Backlight
Dynamic Action Sync
Color Calibrated
3-Side Virtually Borderless Design
NVIDIA G-Sync Compatible
Game Mode
Adaptive-Sync technology
HDR Effect
Extra Features Anti-theft stand lock slot
Ergonomics
Case Width 32.16 in
81.7 cm
816.9 mm
2.68 ft
35.29 in
89.6 cm
896.4 mm
2.94 ft
Case Height 14.17 in
36 cm
359.8 mm
1.18 ft
15.53 in
39.4 cm
394.4 mm
1.29 ft
Vesa Mount Support Yes Yes
VESA Interface Standard Size 100 x 100 100 x 100
Removable VESA Stand Yes Yes
Height Adjustment Yes Yes
Height Adjustment Range 110 mm
11 cm
4.3307 in
0.3609 ft
110 mm
11 cm
4.3307 in
0.3609 ft
Landscape or Portrait Pivot Support No No
Left or Right Swivel Support No No
Forward and Backward Tilt Support Yes Yes
Forward Tilt 5 ° 5 °
Backward Tilt 15 ° 15 °
Frequency and Interpolation
Vertical Digital Frequency 48 Hz - 61 Hz 48 Hz - 144 Hz
Horizontal Digital Frequency 30 kHz - 135 kHz
Screen Interpolation Measurement Unit NULL
Accessories
Extras DisplayPort cable
Thunderbolt cable
USB 3.0 upstream cable
DisplayPort cable
HDMI cable
USB Type-B cable
Certificates and Standards
Licenses BSMI
CCC
CE
cTick
ENERGY STAR 7.0
ErP
FCC Class B
UL/cUL
Usage and Storage Requirements
Safe Operating Temperature Level 0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
0 °C - 40 °C
32 °F - 104 °F
Safe Operating Humidity Level 10 % - 80 % 10 % - 80 %
Internal Storage Temperature -20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
-20 °C - 60 °C
-4 °F - 140 °F
Internal Storage Humidity 5 % - 85 % 5 % - 85 %