| Model Number | LG 34GP950G | LG 38GN950 |
| Price | ||
| Type | Monitor | Monitor |
| Year | 2021 | 2020 |
| Brand | LG | LG |
| Model Series | UltraGear | UltraGear |
| Model Number | 34GP950G | 38GN950 |
| Alias | UltraGear 34GP950G | 38GN950-B 38GN95B |
| Display | ||
| Screen Size Class | 34" (inches) | 38" (inches) |
| Diagonal Size | 34 in 86.4 cm 863.6 mm 2.83 ft |
37.5 in 95.3 cm 952.5 mm 3.13 ft |
| Screen Width | 31.49 in 80 cm 799.8 mm 2.62 ft |
34.62 in 87.9 cm 879.36 mm 2.89 ft |
| Screen Height | 13.18 in 33.5 cm 334.8 mm 1.1 ft |
14.43 in 36.6 cm 366.4 mm 1.2 ft |
| Display Curvature | 3800 | |
| Display Type | IPS | IPS |
| Display Bit Depth | 10 bits (8 bits + FRC) | 10 bits (8 bits + FRC) |
| Frame Rate Control | Yes | Yes |
| Screen Pixel Pitch | 0.233 mm | 0.229 mm |
| Screen Pixel Density | 109 ppi | 111 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 90.46 % | 91.02 % |
| Backlight Source | W-LED | W-LED |
| DCI P3 | 98% | 98% |
| Screen Brightness | 600 cd/m² | 450 cd/m² |
| Max Screen Brightness | 600 cd/m² | |
| Static Screen Contrast | 1000 : 1 | 1000 : 1 |
| Screen Horizontal Viewing Angle | 178 ° | |
| Screen Vertical Viewing Angle | 178 ° | |
| Display Minimum Response Time | 1 ms | 1 ms |
| Display Coating | Anti-glare/Matte (3H) | Anti-glare/Matte (3H) |
| HDR | DisplayHDR 600 | HDR10 DisplayHDR 600 |
| 3D | No | No |
| Size, weight, color | ||
| Case Depth | 4.09 in 10.4 cm 104 mm 0.34 ft |
4.4 in 11.2 cm 111.76 mm 0.37 ft |
| Case Weight | 5.5 kg 12 lbs |
7 kg 15 lbs |
| Case Width with Stand | 32.28 in 82 cm 820 mm 2.69 ft |
35.4 in 89.9 cm 899.16 mm 2.95 ft |
| Case Height with Stand | 18.31 in 46.5 cm 465 mm 1.53 ft |
18.8 in 47.8 cm 477.52 mm 1.57 ft |
| Case Depth with Stand | 12.28 in 31.2 cm 312 mm 1.02 ft |
12.3 in 31.2 cm 312.42 mm 1.03 ft |
| Case Weight with Stand | 7.6 kg 17 lbs |
9.2 kg 20 lbs |
| Case Color | Black | Black |
| Hardware | ||
| Built-in Camera | No | No |
| Connectivity | 1 x HDMI 2.0 1 x DisplayPort 1.4 1 x 3.5 mm Audio Out 3 x USB (Type-A; downstream) 1 x USB (Type-B; upstream) |
2 x HDMI 2.0 1 x DisplayPort 1.4 1 x 3.5 mm Audio Out 2 x USB 3.0 (Type-A; downstream) 1 x USB 3.0 (Type-B; upstream) |
| Audio | ||
| Features | ||
| Extra Features | Anti-theft stand lock slot | |
| Ergonomics | ||
| Case Width | 32.28 in 82 cm 820 mm 2.69 ft |
| Case Height | 14.21 in 36.1 cm 361 mm 1.18 ft |
15.5 in 39.4 cm 393.7 mm 1.29 ft |
| Vesa Mount Support | Yes | Yes |
| VESA Interface Standard Size | 100 x 100 | 100 x 100 |
| Removable VESA Stand | Yes | Yes |
| Height Adjustment | Yes | Yes |
| Height Adjustment Range | 120 mm 12 cm 4.7244 in 0.3937 ft |
110 mm 11 cm 4.3307 in 0.3609 ft |
| Landscape or Portrait Pivot Support | No | No |
| Left or Right Swivel Support | No | No |
| Forward and Backward Tilt Support | Yes | Yes |
| Forward Tilt | 5 ° | 5 ° |
| Backward Tilt | 20 ° | 15 ° |
| Frequency and Interpolation | ||
| Vertical Digital Frequency | 48 Hz - 180 Hz | 48 Hz - 144 Hz |
| Screen Interpolation Measurement Unit | NULL | NULL |
| Accessories | ||
| Extras | DisplayPort cable | DisplayPort cable HDMI cable |
| Certificates and Standards | ||
| Licenses | BSMI CCC CE cTick ENERGY STAR ErP FCC Class B UL/cUL |
CE cUL TÜV-Typ FCC-B UL |
| Usage and Storage Requirements | ||
| Safe Operating Temperature Level | 0 °C - 40 °C 32 °F - 104 °F |
0 °C - 40 °C 32 °F - 104 °F |
| Safe Operating Humidity Level | 10 % - 80 % | 10 % - 80 % |
| Internal Storage Temperature | -20 °C - 60 °C -4 °F - 140 °F |
-20 °C - 60 °C -4 °F - 140 °F |
| Internal Storage Humidity | 5 % - 85 % | 5 % - 85 % |