| Model Number | LG 32UP550N | LG 27UL500 |
| Price | ||
| Type | Monitor | Monitor |
| Year | 2022 | 2019 |
| Brand | LG | LG |
| Model Number | 32UP550N | 27UL500 |
| Alias | 32UP550N-W | 27UL500-W |
| Display | ||
| Screen Size Class | 32" (inches) | 27" (inches) |
| Diagonal Size | 31.54 in 80.1 cm 801 mm 2.63 ft |
26.96 in 68.5 cm 684.7 mm 2.25 ft |
| Screen Width | 27.45 in 69.7 cm 697.344 mm 2.29 ft |
23.49 in 59.7 cm 596.736 mm 1.96 ft |
| Screen Height | 15.44 in 39.2 cm 392.256 mm 1.29 ft |
13.22 in 33.6 cm 335.664 mm 1.1 ft |
| Display Manufacturer | AUO | LG Display |
| Display Type | VA | AH-IPS |
| Display Bit Depth | 10 bits (8 bits + FRC) | 10 bits (8 bits + FRC) |
| Frame Rate Control | Yes | Yes |
| Screen Pixel Pitch | 0.182 mm | 0.155 mm |
| Screen Pixel Density | 140 ppi | 163 ppi |
| Screen-to-Body Ratio | 91.16 % | 86.72 % |
| Backlight Source | W-LED | W-LED |
| DCI P3 | 90% | |
| sRGB | 98 % | |
| Screen Brightness | 350 cd/m² | 300 cd/m² |
| Static Screen Contrast | 3000 : 1 | 1000 : 1 |
| Screen Horizontal Viewing Angle | 178 ° | 178 ° |
| Screen Vertical Viewing Angle | 178 ° | 178 ° |
| Screen Input Lag | 15 ms | |
| Display Minimum Response Time | 5 ms | |
| Display Average Response Time | 14 ms | |
| Display Maximum Response Time | 20 ms | |
| Display Coating | Anti-glare/Matte (3H) | Anti-glare/Matte (3H) |
| HDR | HDR10 | HDR10 |
| 3D | No | No |
| Size, weight, color | ||
| Case Depth | 1.8 in 4.6 cm 45.7 mm 0.15 ft |
2.92 in 7.4 cm 74.1 mm 0.24 ft |
| Case Weight | 6.7 kg 15 lbs |
4.6 kg 10 lbs |
| Case Width with Stand | 28.12 in 71.4 cm 714.3 mm 2.34 ft |
24.51 in 62.3 cm 622.6 mm 2.04 ft |
| Case Height with Stand | 19.13 in 48.6 cm 486 mm 1.59 ft |
18.11 in 46 cm 460 mm 1.51 ft |
| Case Depth with Stand | 9.41 in 23.9 cm 239 mm 0.78 ft |
8.24 in 20.9 cm 209.4 mm 0.69 ft |
| Case Weight with Stand | 8.4 kg 18 lbs |
5.1 kg 11 lbs |
| Case Color | White | White |
| Hardware | ||
| Built-in Camera | No | No |
| Connectivity | 2 x HDMI 2.0 1 x DisplayPort 1.4 1 x 3.5 mm Audio Out 2 x USB 3.0 (Type-A; downstream) 1 x USB 3.0 (Type-C; upstream; 90W; DP Alt Mode) |
1 x 3.5 mm Audio Out 2 x HDMI 2.0 1 x DisplayPort 1.2 |
| Audio | ||
| Audio Speakers | 2 x 5W | |
| Features | ||
| Extra Features | Anti-theft stand lock slot - Kensington | Anti-theft stand lock slot |
| Ergonomics | ||
| Case Width | 28.12 in 71.4 cm 714.3 mm 2.34 ft |
| Case Height | 16.54 in 42 cm 420.1 mm 1.38 ft |
14.61 in 37.1 cm 371 mm 1.22 ft |
| Removable VESA Stand | Yes | Yes |
| Height Adjustment | Yes | No |
| Height Adjustment Range | 110 mm 11 cm 4.3307 in 0.3609 ft |
| Landscape or Portrait Pivot Support | No | No |
| Left or Right Swivel Support | No | No |
| Forward and Backward Tilt Support | Yes | Yes |
| Forward Tilt | 5 ° | 5 ° |
| Backward Tilt | 20 ° | 15 ° |
| Frequency and Interpolation | ||
| Vertical Digital Frequency | 40 Hz - 60 Hz | 56 Hz - 61 Hz |
| Horizontal Digital Frequency | 30 kHz - 135 kHz | |
| Screen Interpolation Measurement Unit | NULL | |
| Accessories | ||
| Extras | DisplayPort able HDMI cable USB Type-C cable |
HDMI cable |
| Certificates and Standards | ||
| Licenses | CE cUL/UL FCC RoHS TUV-Type |
BSMI CCC CE cTick ENERGY STAR 7.0 ErP FCC Class B UL/cUL |
| Usage and Storage Requirements | ||
| Safe Operating Temperature Level | 0 °C - 40 °C 32 °F - 104 °F |
0 °C - 40 °C 32 °F - 104 °F |
| Safe Operating Humidity Level | 10 % - 80 % | 10 % - 80 % |
| Internal Storage Temperature | -20 °C - 60 °C -4 °F - 140 °F |
-20 °C - 60 °C -4 °F - 140 °F |
| Internal Storage Humidity | 5 % - 85 % | 5 % - 85 % |